official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
BLARDONE Massimiliano
1979
ITA
2:33.77
0.00
2
HIRSCHER Marcel
1989
AUT
+0.16
0.91
3
REICHELT Hannes
1980
AUT
+0.82
4.64
4
GRANGE Jean-Baptiste
1984
FRA
+0.96
5.43
5
DEFAGO Didier
1977
SUI
+0.99
5.60
6
SCHOERGHOFER Philipp
1983
AUT
+1.03
5.83
7
MATHIS Marcel
1991
AUT
+1.09
6.17
8
DOPFER Fritz
1987
GER
+1.20
6.79
9
LIGETY Ted
1984
USA
+1.29
7.30
10
SANDELL Marcus
1987
FIN
+1.35
7.64
11
PINTURAULT Alexis
1991
FRA
+1.38
7.81
12
KARLSEN Truls Ove
1975
NOR
+1.41
7.98
13
RICHARD Cyprien
1979
FRA
+1.44
8.15
14
MISSILLIER Steve
1984
FRA
+1.51
8.54
15
CUCHE Didier
1974
SUI
+1.52
8.60
16
BERTHOD Marc
1983
SUI
+1.54
8.71
17
RAICH Benjamin
1978
AUT
+1.55
8.77
18
DE TESSIERES Gauthier
1981
FRA
+1.75
9.90
19
FORD Tommy
1989
USA
+1.77
10.01
20
BORSOTTI Giovanni
1990
ITA
+1.84
10.41
21
JANSRUD Kjetil
1985
NOR
+2.04
11.54
22
JITLOFF Tim
1985
USA
+2.25
12.73
23
MOELGG Manfred
1982
ITA
+2.31
13.07
23
BAUMANN Romed
1986
AUT
+2.31
13.07
25
SIMONCELLI Davide
1979
ITA
+2.32
13.13
26
JANKA Carlo
1986
SUI
+2.62
14.82
27
JAZBEC Janez
1984
SLO
+3.34
18.90
28
MYHRER Andre
1983
SWE
+6.46
36.55
29
LUITZ Stefan
1992
GER
+6.66
37.68
Did not finish 2nd run
Did not qualify for 2nd run
DANILOCHKIN Yuri
1991
BLR
ZRNCIC-DIM Natko
1986
CRO
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1980
ARG
BIESEMEYER Thomas
1989
USA
MERMILLOD BLONDIN Thomas
1984
FRA
CASSE Mattia
1990
ITA
SPESCHA Christian
1989
SUI
COOK Dustin
1989
CAN
MARSAGLIA Matteo
1985
ITA
KRISTIANSEN Emil Bjoertomt
1990
NOR
NOESIG Christoph
1985
AUT
ZAMPA Adam
1990
SVK
MAYTAKOV Sergei
1990
RUS
PLONER Alexander
1978
ITA
NEUREUTHER Felix
1984
GER
FREY Thomas
1984
FRA
FAIVRE Mathieu
1992
FRA
THEAUX Adrien
1984
FRA
FEUZ Beat
1987
SUI
Did not finish 1st run
WEIBRECHT Andrew
1986
USA
DEFLORIAN Mirko
1980
MDA
MAYER Matthias
1990
AUT
ROMAR Andreas
1989
FIN
GRAF Bernhard
1988
AUT
PICHOT Sebastien
1981
FRA
CAVIEZEL Gino
1992
SUI
KRYZL Krystof
1986
CZE
DE ALIPRANDINI Luca
1990
ITA
TUMLER Thomas
1989
SUI
NILSEN Markus
1989
NOR
EISATH Florian
1984
ITA
HAUGEN Leif Kristian
1987
NOR
ALBRECHT Daniel
1983
SUI
INNERHOFER Christof
1984
ITA
ROY Jean-Philippe
1979
CAN
OLSSON Matts
1988
SWE
Disqualified 1st run