official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
HERBST Reinfried
1978
AUT
1:44.03
6.00
2
YUASA Naoki
1983
JPN
+1.37
14.03
3
HIRSCHER Marcel
1989
AUT
+1.82
16.67
4
HARGIN Mattias
1985
SWE
+2.14
18.55
5
ALBRECHT Kilian
1973
BUL
+2.17
18.72
6
OMMINGER Andreas
1983
AUT
+2.22
19.02
7
WANNINGER Christian
1981
GER
+2.41
20.13
8
HOERL Wolfgang
1983
AUT
+2.72
21.95
9
OBERT Anthony
1985
FRA
+2.73
22.01
10
IMBODEN Urs
1975
MDA
+2.81
22.48
11
BECHTER Patrick
1982
AUT
+2.90
23.00
12
LAHDENPERAE Anton
1985
SWE
+3.12
24.29
13
BAXTER Alain
1973
GBR
+3.27
25.17
14
HOROSHILOV Alexandr
1984
RUS
+3.36
25.70
15
FALCOZ Lucas
1986
FRA
+3.40
25.94
16
SKUBE Matic
1988
SLO
+3.79
28.22
17
STEHLE Dominik
1986
GER
+3.98
29.34
18
GSCHWENTER Dominik
1984
AUT
+4.15
30.33
19
ERSCHBAMER Andreas
1984
ITA
+4.75
33.85
20
DOPFER Fritz
1987
GER
+4.84
34.38
21
VERDECCHIA Marco
1983
ITA
+5.06
35.67
22
KUERNER Miha
1987
SLO
+5.28
36.96
23
MAIER Markus
1984
AUT
+5.54
38.48
24
ZARDINI Edoardo
1976
ITA
+5.81
40.07
25
CUCHE Dimitri
1985
SUI
+5.90
40.60
26
GEORGIEV Stefan
1977
BUL
+7.32
48.92
27
FRANCHINI Silvestro
1987
ITA
+7.37
49.22
28
VIDOSA Roger
1984
AND
+7.41
49.45
29
BRENNA Petter
1986
NOR
+7.48
49.86
30
BABUSIAK Jaroslav
1984
SVK
+8.17
53.91
31
JENOT Olivier
1988
MON
+8.44
55.49
32
IKUTA Yasuhiro
1979
JPN
+20.37
125.44
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
SATO Sho
1986
JPN
RIGOLE Fabien
1987
FRA
KLOTZ Siegmar
1987
ITA
ROGER Cedric
1987
FRA
TODOROV Dean
1983
BUL
RYDING David
1986
GBR
OHKOSHI Ryuunosuke
1988
JPN
WIESER Manuel
1990
AUT
DIGRUBER Marc
1988
AUT
RAJALA Jukka
1982
FIN
ROMAR Andreas
1989
FIN
WAGNER Hannes
1986
GER
MRAVLJA Anze
1987
SLO
SCHMID Philipp
1986
GER
RIVAS Gabriel
1986
FRA
HANADA Masashi
1986
JPN
ENOCSON Calle
1984
SWE
ZORICIC Nick
1983
CAN
ZAVIRSEK Matija
1984
SLO
TESTORELLI Moreno
1986
SUI
JAQUET Yoan
1988
SUI
GODENZI Flavio
1984
SUI
CAVIEZEL Mauro
1988
SUI
GROSS Stefano
1986
ITA
BROWN Ben
1982
USA
PAQUIN Paul
1986
FRA
ROBERTSSON Petter
1985
SWE
SEILER Jan
1983
SUI
HAUGEN Leif Kristian
1987
NOR
BJOERK Andre
1982
SWE
CHODOUNSKY David
1984
USA
SORREL Sebastien
1985
FRA
BRANDENBURG Will
1987
USA
DAVARE Michel
1981
ITA
ANSELMET Alexandre
1980
FRA
TIEZZA Luca
1981
ITA
NORDH Fredrik
1984
SWE
ANDERSSON Oscar
1982
SWE
MINAGAWA Kentaro
1977
JPN
BJOERGVINSSON Bjoergvin
1980
ISL
THALER Matthias
1984
ITA
JITLOFF Tim
1985
USA
BRENNER Hannes
1984
AUT
ANDERSSON Magnus
1981
SWE
KOLL Alexander
1982
AUT
SANDELL Marcus
1987
FIN
KRYZL Krystof
1986
CZE
VOGEL Markus
1984
SUI
Disqualified 1st run
Did not start 1st run