official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
COOK Dustin
1989
CAN
2:00.52
7.26
2
ENGEL Mark
1991
USA
+0.49
10.88
3
CHODOUNSKY David
1984
USA
+1.27
16.64
4
READ Erik
1991
CAN
+1.29
16.79
5
COCHRAN-SIEGLE Ryan
1992
USA
+1.50
18.34
6
WERRY Tyler
1991
CAN
+1.58
18.93
7
CHRISTIANSON Kieffer
1992
USA
+1.59
19.00
8
ANKENY Michael
1991
USA
+2.01
22.10
9
OLSSON Jon
1982
SWE
+2.09
22.69
10
COHEE Nick
1988
USA
+2.12
22.92
11
DAWSON Travis
1988
CAN
+2.34
24.54
12
HAUGEN Per Torstein
1994
NOR
+2.39
24.91
13
GOWER Jack
1994
GBR
+2.42
25.13
14
CHEVALIER Luc Henri
1992
AUS
+2.43
25.20
15
ST-GERMAIN Wiliam
1992
CAN
+2.52
25.87
16
ZAITSOFF Sasha
1990
CAN
+2.57
26.24
17
DRURY Kevin
1988
CAN
+2.78
27.79
18
BRATH Joergen
1991
NOR
+3.01
29.49
19
MARSHALL Tucker
1990
USA
+3.12
30.30
20
TROW Andy
1991
CAN
+3.21
30.96
21
MCLAUGHLIN Brian
1993
USA
+3.26
31.33
22
BRIGOVIC Sebastian
1992
CRO
+3.72
34.73
23
HERZOG David
1992
AUT
+3.89
35.99
24
BANSMER Michael
1989
USA
+3.93
36.28
25
NACIUK Anthony
1994
CAN
+4.36
39.46
26
ARVIDSSON Erik
1996
USA
+4.37
39.53
27
HIGGINS Sean
1990
USA
+4.47
40.27
28
BYDLINSKI Maciej
1988
POL
+4.61
41.30
29
RODES Istok
1996
CRO
+4.86
43.15
30
MCNEALUS Andrew
1990
USA
+5.04
44.48
31
READ Kevyn
1993
CAN
+5.05
44.55
32
BARWOOD Adam
1992
NZL
+5.17
45.44
33
SMITH Warren Cummings
1992
EST
+5.69
49.28
34
BELL Jeffrey
1993
CAN
+5.77
49.87
35
GARAND Dominique
1991
CAN
+5.85
50.46
36
MCDONALD Conor
1993
USA
+5.90
50.83
37
BERLACK Ronald
1994
USA
+6.16
52.75
38
SNOW Scott
1993
USA
+6.28
53.64
39
BROOKS Dylan
1992
USA
+7.54
62.94
Did not finish 2nd run
TAYLOR Aaron
1995
CAN
HORNER Sean
1991
USA
THOMPSON Broderick
1994
CAN
DUFFY Drew
1995
USA
SANDVIK Eian
1989
NOR
RISHWORTH Mike
1987
AUS
ROBERTSON Sam
1993
AUS
DUPRATT Samuel
1993
USA
KIRCHER Andrew
1993
USA
COFFEY Sam
1990
USA
KELLEY Tim
1986
USA
PREBBLE Nick
1993
NZL
DEMSCHAR Dominic
1993
AUS
LAIDLAW Luke
1992
AUS
CONE Robert
1992
USA
ACOSTA Christopher
1990
USA
KRAUSE Nicholas
1993
USA
ELLIOT Jeremy
1988
USA
SWETTE Ford
1993
CAN
STIEGLER Seppi
1988
USA
Disqualified 2nd run
Did not qualify for 2nd run
ROEISLAND Max
1994
NOR
WILSON Cody
1996
USA
DRUGOV Yuriy
1995
RUS
TALBOTT Marc
1995
USA
STUERCKE Hunter
1995
USA
HAFERMAN Eric
1994
USA
HALL Max
1995
USA
FERRI James
1996
USA
BAROUNOS Alex
1995
USA
DVORACEK Addison
1996
USA
GREIG Rob
1994
CAN
ASTLE Bryce
1995
USA
KOLEGA Elias
1996
CRO
LEEVER Alex
1995
USA
HAEHLEN Jonas
1993
CAN
SPROCK Ty
1995
USA
KENNEDY John Austin
1994
CAN
PAK Artem
1995
RUS
CARRY Patrick
1995
CAN
SOVIC Tomaz
1990
SLO
GRASIC Martin
1995
CAN
SHPALL Bryan
1989
USA
ANGUITA Martin
1991
CHI
THEIS Tyler
1994
USA
PITFIELD Graham
1994
CAN
DRILLER Garret
1996
USA
DUFFY Danny
1994
USA
SHIFFRIN Taylor
1992
USA
UNTERBERGER Dominic
1994
CAN
SEGER Brodie
1995
CAN
FARROW Tanner
1993
USA
BLACK Hunter
1990
USA
MORSE Ben
1992
USA
Did not finish 1st run
BAKKE Morten Ungersness
1994
NOR
MONAST-DORE Maxime
1995
CAN
MCCONVILLE Will
1995
CAN
WEISEL Kipling
1995
USA
ZUCCHI Stefano
1994
ITA
TRUSLER Thomas
1995
CAN
MCCORMICK Sean
1993
USA
MOYER Bobby
1994
USA
MOONEY Ryan
1996
USA
PLANT Riley
1995
USA
RONSKY Russell
1995
CAN
MCCONVILLE Patrick
1994
CAN
OVERING Robert
1993
CAN
AUTY Jack
1995
USA
WRIGHT Bronson
1993
USA
MARSHALL Craig
1992
USA
STUKOV Maksim
1994
RUS
VIETZE Sandy
1993
USA
MOTTAU Tanner
1993
USA
LAJOIE Vincent
1993
CAN
HRIBAR Timotej
1990
SLO
SCHUESSLER BEDARD William
1993
CAN
ULYANOV Dmitrij
1983
RUS
GRIFFIN Benjamin
1986
NZL
MEGARRY Morgan
1993
CAN
GREGORAK Will
1990
USA
Disqualified 1st run
Did not start 1st run