official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
HARGIN Mattias
1985
SWE
1:43.10
0.00
2
HIRSCHER Marcel
1989
AUT
+0.49
3.42
3
NEUREUTHER Felix
1984
GER
+0.63
4.40
4
RAZZOLI Giuliano
1984
ITA
+0.77
5.38
5
DOPFER Fritz
1987
GER
+0.82
5.73
6
KHOROSHILOV Alexander
1984
RUS
+1.04
7.26
7
KRISTOFFERSEN Henrik
1994
NOR
+1.13
7.89
8
GROSS Stefano
1986
ITA
+1.32
9.22
9
PINTURAULT Alexis
1991
FRA
+1.44
10.06
10
LARSSON Markus
1979
SWE
+1.49
10.41
11
LIZEROUX Julien
1979
FRA
+1.59
11.10
12
MATT Mario
1979
AUT
+1.66
11.59
13
MYHRER Andre
1983
SWE
+1.68
11.73
14
STRASSER Linus
1992
GER
+1.78
12.43
15
THALER Patrick
1978
ITA
+1.88
13.13
16
FOSS-SOLEVAAG Sebastian
1991
NOR
+2.05
14.32
17
YULE Daniel
1993
SUI
+2.09
14.60
18
KOSTELIC Ivica
1979
CRO
+2.18
15.22
19
RAICH Benjamin
1978
AUT
+2.32
16.20
20
NORDBOTTEN Jonathan
1989
NOR
+2.33
16.27
21
GRANGE Jean-Baptiste
1984
FRA
+2.39
16.69
22
ZENHAEUSERN Ramon
1992
SUI
+2.46
17.18
23
SCHMIDIGER Reto
1992
SUI
+2.48
17.32
24
BYGGMARK Jens
1985
SWE
+2.53
17.67
25
MUFFAT-JEANDET Victor
1989
FRA
+2.63
18.37
26
CHODOUNSKY David
1984
USA
+2.76
19.27
27
DEVILLE Cristian
1981
ITA
+2.91
20.32
27
HERBST Reinfried
1978
AUT
+2.91
20.32
Did not finish 2nd run
Did not qualify for 2nd run
DANILOCHKIN Yuri
1991
BLR
JASICZEK Michal
1994
POL
ZVEJNIEKS Kristaps
1992
LAT
CAVIEZEL Gino
1992
SUI
HENTTINEN Jens
1993
FIN
ZRNCIC-DIM Natko
1986
CRO
MATT Michael
1993
AUT
VOGEL Markus
1984
SUI
RASANEN Joonas
1989
FIN
KASPER Nolan
1989
USA
GINI Marc
1984
SUI
KRYZL Krystof
1986
CZE
PLACE Francois
1989
FRA
ZUBCIC Filip
1993
CRO
HAUGEN Leif Kristian
1987
NOR
SAMSAL Dalibor
1985
HUN
SCHWARZ Marco
1995
AUT
TONETTI Riccardo
1989
ITA
LINDH Calle
1990
SWE
SKUBE Matic
1988
SLO
KUERNER Miha
1987
SLO
SCHMID Philipp
1986
GER
LYSDAHL Espen
1990
NOR
ANKENY Michael
1991
USA
RONCI Giordano
1992
ITA
ZAMPA Adam
1990
SVK
LAHDENPERAE Anton
1985
SWE
MOELGG Manfred
1982
ITA
Did not finish 1st run
GELASHVILI Jaba
1993
GEO
GASTALDI Sebastiano
1991
ARG
BIRKNER DE MIGUEL Tomas
1997
ARG
ALAERTS Kai
1989
BEL
HIRSCHBUEHL Christian
1990
AUT
PRISADOV Stefan
1990
BUL
TREJBAL Filip
1985
CZE
NIEDERBERGER Bernhard
1993
SUI
STEHLE Dominik
1986
GER
MURISIER Justin
1992
SUI
JOHANSEN Truls
1989
NOR
BROWN Phil
1991
CAN
THEOLIER Steven
1990
FRA
COUSINEAU Julien
1981
CAN
KELLEY Tim
1986
USA
JUNG Dong-hyun
1988
KOR
BRANDENBURG Will
1987
USA
YUASA Naoki
1983
JPN
Disqualified 1st run