official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
READ Erik
1991
CAN
1:44.12
9.00
2
CRAWFORD James
1997
CAN
+0.41
11.84
3
BROWN Phil
1991
CAN
+0.59
13.08
4
STIEGLER Seppi
1988
USA
+1.25
17.64
5
RAPOSO Charlie
1996
GBR
+1.59
20.00
6
RUBIE Brennan
1991
USA
+1.87
21.93
6
BJERTNESS Endre
1992
NOR
+1.87
21.93
8
JASICZEK Michal
1994
POL
+1.95
22.48
9
READ Kevyn
1993
CAN
+1.97
22.62
10
MARSHALL Tucker
1990
USA
+2.06
23.25
11
BOSCA Giulio
1990
ITA
+2.09
23.45
12
MCNEALUS Andrew
1990
USA
+2.19
24.14
13
SHIFFRIN Taylor
1992
USA
+2.26
24.63
14
UNTERBERGER Dominic
1994
CAN
+2.33
25.11
15
ALEXANDER Sean
1989
CAN
+2.35
25.25
16
SEGER Brodie
1995
CAN
+2.38
25.46
17
CHRISTIANSON Kieffer
1992
USA
+2.49
26.22
18
WERRY Tyler
1991
CAN
+2.62
27.12
19
WOOLSON Thomas
1993
USA
+2.72
27.81
20
SOLHEIM Fabian Wilkens
1996
NOR
+2.82
28.50
21
LINDSTOEL Joachim Jagge
1997
NOR
+2.87
28.85
22
GARAND Dominique
1991
CAN
+2.91
29.12
23
BAKKE Morten Ungersness
1994
NOR
+3.08
30.30
24
BRIGOVIC Sebastian
1992
CRO
+3.13
30.64
25
READ Jeffrey
1997
CAN
+3.31
31.89
26
BARWOOD Adam
1992
NZL
+3.37
32.30
27
PHILP Huston
1997
CAN
+3.49
33.13
28
BELL Jeffrey
1993
CAN
+3.64
34.17
29
VIETZE Sandy
1993
USA
+4.30
38.73
30
FEASEY Willis
1992
NZL
+4.37
39.22
31
FRANCIS Brian
1995
USA
+4.38
39.29
32
LEEVER Alex
1995
USA
+4.92
43.02
33
FOURNIER Simon
1997
CAN
+5.40
46.34
34
WINTERS Luke
1997
USA
+5.48
46.89
35
BROOKS Dylan
1992
USA
+5.59
47.66
35
QUENNEVILLE Raphael
1996
CAN
+5.59
47.66
37
DVORACEK Addison
1996
USA
+5.60
47.72
38
OVERING Robert
1993
CAN
+5.61
47.79
39
GREIG Rob
1994
CAN
+5.63
47.93
40
STEFFEY George
1997
USA
+5.86
49.52
41
PEIFFER Max
1997
CAN
+5.94
50.08
42
SHEILS Paul
1997
USA
+6.29
52.50
43
HALL Max
1995
USA
+6.32
52.70
44
LALIBERTE Felix
1996
CAN
+6.77
55.82
45
SPROCK Ty
1995
USA
+6.88
56.58
46
MORSE Sam
1996
USA
+7.00
57.41
47
LEITCH Jack
1996
CAN
+7.12
58.24
48
KEANE Jack
1998
USA
+7.81
63.01
49
PARIZEAU-HAMEL Sebastien
1997
CAN
+8.19
65.63
50
BAROUNOS Alex
1995
GBR
+8.36
66.81
51
LARSEN Gray
1997
USA
+11.02
85.20
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not qualify for 2nd run
CATHERWOOD David
1998
CAN
HARLE Kole
1998
CAN
GERSHON Alex
1997
CAN
GILE Bridger
1999
USA
COOK Carson
1998
CAN
RODARTE Luke
1998
USA
FLORJANCIC Ven
1996
SLO
BEAURIVAGE Justin
1997
CAN
FORTIN Alexandre
1997
CAN
WILSON Cody
1996
USA
KELSEY Sky
1997
USA
MILLER Andrew
1998
USA
LEE Dong-geun
1994
KOR
VON APPEN Sven
1997
CHI
WAGNER Kalle
1997
USA
LEE Jang-woo
1995
KOR
DOMONOSKE David
1997
USA
NACIUK Anthony
1994
CAN
PARK hyuk
1990
KOR
GAGNON Cedrik
1991
CAN
Did not finish 1st run
GARDINER Mitch
1998
CAN
CIOCEANU Peter
1998
CAN
LEBEL James
1996
USA
TKALCIC Adam
1998
CAN
PRIELOZNY Matej
1997
SVK
MOFFAT Ryan
1998
CAN
TAYLOR Laurie
1996
GBR
DEBELAK Tilen
1991
SLO
TAYLOR Collin
1995
CAN
JO Kwang-ho
1995
KOR
ALEXANDER Cameron
1997
CAN
CAMPBELL Pate
1997
USA
THOMPSON Oliver
1997
AUS
LEGREE Ben
1996
CAN
CARRY Patrick
1995
CAN
CHOI Chang-hyun
1994
KOR
KUUS Karl
1995
CAN
STRAKA Jan
1997
CZE
SHARP Keegan
1997
CAN
MCLAUGHLIN Brian
1993
USA
JASICZEK Jedrzej
1997
POL
SOETAERT Michael
1996
CAN
DUFFY Drew
1995
USA
KIM Seul-kyung
1991
KOR
LAIDLAW Harry
1996
AUS
SMITH Warren Cummings
1992
EST
MULLIGAN Sam
1997
CAN
ARVIDSSON Erik
1996
USA
BAARDSETH Jeppe
1995
NOR
COULET Gabriel
1994
FRA
SULLIVAN Aleck
1996
USA
ANGUITA Martin
1991
CHI
DEMSCHAR Dominic
1993
AUS
ROEISLAND Max
1994
NOR
DRILLER Garret
1996
USA
ST-GERMAIN William
1992
CAN
BRUNEAU-BOUCHARD William
1996
CAN
MCCONVILLE Patrick
1994
CAN
Disqualified 1st run
Did not start 1st run