official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
VON GRUENIGEN Michael
1969
SUI
2:24.29
-4.00
2
LOCHER Steve
1967
SUI
+0.57
-0.92
3
MAIER Hermann
1972
AUT
+0.97
1.24
4
EBERHARTER Stephan
1969
AUT
+0.99
1.35
5
KAELIN Urs
1966
SUI
+1.54
4.32
6
KNAUSS Hans
1971
AUT
+1.92
6.38
7
SALZGEBER Rainer
1967
AUT
+2.03
6.97
8
SCHIFFERER Andreas
1974
AUT
+2.08
7.24
9
AAMODT Kjetil Andre
1971
NOR
+2.31
8.49
10
KOENIGSRAINER Gerhard
1968
ITA
+2.39
8.92
11
HOLZER Patrick
1970
ITA
+2.46
9.30
12
SCHILCHEGGER Heinz
1973
AUT
+2.54
9.73
13
STROBL Josef
1974
AUT
+2.86
11.46
14
MAYER Christian
1972
AUT
+2.87
11.51
15
MADER Guenther
1964
AUT
+3.26
13.62
16
GRANDI Thomas
1972
CAN
+3.46
14.70
17
TOMBA Alberto
1966
ITA
+3.74
16.22
18
ACCOLA Paul
1967
SUI
+3.91
17.14
19
BARNERSSOI Tobias
1969
GER
+3.94
17.30
19
KJUS Lasse
1971
NOR
+3.94
17.30
21
BORMOLINI Ivan
1972
ITA
+3.99
17.57
22
VOGLREITER Siegfried
1969
AUT
+4.12
18.27
23
BUECHEL Marco
1971
LIE
+4.20
18.70
24
VOGL Alois
1972
GER
+4.23
18.87
25
STRAND NILSEN Harald Chr.
1971
NOR
+4.27
19.08
26
CHENAL Joel
1973
FRA
+4.43
19.95
27
STIANSEN Tom
1970
NOR
+4.51
20.38
28
KERNEN Bruno Ii
1972
SUI
+4.53
20.49
29
PICCARD Ian
1968
FRA
+4.95
22.76
30
PICCARD Jeff
1976
FRA
+14.74
75.68
Did not qualify for 2nd run
PERATHONER Ulrich
1975
ITA
VALENCIC Mitja
1978
SLO
PLASCHY Didier
1973
SUI
RAHLVES Daron
1973
USA
RIEDER Arnold
1976
ITA
ROCCA Giorgio
1975
ITA
ROLANDO Riccardo
1975
ITA
WAREMAN Hayo
1974
NED
BOURGEAT Pierrick
1976
FRA
WALLNER Johan
1965
SWE
BAXTER Alain
1973
GBR
BEZSMELNIZIN Vasilij
1975
RUS
STANKALLA Stefan
1975
GER
GOMEZ Victor
1974
AND
VOGT Achim
1970
LIE
BELFROND Matteo
1967
ITA
UOTILA Sami
1976
FIN
VAN DEN BOGAERT Jeroen
1979
BEL
COVILI Frederic
1975
FRA
FOSSLAND Kai Are
1976
NOR
EXARTIER Stephane
1969
POL
GROS Sacha
1974
USA
GRUBELNIK Drago
1976
SLO
ERTL Andreas
1975
GER
HOTTEGINDRE Gabriel
1979
URU
JAERBYN Patrik
1969
SWE
EBERLE Markus
1969
GER
KAWAGUCHI Joji
1974
JPN
KNAUSS Bernhard
1965
SLO
DEFAGO Didier
1977
SUI
KOBLAR Jernej
1971
SLO
PALANDER Kalle
1977
FIN
KOSIR Jure
1972
SLO
KUNC Mitja
1971
SLO
LOEDLER Thomas
1973
CRO
BURAAS Hans-Petter
1975
NOR
MANUEL Patrice
1974
FRA
BRUGGE Jesper
1975
SWE
MILLET Vincent
1973
FRA
MINAGAWA Kentaro
1977
JPN
MLEKUZ Rene
1975
SLO
NANA Matteo
1974
ITA
Did not finish 1st run
Did not start 1st run