official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
TRIKHICHEV Pavel
1992
RUS
1:34.26
11.28
2
ANDRIENKO Aleksander
1990
RUS
+0.58
15.71
3
ZVEJNIEKS Kristaps
1992
LAT
+0.65
16.24
4
NOVIKOV Vladislav
1993
RUS
+0.99
18.84
5
EFIMOV Simon
1996
RUS
+1.70
24.27
6
ULYANOV Dmitrij
1983
RUS
+2.03
26.79
7
BORODAYKIN Artem
1994
RUS
+2.68
31.75
8
ZVEJNIEKS Miks
1995
LAT
+3.21
35.80
9
PIIRAINEN Joona
1998
FIN
+3.27
36.26
10
KUZNETSOV Ivan
1996
RUS
+3.62
38.93
11
OVCHINNIKOV Aleksey
1997
RUS
+3.65
39.16
12
MYAGKOV Fedor
1996
RUS
+4.70
47.18
13
VALYNKIN Mikhail
1996
RUS
+4.80
47.94
14
KONKOV Aleksey
1998
RUS
+5.09
50.16
15
USHAKOV Andrey
1995
RUS
+5.31
51.84
16
SHIRSHKOV Egor
1995
RUS
+5.66
54.51
17
OVCHINNIKOV Nikolay
1997
RUS
+6.29
59.33
18
BOISOV Alexandr
1995
RUS
+6.61
61.77
19
KOLGOTIN Pavel
1994
RUS
+6.74
62.76
20
SHESTAKOV Kirill
1997
RUS
+7.56
69.03
21
BARBIN Stanislav
1995
RUS
+8.31
74.76
22
SVITKOV Gennadiy
1997
RUS
+8.81
78.57
23
SLEPOKUROV Oleg
1998
RUS
+8.85
78.88
24
OSIPOV Vladislav
1999
RUS
+10.24
89.50
25
MOSESOV Gleb
1998
RUS
+11.08
95.91
26
SHERBAKOV Mikhail
1997
RUS
+11.10
96.07
27
MARIICHYN Andriy
1995
UKR
+11.16
96.53
28
MAYOROV Alexey
1996
RUS
+11.23
97.06
29
TUKHTAEV Kamiljon
1997
UZB
+11.78
101.26
30
DZHIOEV Kirill
1999
RUS
+11.94
102.48
31
NAZARENKOV Sergey
1998
RUS
+12.60
107.52
32
MAKAROV Aleksandr
1999
RUS
+13.14
111.65
33
ZHUDIN Oleg
1999
RUS
+13.29
112.79
34
LIAPUSTIN Oleg
1999
RUS
+14.69
123.49
35
KASHINTCEV Artem
1999
RUS
+15.88
132.58
36
TITARENKO Daniil
1999
RUS
+16.57
137.85
37
VLASOV Oleg
1999
RUS
+17.40
144.19
38
NAUMOV Sergei
1999
RUS
+17.90
148.01
39
KLIUSHENKOV Nikita
1995
RUS
+20.44
167.41
40
RYABOKON Aleksandr
1999
RUS
+24.28
196.74
Did not finish 2nd run
LIM Son Te
1999
RUS
MAKAROV Denis
1999
RUS
NOVIKOV Ivan
1997
RUS
SHCHEKOTOV Danil
1998
RUS
KOSTROV Alexandr
1994
KAZ
SIMONOV Maksim
1991
RUS
PRIKHODCHENKO Vadim
1998
RUS
KANKKUNEN Sampo
1998
FIN
CHISTYAKOV Stanislav
1995
RUS
PAK Artem
1995
RUS
ENDZHIEVSKIY Anton
1996
RUS
AHO Saku
1997
FIN
DRUGOV Yuriy
1995
RUS
ZHILIN Alexey
1992
RUS
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
RAGUEV Ilia
1996
RUS
BOGACHENKO Nikita
1997
RUS
PUSHKAREV Daniil
1997
RUS
ILYIN Alexandr
1995
RUS
KLEMENTEV Tikhon
1999
RUS
GURYANOV Nikita
1999
RUS
OPMANIS Elvis
1997
LAT
BELOV Dmitry
1997
RUS
NIKITIN Pavel
1993
RUS
ZVEJNIEKS Davis
1998
LAT
KHAVRONOV Mikhail
1997
RUS
MASLENNIKOV Ivan
1997
RUS
GEDRA Zaks
1998
LAT
RIABITCA Konstantin
1997
RUS
KHOROSHILOV Alexander
1984
RUS
STUKOV Maksim
1994
RUS
MAYTAKOV Sergei
1990
RUS
Disqualified 1st run
Did not start 1st run