official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
1
JITLOFF Tim
1985
USA
1:06.83
2
BORSOTTI Giovanni
1990
ITA
+0.61
3
CAVIEZEL Gino
1992
SUI
+0.62
4
BRENNSTEINER Stefan
1991
AUT
+0.65
5
TORSTI Samu
1991
FIN
+0.75
6
SCHWAIGER Dominik
1991
GER
+0.77
7
TUMLER Thomas
1989
SUI
+0.84
8
RIVAS Gabriel
1986
FRA
+0.91
9
CASSE Mattia
1990
ITA
+0.94
10
MATHIS Marcel
1991
AUT
+0.97
11
ZUEV Stepan
1988
RUS
+0.99
12
TRIKHICHEV Pavel
1992
RUS
+1.17
13
BOSCA Giulio
1990
ITA
+1.21
14
WINDINGSTAD Rasmus
1993
NOR
+1.25
15
KRIECHMAYR Vincent
1991
AUT
+1.26
16
ZINGERLE Alex
1992
ITA
+1.33
17
WALCH Magnus
1992
AUT
+1.34
18
STROLZ Johannes
1992
AUT
+1.42
19
KRANJEC Zan
1992
SLO
+1.44
20
GALEOTTI Greg
1992
FRA
+1.46
20
MAYTAKOV Sergei
1990
RUS
+1.46
22
MEIER Daniel
1993
AUT
+1.47
23
FREY Thomas
1984
FRA
+1.54
24
ZURBRIGGEN Elia
1990
SUI
+1.66
25
MONSEN Marcus
1995
NOR
+1.70
26
NETELAND Bjoernar
1991
NOR
+1.77
27
LEITINGER Roland
1991
AUT
+1.87
28
JOHANSEN Ola Buer
1993
NOR
+1.95
29
DRESSEN Thomas
1993
GER
+2.17
30
MURISIER Justin
1992
SUI
+2.19
31
KETTERER David
1993
GER
+2.35
32
ISHII Tomoya
1989
JPN
+2.43
33
GASPOZ Vincent
1991
SUI
+2.57
34
STRASSER Linus
1992
GER
+2.60
34
MATT Michael
1993
AUT
+2.60
36
ANKENY Michael
1991
USA
+2.70
37
STRICKER Martin
1991
SUI
+2.76
38
AERNI Luca
1993
SUI
+2.77
38
ALLEGRE Nils
1994
FRA
+2.77
40
FABRE Jonas
1993
FRA
+2.97
41
OESTER Carl-johan
1992
SWE
+3.09
42
GREGORAK Will
1990
USA
+3.12
43
NEUMAYER Christopher
1992
AUT
+3.23
44
NIEDERBERGER Bernhard
1993
SUI
+3.26
45
HERMANN Sven
1991
SUI
+3.30
46
GATEAU Elie
1995
FRA
+3.31
47
SETTE Daniele
1992
SUI
+3.60
48
STEIMLE Simon
1991
SUI
+3.65
49
RUBIE Brennan
1991
USA
+3.72
50
OREILLER Ami
1987
SUI
+3.74
51
GRAND Guillaume
1992
FRA
+3.77
52
SCHMID Alexander
1994
GER
+3.88
53
HOLZMANN Sebastian
1993
GER
+3.94
54
STAUBITZER Benedikt
1990
GER
+3.95
55
NICKERSON Warner
1981
USA
+4.21
Did not qualify for 2nd run
SATO Sho
1986
JPN
ESTEVE Axel
1994
AND
VERRIER Camille
1993
FRA
GERACI Hugo
1996
FRA
SALA Tommaso
1995
ITA
MONSEN Felix
1994
SWE
MANFRINI Marco
1992
ITA
BOSCA Guglielmo
1993
ITA
BUZZI Emanuele
1994
ITA
YULE Daniel
1993
SUI
JANSSON Emil
1991
SWE
BONER Sandro
1988
SUI
COCHRAN-SIEGLE Ryan
1992
USA
SCHMIDIGER Reto
1992
SUI
NOGER Cedric
1992
SUI
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
Disqualified 1st run
Did not start 1st run