official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
HIRSCHER Marcel
1989
AUT
1:59.75
6.00
2
BORSOTTI Giovanni
1990
ITA
+1.01
13.51
3
FANARA Thomas
1981
FRA
+1.45
16.78
4
LUITZ Stefan
1992
GER
+1.58
17.74
5
SANDELL Marcus
1987
FIN
+1.61
17.97
6
HAUGEN Leif Kristian
1987
NOR
+1.69
18.56
7
MOELGG Manfred
1982
ITA
+1.78
19.23
8
ROY Jean-Philippe
1979
CAN
+1.79
19.30
9
DOPFER Fritz
1987
GER
+1.82
19.53
10
DONALDSON David
1986
CAN
+2.03
21.09
10
BROWN Philip
1991
CAN
+2.03
21.09
12
PLEISCH Manuel
1990
SUI
+2.08
21.46
12
RICHARD Cyprien
1979
FRA
+2.08
21.46
14
EISATH Florian
1984
ITA
+2.26
22.80
15
SIMONCELLI Davide
1979
ITA
+2.48
24.43
16
PHILP Trevor
1992
CAN
+2.59
25.25
17
FREY Thomas
1984
FRA
+2.66
25.77
18
LYSDAHL Espen
1990
NOR
+2.68
25.92
19
TUMLER Thomas
1989
SUI
+2.78
26.66
20
CAVIEZEL Gino
1992
SUI
+2.82
26.96
21
PLONER Alexander
1978
ITA
+3.20
29.78
22
RUBIE Brennan
1991
USA
+3.38
31.12
23
OLSSON Jon
1982
SWE
+4.72
41.08
24
MARSHALL Tucker
1990
USA
+6.05
50.96
25
KASPER Nolan
1989
USA
+6.39
53.49
26
ZAITSOFF Sasha
1990
CAN
+6.42
53.71
27
ACOSTA Christopher
1990
USA
+6.61
55.13
28
WERRY Tyler
1991
CAN
+7.14
59.07
29
VIETZE Sandy
1993
USA
+7.17
59.29
30
CHRISTIANSON Kieffer
1992
USA
+7.35
60.63
31
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1980
ARG
+7.52
61.89
32
HAUG Andreas Willumsen
1989
NOR
+8.75
71.03
33
SWETTE Ford
1993
CAN
+8.79
71.33
34
MORSE Ben
1992
USA
+9.18
74.23
35
SHIFFRIN Taylor
1992
USA
+9.55
76.98
35
KRAUSE Nicholas
1993
USA
+9.55
76.98
37
BENNETT Bryce
1992
USA
+9.60
77.35
38
DUFFY Drew
1995
USA
+9.70
78.09
39
VAN DEN BROECKE Dries
1995
BEL
+10.03
80.54
40
ARVIDSSON Erik
1996
USA
+11.30
89.98
41
BROOKS Dylan
1992
USA
+11.44
91.02
42
SPROCK Ty
1995
USA
+11.83
93.92
Did not finish 2nd run
THOMPSON Broderick
1994
CAN
HALL Max
1995
USA
ULYANOV Dmitrij
1983
RUS
ENGEL Mark
1991
USA
ELLIOT Jeremy
1988
USA
TROW Andy
1991
CAN
WILSON Ryan
1987
USA
ROBERTS Hig
1991
USA
NANI Roberto
1988
ITA
MERMILLOD BLONDIN Thomas
1984
FRA
MAYTAKOV Sergei
1990
RUS
MISSILLIER Steve
1984
FRA
PINTURAULT Alexis
1991
FRA
COHEE Nick
1988
USA
GREGORAK Will
1990
USA
JITLOFF Tim
1985
USA
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not qualify for 2nd run
BLOMMER William
1994
USA
BARNEY Ryan
1994
USA
JACOBS Jake
1993
USA
HAFERMAN Eric
1994
USA
ROBERTS Murphy
1994
USA
DRUGOV Yuriy
1995
RUS
LEEVER Alex
1995
USA
BLAKE Daniel
1994
USA
CARDAMONE Devon
1995
USA
COOPER Scott
1993
USA
WILSON Kenny
1994
USA
FRANCIS Brian
1995
USA
DAVIS Devin
1994
USA
MACKIE Logan Rip
1994
USA
WRIGHT Bronson
1993
USA
ANKENY Michael
1991
USA
Did not finish 1st run
DU PASQUIER Gregoire
1995
SUI
KLEIN Charlie
1995
USA
ELLER Bryce
1993
USA
TALBOTT Marc
1995
USA
THEIS Tyler
1994
USA
HAYES Colin
1994
USA
PLANT Riley
1995
USA
MCCORMICK Sean
1993
USA
WRIGHT Cole
1991
USA
STRAND Matthew
1993
USA
NEESON Finlay
1993
NZL
BEADON Christopher
1989
CAN
FEASEY Willis
1992
NZL
KOLLENBORG Christopher
1988
NOR
DUFFY Danny
1994
USA
SOVIC Tomaz
1990
SLO
CONE Robert
1992
USA
DANIELS Nick
1991
USA
MCLAUGHLIN Brian
1993
USA
ADDE Andreas
1988
NOR
GRIFFIN Benjamin
1986
NZL
KELLEY Tim
1986
USA
CHODOUNSKY David
1984
USA
STIEGLER Seppi
1988
USA
LAIDLAW Luke
1992
AUS
SMITH Cameron
1992
USA
FAIVRE Mathieu
1992
FRA
NORDBOTTEN Jonathan
1989
NOR
KELLEY Robby
1990
USA
Disqualified 1st run
Did not start 1st run