official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
NORDBOTTEN Jonathan
1989
NOR
1:38.48
6.00
2
JANYK Michael
1982
CAN
+0.09
6.57
3
BRANDENBURG Will
1987
USA
+0.30
7.89
4
CHODOUNSKY David
1984
USA
+0.33
8.08
5
BROWN Philip
1991
CAN
+0.41
8.58
6
KELLEY Tim
1986
USA
+0.47
8.96
7
SPENCE Brad
1984
CAN
+0.59
9.71
8
ENGEL Mark
1991
USA
+0.85
11.35
9
ZAITSOFF Sasha
1990
CAN
+0.87
11.48
10
GRANSTROM Colby
1990
USA
+1.05
12.61
11
GREGORAK Will
1990
USA
+1.12
13.05
12
BANK Ondrej
1980
CZE
+1.37
14.63
13
READ Erik
1991
CAN
+1.49
15.38
14
STIEGLER Seppi
1988
USA
+1.62
16.20
15
BORSOTTI Giovanni
1990
ITA
+1.64
16.32
16
MINAGAWA Kentaro
1977
JPN
+1.65
16.39
17
LYSDAHL Espen
1990
NOR
+1.67
16.51
18
KASPER Nolan
1989
USA
+1.70
16.70
19
ANKENY Michael
1991
USA
+1.75
17.02
20
ZRNCIC-DIM Natko
1986
CRO
+2.03
18.78
21
RASANEN Joonas
1989
FIN
+2.27
20.29
22
RODES Istok
1996
CRO
+2.51
21.80
23
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1980
ARG
+2.96
24.64
24
CHRISTIANSON Kieffer
1992
USA
+3.41
27.47
25
ST-GERMAIN Wiliam
1992
CAN
+3.61
28.73
26
JASICZEK Michal
1994
POL
+3.67
29.11
27
MCNEALUS Andrew
1990
USA
+3.80
29.92
28
BARWOOD Adam
1992
NZL
+5.05
37.79
29
NAKAMURA Kazushi
1989
JPN
+5.56
41.00
30
ANGUITA Martin
1991
CHI
+5.80
42.52
31
RISHWORTH Mike
1987
AUS
+5.97
43.59
32
BELL Jeffrey
1993
CAN
+6.23
45.22
33
TRIENDL Armin
1989
AUT
+6.31
45.73
34
COFFEY Sam
1990
USA
+6.33
45.85
35
STUKOV Maksim
1994
RUS
+6.40
46.29
36
STEINKE Chris
1993
CAN
+6.44
46.54
37
KOLEGA Elias
1996
CRO
+6.46
46.67
38
SCHUESSLER BEDARD William
1993
CAN
+6.67
47.99
39
GRASIC Martin
1995
CAN
+7.23
51.52
40
READ Kevyn
1993
CAN
+7.57
53.66
41
SWETTE Ford
1993
CAN
+7.71
54.54
42
NAKAMURA Shun
1995
JPN
+7.73
54.67
43
BORODAYKIN Artem
1994
RUS
+8.03
56.55
44
ARVIDSSON Erik
1996
USA
+8.60
60.14
45
FEASEY Willis
1992
NZL
+8.84
61.65
46
AUTY Jack
1995
USA
+9.07
63.10
47
SHIN Masanori
1993
JPN
+9.08
63.16
48
HORNER Sean
1991
USA
+9.18
63.79
49
MILLER Mark
1990
USA
+10.76
73.74
Did not finish 2nd run
Did not start 2nd run
Did not qualify for 2nd run
Did not finish 1st run
MURAVYEV Ivan
1989
RUS
FERRI James
1996
USA
DVORACEK Addison
1996
USA
BURCIN Kyle
1995
USA
CARVALLO Nicolas
1991
CHI
FARROW Tanner
1993
USA
DUFFY Drew
1995
USA
OHMURA Kazuya
1989
JPN
CARVALLO Benjamin
1991
CHI
ROBERTSON Carter
1994
USA
DUFFY Danny
1994
USA
THEIS Tyler
1994
USA
UNTERBERGER Dominic
1994
CAN
NACIUK Anthony
1994
CAN
CLARO Eugenio
1993
CHI
WRIGHT Cole
1991
USA
SPROCK Ty
1995
USA
HARRISON Charles
1995
USA
ELLIOT Jeremy
1988
USA
BANSMER Michael
1989
USA
LAIDLAW Luke
1992
AUS
OBARA Kenta
1994
JPN
MEGARRY Morgan
1993
CAN
SHIFFRIN Taylor
1992
USA
DRURY Kevin
1988
CAN
COHEE Nick
1988
USA
LINDGREN Tim
1989
SWE
MARSHALL Tucker
1990
USA
HIGGINS Sean
1990
USA
PENTTINEN Juho-Pekka
1991
FIN
JAMPOLSKY Grant
1989
USA
WILSON Ryan
1987
USA
CONE Robert
1992
USA
DONALDSON David
1986
CAN
MCDONALD Fletcher
1989
USA
SAMSAL Dalibor
1985
CRO
COUSINEAU Julien
1981
CAN
PHILP Trevor
1992
CAN
STUTZ Paul
1983
CAN
Disqualified 1st run
Did not start 1st run