official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
NANI Roberto
1988
ITA
2:04.75
6.00
2
SANDELL Marcus
1987
FIN
+0.87
12.21
3
LUITZ Stefan
1992
GER
+1.04
13.42
4
DOPFER Fritz
1987
GER
+1.32
15.42
5
FREY Thomas
1984
FRA
+1.45
16.34
6
BROWN Philip
1991
CAN
+2.31
22.48
7
DE ALIPRANDINI Luca
1990
ITA
+2.42
23.26
8
PHILP Trevor
1992
CAN
+2.86
26.40
9
COOK Dustin
1989
CAN
+3.15
28.47
10
TUMLER Thomas
1989
SUI
+3.16
28.54
11
CHRISTIANSON Kieffer
1992
USA
+3.49
30.90
12
RUBIE Brennan
1991
USA
+3.84
33.40
13
DANIELS Nick
1991
USA
+3.96
34.25
14
KELLEY Robby
1990
USA
+4.03
34.75
15
NORDBOTTEN Jonathan
1989
NOR
+4.45
37.75
16
ZAITSOFF Sasha
1990
CAN
+5.37
44.31
17
ANKENY Michael
1991
USA
+5.77
47.16
18
OLSSON Jon
1982
SWE
+5.82
47.52
19
DUFFY Danny
1994
USA
+6.37
51.45
20
MARSHALL Tucker
1990
USA
+7.03
56.15
21
ROBERTS Hig
1991
USA
+7.16
57.08
22
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1980
ARG
+7.35
58.44
23
STRAND Matthew
1993
USA
+7.60
60.22
24
MORSE Ben
1992
USA
+7.82
61.79
25
KOLLENBORG Christopher
1988
NOR
+8.41
66.00
26
THOMPSON Broderick
1994
CAN
+9.14
71.21
27
BROOKS Dylan
1992
USA
+9.60
74.49
28
DUFFY Drew
1995
USA
+10.05
77.70
29
BEADON Christopher
1989
CAN
+10.74
82.62
30
ARVIDSSON Erik
1996
USA
+10.93
83.98
31
COOPER Scott
1993
USA
+11.13
85.40
32
SPROCK Ty
1995
USA
+12.31
93.82
33
JACOBS Jake
1993
USA
+12.34
94.04
33
FEASEY Willis
1992
NZL
+12.34
94.04
35
HALL Max
1995
USA
+12.80
97.32
36
KLEIN Charlie
1995
USA
+14.13
106.81
37
DAVIS Devin
1994
USA
+14.41
108.80
Did not finish 2nd run
FRANCIS Brian
1995
USA
SHIFFRIN Taylor
1992
USA
JENEWEIN Kevin
1993
AUT
ACOSTA Christopher
1990
USA
KRAUSE Nicholas
1993
USA
ADDE Andreas
1988
NOR
TROW Andy
1991
CAN
WILSON Ryan
1987
USA
PLONER Alexander
1978
ITA
SWETTE Ford
1993
CAN
CAVIEZEL Gino
1992
SUI
SMITH Cameron
1992
USA
MAYTAKOV Sergei
1990
RUS
SIMONCELLI Davide
1979
ITA
GREGORAK Will
1990
USA
RICHARD Cyprien
1979
FRA
DONALDSON David
1986
CAN
BORSOTTI Giovanni
1990
ITA
HIRSCHER Marcel
1989
AUT
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not qualify for 2nd run
Did not finish 1st run
BLOMMER William
1994
USA
DRUGOV Yuriy
1995
RUS
TALBOTT Marc
1995
USA
CARDAMONE Devon
1995
USA
HAYES Colin
1994
USA
WILSON Kenny
1994
USA
MCCORMICK Sean
1993
USA
VAN DEN BROECKE Dries
1995
BEL
WRIGHT Cole
1991
USA
MOTTAU Tanner
1993
USA
VIETZE Sandy
1993
USA
SOVIC Tomaz
1990
SLO
ULYANOV Dmitrij
1983
RUS
CONE Robert
1992
USA
MCLAUGHLIN Brian
1993
USA
ELLIOT Jeremy
1988
USA
GRIFFIN Benjamin
1986
NZL
WERRY Tyler
1991
CAN
STIEGLER Seppi
1988
USA
LAIDLAW Luke
1992
AUS
EISATH Florian
1984
ITA
PLEISCH Manuel
1990
SUI
FAIVRE Mathieu
1992
FRA
LYSDAHL Espen
1990
NOR
Disqualified 1st run
Did not start 1st run