official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
KELLEY Robby
1990
USA
1:38.86
10.49
2
ST-GERMAIN William
1992
CAN
+1.92
24.47
3
WUNSCH Taylor
1991
USA
+2.26
26.95
4
MARSHALL Tucker
1990
USA
+2.85
31.25
5
CONE Robert
1992
USA
+2.94
31.90
6
RIVET Philippe
1992
CAN
+4.20
41.08
7
BROWN Griffin
1995
USA
+4.22
41.22
8
COULET Gabriel
1994
FRA
+4.23
41.30
9
READ Kevyn
1993
CAN
+4.40
42.54
10
MAJOR Victor
1992
USA
+4.66
44.43
11
OLIVER Coley
1990
USA
+4.71
44.79
12
MORSE Ben
1992
USA
+5.12
47.78
13
MARSHALL Craig
1992
USA
+5.37
49.60
14
KRONE Kevin
1993
USA
+5.67
51.78
15
STEINKE Chris
1993
CAN
+5.83
52.95
16
OGLE Jay
1991
USA
+6.08
54.77
17
MCKENNA Christopher
1993
USA
+6.09
54.84
18
FISHER MCCARNEY Dylan
1992
CAN
+6.13
55.13
18
FARRELL Brad
1992
USA
+6.13
55.13
20
HOULE Carson
1993
USA
+8.48
72.25
21
KELLOCK Jonathan
1992
CAN
+8.88
75.16
22
MCCONVILLE Charles
1992
CAN
+9.09
76.69
23
BARNEY Ryan
1994
USA
+9.66
80.84
24
THOMAS Dylan
1992
USA
+10.92
90.02
25
COOPER Scott
1993
USA
+11.60
94.97
26
GRAHAM Hayes
1994
USA
+11.62
95.12
27
PYKE Geoffrey
1995
USA
+13.98
112.31
28
FERRI Michael
1994
USA
+14.21
113.98
29
DIRSTINE Tanner
1993
USA
+14.28
114.49
30
MERRYWEATHER Simon
1994
USA
+14.80
118.28
31
BULLEN Cody
1994
USA
+15.16
120.90
32
MARSHALL James
1995
USA
+15.58
123.96
33
WILSON Kenny
1994
USA
+16.83
133.06
34
NIILER Kurt
1994
USA
+16.90
133.57
35
RYAN Chase
1992
USA
+17.29
136.41
36
RITTENHOUSE Dan
1994
USA
+18.89
148.07
37
STEVENSON James
1994
GBR
+19.33
151.27
38
FRUTH Loudon
1991
USA
+20.30
158.34
39
STENICKA Nicholas
1991
USA
+20.57
160.30
40
BLACK Hunter
1990
USA
+23.16
179.16
41
SANDELL Fredrik
1990
NOR
+26.37
202.54
42
GARAND Dominique
1991
CAN
+26.45
203.13
43
KULLBERG Kei
1995
USA
+26.64
204.51
44
BOARDMAN Michael
1994
USA
+34.37
260.81
45
SHEILS Charles
1995
USA
+44.23
332.62
Did not finish 2nd run
WILLIAMS Michael
1993
USA
MCLAUGHLIN Brian
1993
USA
RICHARD Max
1995
USA
KEATING Chris
1993
USA
CARDAMONE Devon
1995
USA
SULLIVAN Aleck
1996
USA
MARTIN Max
1993
USA
KENNEDY John Austin
1994
CAN
TOUTANT Simon-Claude
1991
CAN
HAYES Colin
1994
USA
SCHIBLI Jack
1995
USA
BROOKS Dylan
1992
USA
LENTZ Christoph
1992
USA
MCNEALUS Andrew
1990
USA
Disqualified 2nd run
Did not qualify for 2nd run
Did not finish 1st run
STOBIERSKI Jack
1992
USA
O ROURKE Sean
1995
USA
KLEIN Charlie
1995
USA
COSENTINO Nicholas
1995
USA
LENNOX Trevor
1994
USA
NOLAN Matthew
1992
USA
LOVE Shane
1994
USA
DYMOND Malcolm
1996
CAN
STUERCKE Hunter
1995
USA
DUFFY Danny
1994
USA
GEDEON-ACHI Ghassan
1993
CAN
DONALDSON David
1986
CAN
FARROW Kyle
1994
CAN
WATANABE Takehiro
1993
JPN
MCCONVILLE Patrick
1994
CAN
Disqualified 1st run
Did not start 1st run