official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
BAECK Axel
1987
SWE
1:21.24
6.00
2
LARSSON Markus
1979
SWE
+0.35
9.10
3
GROSS Stefano
1986
ITA
+0.45
9.99
4
RYDING Dave
1986
GBR
+0.52
10.61
5
TONETTI Riccardo
1989
ITA
+0.65
11.76
6
ZENHAEUSERN Ramon
1992
SUI
+0.89
13.89
7
NORDBOTTEN Jonathan
1989
NOR
+1.07
15.48
8
HARGIN Mattias
1985
SWE
+1.13
16.01
9
SOLEVAAG Sebastian-Foss
1991
NOR
+1.20
16.64
10
HOERL Wolfgang
1983
AUT
+1.24
16.99
11
HAUGEN Leif Kristian
1987
NOR
+1.48
19.12
12
LAHDENPERAE Anton
1985
SWE
+1.50
19.29
13
PALONIEMI Santeri
1993
FIN
+1.72
21.24
14
CAVIEZEL Gino
1992
SUI
+1.74
21.42
15
SCHMIDIGER Reto
1992
SUI
+1.75
21.51
16
BONVIN Anthony
1994
SUI
+1.96
23.37
17
SCHMID Philipp
1986
GER
+1.97
23.46
18
BROWN Phil
1991
CAN
+2.01
23.81
19
SKUBE Matic
1988
SLO
+2.02
23.90
20
ENGEL Mark
1991
USA
+2.03
23.99
21
SAMSAL Dalibor
1985
HUN
+2.33
26.65
22
THEOLIER Steven
1990
FRA
+2.57
28.78
23
STEHLE Dominik
1986
GER
+2.68
29.75
24
DIGRUBER Marc
1988
AUT
+2.85
31.26
25
WIESER Manuel
1990
AUT
+2.90
31.70
26
KRYZL Krystof
1986
CZE
+3.19
34.27
27
PLACE Francois
1989
FRA
+3.30
35.25
28
GASTALDI Sebastiano
1991
ARG
+3.36
35.78
29
MATT Michael
1993
AUT
+4.19
43.13
30
RONCI Giordano
1992
ITA
+4.21
43.31
31
RASCHNER Dominik
1994
AUT
+4.96
49.96
32
STRICKER Martin
1991
SUI
+4.98
50.14
33
NETELAND Bjoernar
1991
NOR
+5.63
55.90
34
WINDINGSTAD Rasmus
1993
NOR
+5.65
56.07
35
ANDRIENKO Aleksander
1990
RUS
+5.97
58.91
36
ISHII Tomoya
1989
JPN
+6.26
61.48
37
GASPOZ Vincent
1991
SUI
+6.27
61.57
38
ZVEJNIEKS Kristaps
1992
LAT
+6.28
61.66
39
PERAUDO Adam
1987
ITA
+6.35
62.28
40
BARUFFALDI Stefano
1992
ITA
+7.12
69.10
41
RIORDA Luca
1993
ITA
+7.29
70.61
42
VIDOVIC Matej
1993
CRO
+7.59
73.27
43
ALLIOT LUGAZ Baptiste
1995
FRA
+7.64
73.71
44
TREMMEL Anton
1994
GER
+8.16
78.32
Did not qualify for 2nd run
Did not finish 2nd run
STUKOV Maksim
1994
RUS
SALA Tommaso
1995
ITA
LUUKKO Max
1994
FIN
SUNDQUIST Max-gordon
1994
SWE
RIZZO Maxime
1993
FRA
THOULE Nicolas
1990
FRA
HOLZMANN Sebastian
1993
GER
READ Erik
1991
CAN
BRANDENBURG Will
1987
USA
BORSOTTI Giovanni
1990
ITA
BALLERIN Andrea
1989
ITA
JOHANSEN Truls
1989
NOR
STRASSER Linus
1992
GER
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
BYDLINSKI Maciej
1988
POL
BREU Raffael
1994
GER
BACHER Fabian
1993
ITA
MAURBERGER Simon
1995
ITA
VACCARI Hans
1996
ITA
ALLEGRE Nils
1994
FRA
GRAND Guillaume
1992
FRA
GRUBER Christian
1993
GER
LIBERATORE Federico
1995
ITA
HOFER Alex
1994
ITA
LAMBERT Nicolas
1990
FRA
VAN DEN BROECKE Dries
1995
BEL
HADALIN Stefan
1995
SLO
MENEGALLI Nicolo
1994
ITA
SPIK Jakob
1994
SLO
BIRKNER DE MIGUEL Tomas
1997
ARG
CARRERAS Pol
1990
ESP
GROSELJ Zan
1993
SLO
BERNDT Ondrej
1988
CZE
ROENNGREN Mattias
1993
SWE
WINKELHORST Steffan
1992
NED
KONO Kyosuke
1991
JPN
SIMONET Sandro
1995
SUI
GALEOTTI Greg
1992
FRA
FALAT Matej
1993
SVK
HIRSCHBUEHL Christian
1990
AUT
DAHL Juho
1994
FIN
TIPPELREITHER Matthias
1988
AUT
KRAUTSCHNEIDER Thomas
1992
AUT
MONSEN Marcus
1995
NOR
HENTTINEN Jens
1993
FIN
TUMLER Marco
1988
SUI
NARITA Hideyuki
1993
JPN
RASANEN Joonas
1989
FIN
OHKOSHI Ryunosuke
1988
JPN
KUERNER Miha
1987
SLO
LYSDAHL Espen
1990
NOR
ZUBCIC Filip
1993
CRO
COUSINEAU Julien
1981
CAN
PHILP Trevor
1992
CAN
DEVILLE Cristian
1981
ITA
JUNG Dong-hyun
1988
KOR
BUFFET Robin
1991
FRA
SCHWARZ Marco
1995
AUT
RAZZOLI Giuliano
1984
ITA
BYGGMARK Jens
1985
SWE
MYHRER Andre
1983
SWE
CHODOUNSKY David
1984
USA
NIEDERBERGER Bernhard
1993
SUI
LINDH Calle
1990
SWE
VOGEL Markus
1984
SUI
GINNIS AJ
1994
USA
KHOROSHILOV Alexander
1984
RUS
Did not start 1st run