official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
MERMILLOD BLONDIN Thomas
1984
FRA
1:52.86
12.53
2
FERSTL Josef
1988
GER
+0.25
14.90
3
ZRNCIC-DIM Natko
1986
CRO
+0.36
15.94
4
GIRAUD MOINE Valentin
1992
FRA
+1.40
25.80
5
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1980
ARG
+1.70
28.65
6
ULYANOV Dmitrij
1983
RUS
+2.31
34.43
7
CRAWFORD Douglas
1987
GBR
+2.34
34.72
8
BALDWIN TJ
1990
GBR
+2.60
37.18
9
TERRA Ferran
1987
ESP
+2.73
38.41
10
ROBERTS Hig
1991
USA
+2.75
38.60
11
ZAKURDAEV Igor
1987
KAZ
+3.25
43.34
12
RICOU Ivo
1994
FRA
+3.28
43.63
13
GUT Ian
1995
SUI
+3.42
44.95
14
BORODAYKIN Artem
1994
RUS
+4.35
53.77
15
DE LA CUESTA Paul
1988
ESP
+4.42
54.44
16
RICOU Luca
1990
ARG
+4.45
54.72
17
CLARO Eugenio
1993
CHI
+4.69
56.99
18
BENIAIDZE Alex
1991
GEO
+5.17
61.55
19
BIRKNER KETELHOHN Jorge F.
1990
ARG
+5.24
62.21
20
SULLIVAN Aleck
1996
USA
+5.72
66.76
21
RZEPECKI Filip
1992
POL
+7.18
80.60
22
CARVALLO Benjamin
1991
CHI
+7.45
83.16
23
PFINGSTHORN Sebastian
1994
CHI
+8.13
89.61
24
HENDERSON Paul
1995
GBR
+8.41
92.26
25
KOVBASNYUK Ivan
1993
UKR
+8.54
93.50
26
DZIEDZIC Andrzej
1995
POL
+8.69
94.92
27
FESHCHUK Rostyslav
1990
UKR
+8.86
96.53
28
SYKARAS Kostas
1984
GRE
+9.45
102.12
29
VON APPEN Sven
1997
CHI
+9.91
106.48
30
ECHEVERRIA Jose Tomas
1992
CHI
+11.30
119.66
31
NORRIS Kieran
1995
GBR
+12.55
131.51
32
OPPLIGER Lucas
1996
CHI
+12.64
132.37
33
BANADOS Alejandro
1997
CHI
+13.34
139.00
34
SZEPESI Bertold
1990
HUN
+13.95
144.79
35
MELERO Joaquin
1997
CHI
+14.72
152.09
36
SAMSING Hans
1996
CHI
+15.22
156.83
37
FANTUZZI Gonzalo
1996
CHI
+15.88
163.08
38
ARZE Ivan
1995
CHI
+16.20
166.12
39
VENEZIAN Lorenzo
1997
CHI
+16.89
172.66
40
SAMSING Ian
1996
CHI
+18.16
184.70
41
WILLIS Robbie
1996
GBR
+18.57
188.59
42
VENEZIAN Eduardo
1995
CHI
+33.94
334.31
Did not finish 2nd run
Did not start 2nd run
GOUGEON Jake
1996
CAN
SVENSK Mikael
1994
FIN
FERSTL Christian
1992
GER
MUZATON Maxence
1990
FRA
SPORN Andrej
1981
SLO
BOUILLOT Alexandre
1985
FRA
BERTRAND Yannick
1980
FRA
GLEBOV Alexander
1983
RUS
THEAUX Adrien
1984
FRA
PERKO Rok
1985
SLO
FAYED Guillermo
1985
FRA
STRODL Andreas
1987
GER
POISSON David
1982
FRA
BRANDNER Klaus
1990
GER
DE TESSIERES Gauthier
1981
FRA
Did not finish 1st run
MYTSAK Dmytro
1995
UKR
FREEMAN CRESPO Ignacio
1992
ARG
GARDET Benjamin
1986
BEL
PAK Artem
1995
RUS
VALCAREGGI Massimiliano
1995
GRE
LAMHAMEDI Adam
1995
MAR
CARVALLO Nicolas
1991
CHI
RODE Roberts
1987
LAT
KOLGOTIN Pavel
1994
RUS
STUKOV Maksim
1994
RUS
KHUBER Martin
1992
KAZ
OLIVERAS Marc
1991
AND
CLAREY Johan
1981
FRA
RENZ Fabio
1992
GER
SANDER Andreas
1989
GER
Did not start 1st run