official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
STRASSER Linus
1992
GER
1:48.97
6.00
2
LINDH Calle
1990
SWE
+0.72
10.76
2
BAECK Axel
1987
SWE
+0.72
10.76
4
KHOROSHILOV Alexander
1984
RUS
+0.79
11.22
5
CHODOUNSKY David
1984
USA
+1.10
13.27
6
RYDING Dave
1986
GBR
+1.21
13.99
7
RAZZOLI Giuliano
1984
ITA
+1.49
15.84
8
MURISIER Justin
1992
SUI
+1.68
17.10
9
VOGEL Markus
1984
SUI
+1.69
17.17
10
SCHMIDIGER Reto
1992
SUI
+1.81
17.96
11
NIEDERBERGER Bernhard
1993
SUI
+1.99
19.15
12
SCHWARZ Marco
1995
AUT
+2.07
19.68
13
DEVILLE Cristian
1981
ITA
+2.11
19.94
14
COUSINEAU Julien
1981
CAN
+2.14
20.14
14
PALONIEMI Santeri
1993
FIN
+2.14
20.14
16
NORDBOTTEN Jonathan
1989
NOR
+2.22
20.67
17
ANKENY Michael
1991
USA
+2.29
21.13
18
ZUBCIC Filip
1993
CRO
+2.35
21.53
19
ZENHAEUSERN Ramon
1992
SUI
+2.37
21.66
20
THEOLIER Steven
1990
FRA
+2.42
21.99
21
SKUBE Matic
1988
SLO
+2.65
23.51
22
DIGRUBER Marc
1988
AUT
+2.66
23.58
23
GINNIS AJ
1994
USA
+2.74
24.10
24
KRYZL Krystof
1986
CZE
+2.86
24.90
25
ZAMPA Adam
1990
SVK
+2.89
25.10
26
STEHLE Dominik
1986
GER
+3.11
26.55
27
WIESER Manuel
1990
AUT
+3.17
26.95
28
TRIKHICHEV Pavel
1992
RUS
+3.25
27.47
29
PLACE Francois
1989
FRA
+3.59
29.72
30
READ Erik
1991
CAN
+3.66
30.18
31
STROLZ Johannes
1992
AUT
+3.70
30.45
32
KASPER Nolan
1989
USA
+3.77
30.91
33
ROBERTS Hig
1991
USA
+3.84
31.37
34
TIPPELREITHER Matthias
1988
AUT
+3.96
32.16
35
VIDOVIC Matej
1993
CRO
+4.12
33.22
36
BUFFET Robin
1991
FRA
+4.18
33.62
37
HENTTINEN Jens
1993
FIN
+4.30
34.41
38
JUNG Dong-hyun
1988
KOR
+4.36
34.81
39
MONSEN Marcus
1995
NOR
+4.44
35.34
40
HADALIN Stefan
1995
SLO
+4.46
35.47
41
SIMONET Sandro
1995
SUI
+4.54
36.00
42
OHKOSHI Ryunosuke
1988
JPN
+4.59
36.33
43
ANDRIENKO Aleksander
1990
RUS
+4.60
36.39
44
NETELAND Bjoernar
1991
NOR
+4.61
36.46
45
NARITA Hideyuki
1993
JPN
+5.45
42.01
46
KELLEY Tim
1986
USA
+5.55
42.67
47
SALA Tommaso
1995
ITA
+5.59
42.93
48
MATT Michael
1993
AUT
+6.86
51.33
49
KELLEY Robby
1990
USA
+16.24
113.30
Did not qualify for 2nd run
ZVEJNIEKS Miks
1995
LAT
MAURBERGER Simon
1995
ITA
NIEMELA Arttu
1994
FIN
ALLEGRE Nils
1994
FRA
JENOT Olivier
1988
MON
VAN DEN BROECKE Dries
1995
BEL
RIORDA Luca
1993
ITA
GROSELJ Zan
1993
SLO
LUNDBAECK Gustav
1993
SWE
JOHANSSON Emil
1988
SWE
ZAMPA Andreas
1993
SVK
RASCHNER Dominik
1994
AUT
KONO Kyosuke
1991
JPN
SUNDQUIST Max-gordon
1994
SWE
GALEOTTI Greg
1992
FRA
ROCHAT Marc
1992
SUI
SUGAI Ryo
1991
JPN
STRICKER Martin
1991
SUI
BONVIN Anthony
1994
SUI
ADDE Andreas
1988
NOR
TREJBAL Filip
1985
CZE
Did not finish 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
STUKOV Maksim
1994
RUS
TAKKI Teddy
1996
FIN
ANDREEVSKIY Alexey
1992
RUS
BACHER Fabian
1993
ITA
FABRE Jonas
1993
FRA
MOYNIHAN Nicholas
1994
GBR
FAVROT Thibaut
1994
FRA
KUUKKA Justus
1994
FIN
CHRISTIANSON Kieffer
1992
USA
SPIK Jakob
1994
SLO
LUUKKO Max
1994
FIN
CARRERAS Pol
1990
ESP
HETTEGGER Thomas
1994
AUT
NAKAMURA Shun
1995
JPN
ROENNGREN Mattias
1993
SWE
STEIN-LAGERHEIM Casper
1994
SWE
ALAERTS Kai
1989
BEL
RIZZO Maxime
1993
FRA
BALLERIN Andrea
1989
ITA
HIRSCHBUEHL Christian
1990
AUT
DAHL Juho
1994
FIN
ZVEJNIEKS Kristaps
1992
LAT
GASPOZ Vincent
1991
SUI
THOULE Nicolas
1990
FRA
LELEU Theo
1992
FRA
LUITZ Stefan
1992
GER
BROWN Phil
1991
CAN
KUERNER Miha
1987
SLO
LYSDAHL Espen
1990
NOR
PHILP Trevor
1992
CAN
TONETTI Riccardo
1989
ITA
SOLEVAAG Sebastian-Foss
1991
NOR
SCHMID Philipp
1986
GER
Disqualified 1st run