official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
FIGUEROA Andres
1996
CHI
1:38.59
32.92
1
SMITH Cameron
1992
USA
1:38.59
32.92
3
VON APPEN Henrik
1994
CHI
+0.37
36.60
4
PFINGSTHORN Sebastian
1994
CHI
+0.69
39.78
5
VIETTI Federico
1997
ITA
+0.78
40.67
6
SERRA Jordi
1994
ESP
+0.95
42.36
7
CRUZ Erik
1994
ESP
+1.14
44.25
8
SZOLLOS Benjamin
1996
HUN
+1.52
48.03
9
SZOLLOS Barnabas
1998
HUN
+1.89
51.71
10
HORWITZ Kai
1998
CHI
+1.93
52.10
11
ANGUITA Martin
1991
CHI
+2.25
55.29
12
TALOTTA Adrien
1998
FRA
+2.50
57.77
12
OPPLIGER Lucas
1996
CHI
+2.50
57.77
14
HOLSCHER Kay
1998
CHI
+2.61
58.86
15
VORRE Marcus
1998
DEN
+2.66
59.36
16
GRAVIER Balthazar
1999
ARG
+2.83
61.05
17
BARTHELEMY Remi
1999
FRA
+3.61
68.80
18
ALLENDES Francisco Javier
1999
CHI
+3.67
69.40
18
BACIGALUPO Tomas
1998
ARG
+3.67
69.40
20
VITIELLO Juan Jose
1996
ARG
+3.89
71.59
21
SARREMEJANE Nicolas
1990
FRA
+3.94
72.08
22
OSCH Matthieu
1999
LUX
+4.32
75.86
23
RONCALLO Juan Ignacio
1998
ARG
+4.68
79.44
24
BARBEITO Juan Bautista
1998
ARG
+4.69
79.54
25
RAITZIN MAC. LOUGHIN Felipe
1998
ARG
+5.09
83.52
26
TRIBOTE Axel
1996
FRA
+5.82
90.77
27
BIRKNER KETELHOHN Mateo
1999
ARG
+6.58
98.33
27
ARZE Ivan
1995
CHI
+6.58
98.33
29
REINIKE Mario
1998
CHI
+6.71
99.62
30
WHEWELL Coli Luan
1999
ARG
+7.25
104.99
31
CLEMENT Rafael
1999
CHI
+7.42
106.68
32
SABUGAL Borja
1998
ESP
+8.27
115.13
33
CARACCI Juan Agustin
1999
CHI
+8.56
118.01
34
GRANGE Pierrick
1999
FRA
+8.70
119.40
35
RIVERA Agustin
1998
CHI
+8.78
120.19
36
KOCH Gaspar
1998
CHI
+10.11
133.41
37
VENEZIAN Lorenzo
1997
CHI
+10.15
133.81
38
VAN DITMAR Felipe
1999
ARG
+10.42
136.50
39
LOPEZ DAVALOS Lautaro
1999
ARG
+10.99
142.16
40
LARDANT Tom
1998
FRA
+11.58
148.03
41
DRAJZIBNER Matias
1999
ARG
+12.26
154.79
42
MOYANO Clemente
1997
CHI
+13.71
169.20
43
CLEMENT Cristobal
1999
CHI
+14.67
178.74
44
VIDAOR Alvaro
1998
ESP
+15.24
184.41
45
HENRIQUEZ Bastian
1999
CHI
+15.70
188.98
46
PEREZ DE SOLAY Ignacio
1999
ARG
+19.56
227.35
47
MOYANO Agustin
1999
CHI
+28.09
312.14
Did not finish 2nd run
Did not finish 1st run
BIBOLLET Joseph
1998
FRA
GALY Emilien
1996
FRA
YVROUD Matisse
1999
FRA
VALLECILLO Juan Pablo
1999
ARG
ULLOA Felipe
1998
CHI
LEON Diego
1999
CHI
VILLANUEVA Clemente
1998
CHI
SOLENO Tomas
1998
ARG
VELASCO Eugenio
1996
CHI
MANQUILEPE Miguel
1998
CHI
BADILLA Camilo
1998
CHI
HABER Ramiro
1998
ARG
EGUIGUREN Rafael
1998
CHI
MARINOVIC Antonio
1998
CHI
BANADOS Alejandro
1997
CHI
GUERRERO Hermogenes
1998
CHI
MURTAGH Federico
1994
ARG
VON APPEN Sven
1997
CHI
GASTALDI Sebastiano
1991
ARG
RIVARA Tomas
1995
ARG
Disqualified 1st run
Did not start 1st run