official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1980
ARG
1:18.99
21.69
2
GASTALDI Sebastiano
1991
ARG
+0.22
23.70
3
BIRKNER DE MIGUEL Tomas
1997
ARG
+0.86
29.53
4
MAITRE Thomas
1992
FRA
+2.33
42.93
5
BRACHNER Patrick
1992
AZE
+2.42
43.75
6
HORWITZ Kai
1998
CHI
+2.92
48.31
7
KERBER Maximilian
1997
AUT
+2.96
48.67
8
VON APPEN Henrik
1994
CHI
+3.51
53.68
9
BARALO Elliott
1998
FRA
+3.58
54.32
10
FIGUEROA Andres
1996
CHI
+3.75
55.87
11
COLLOMBET Ryan
1998
FRA
+4.12
59.24
11
BREITFUSS KAMMERLANDER Simon
1992
BOL
+4.12
59.24
13
ALLENDES Francisco
1999
CHI
+4.13
59.34
14
PELTOLA Olli
1998
FIN
+4.33
61.16
15
PAOLY Thibault
1998
FRA
+4.34
61.25
16
BEGINO Juan Cruz
2000
ARG
+5.08
67.99
17
BOULANGER Erwan
2000
FRA
+5.11
68.27
18
SCHMITT Thomas
1999
FRA
+5.25
69.54
19
VALLECILLO Juan Pablo
1999
ARG
+5.50
71.82
20
REINIKE Mario
1998
CHI
+5.94
75.83
21
OSCH Matthieu
1999
LUX
+7.39
89.05
22
RONCALLO Juan Ignacio
1998
ARG
+7.69
91.78
23
VAN DITMAR Felipe
1999
ARG
+7.82
92.97
24
JAY Alexis
2000
FRA
+8.28
97.16
25
VALLON Enzo
2000
FRA
+8.66
100.63
26
DRAJZIBNER Matias
1999
ARG
+8.98
103.54
27
LEON Diego
1999
CHI
+9.04
104.09
28
DELOURME Julien
2000
FRA
+9.39
107.28
29
CARACCI Juan Agustin
1999
CHI
+9.69
110.02
30
CHAPMAN Lloyd
1999
GBR
+10.46
117.03
31
CASTRO Mateo
2000
CHI
+10.69
119.13
32
BOBBIO Felix
1999
ARG
+10.74
119.59
33
MOLLARD Leo
2000
FRA
+11.17
123.51
34
LUQUET Tomas
2000
ARG
+11.46
126.15
35
BOCK Christophe
1998
LUX
+11.59
127.33
36
SOLENO Tomas
1998
ARG
+12.09
131.89
37
LUCAS Tomas
1999
ARG
+12.30
133.81
38
NOBIS Mark
2000
ARG
+12.67
137.18
39
PUGLIESE Francisco
1999
ARG
+16.16
168.99
40
SAINT JOURS Louis
2000
FRA
+16.27
169.99
41
MENDEZ Pedro
2000
ARG
+18.31
188.59
42
WHEWELL Coli Luan
1999
ARG
+19.57
200.07
43
FLAHERTY Charles-Arthur-Hammond
2000
PUR
+19.94
203.44
44
VENEZIAN Max
2000
CHI
+22.08
222.95
45
VILLAGRA Sebastian
2000
CHI
+22.14
223.50
46
GUTSTEIN Trent
1998
USA
+22.80
229.51
47
LOPEZ DAVALOS Lautaro
1999
ARG
+30.04
295.51
Did not finish 2nd run
CASTERMANS Max
1998
LUX
VALENZUELA Emilio
2000
ARG
GALI ANDRADE Joaquim
2000
AND
VELASCO Eugenio
1996
CHI
LARDANT Tom
1998
FRA
CLEMENT Cristobal
1999
CHI
PALLANDRE Emile
1999
FRA
TORRES SCHULTEN Manuel
1997
ARG
ARZE Ivan
1995
CHI
MURTAGH Federico
1994
ARG
MARINOVIC Antonio
1998
CHI
BARTHELEMY Remi
1999
FRA
CLEMENT Rafael
1999
CHI
VITIELLO Juan Jose
1996
ARG
SERI Gianluca
1997
ITA
VON APPEN Sven
1997
CHI
TALOTTA Adrien
1998
FRA
VORRE Marcus
1998
DEN
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
HABER Francisco
2000
ARG
ALONSO Bautista
2000
ARG
KOCH Benjamin
2000
CHI
SCHILKRUT Ian
2000
CHI
SANHUEZA Jose Tomas
2000
CHI
CANTERO Tomas
2000
ARG
SIGNE Valentin
2000
CHI
RANDRIAMIARISOA Andy
1984
MAD
CLARO Antonio
1998
CHI
DOLCE Valentino
1999
ARG
HABER Ramiro
1998
ARG
OPPLIGER Lucas
1996
CHI
GRAVIER Balthazar
1999
ARG
WOOLSON Ian
1999
USA
POETTOZ Michael
1998
COL
SOMWEBER Andre
1998
AUT
EVIA Y ROCA Enrique
1985
ARG
Disqualified 1st run
Did not start 1st run