official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
THALER Patrick
1978
ITA
1:30.96
6.00
2
GREGORAK Will
1990
USA
+0.05
6.34
3
DEVILLE Cristian
1981
ITA
+0.07
6.47
4
KRYZL Krystof
1986
CZE
+0.15
7.01
5
GROSS Stefano
1986
ITA
+0.38
8.55
6
TIPPELREITHER Matthias
1988
AUT
+0.51
9.42
7
COUSINEAU Julien
1981
CAN
+0.57
9.82
8
KHOROSHILOV Alexander
1984
RUS
+0.68
10.56
9
SCHMIDIGER Reto
1992
SUI
+0.72
10.83
10
SPENCE Brad
1984
CAN
+0.76
11.10
11
LUITZ Stefan
1992
GER
+0.77
11.16
12
TISSOT Maxime
1986
FRA
+0.83
11.57
13
MYHRE Lars Elton
1984
NOR
+0.84
11.63
14
MERMILLOD BLONDIN Thomas
1984
FRA
+0.86
11.77
15
SCHMID Philipp
1986
GER
+0.90
12.04
16
THOULE Nicolas
1990
FRA
+1.01
12.77
17
ZAMPA Adam
1990
SVK
+1.03
12.91
18
HARGIN Mattias
1985
SWE
+1.05
13.04
19
SKUBE Matic
1988
SLO
+1.07
13.18
20
SAMSAL Dalibor
1985
CRO
+1.34
14.99
21
SOLEVAAG Sebastian-Foss
1991
NOR
+1.35
15.05
22
TONETTI Riccardo
1989
ITA
+1.76
17.80
23
PLACE Francois
1989
FRA
+1.95
19.08
23
BAECK Axel
1987
SWE
+1.95
19.08
25
PIETILAE HOLMNER Johan
1991
SWE
+2.72
24.24
26
PLANK Andy
1989
ITA
+2.84
25.05
27
DIGRUBER Marc
1988
AUT
+2.95
25.78
28
DI RONCO Jacopo
1990
ITA
+2.96
25.85
29
CHODOUNSKY David
1984
USA
+3.01
26.19
30
TUMLER Marco
1988
SUI
+3.05
26.45
31
THEOLIER Steven
1990
FRA
+3.48
29.34
32
JAZBEC Patrick
1989
SLO
+3.53
29.67
33
OHKOSHI Ryunosuke
1988
JPN
+3.57
29.94
34
BUDAL Martin
1989
NOR
+3.79
31.42
35
RIVAS Gabriel
1986
FRA
+3.86
31.89
36
STEHLE Dominik
1986
GER
+3.91
32.22
37
SAXVALL Per
1989
SWE
+4.01
32.89
38
ROTA Nicola
1989
ITA
+4.06
33.23
39
GASTALDI Sebastiano
1991
ARG
+4.16
33.90
40
KRISTIANSEN Emil Bjoertomt
1990
NOR
+4.20
34.17
41
SASAKI Akira
1981
JPN
+5.10
40.20
Did not qualify for 2nd run
ZVEJNIEKS Kristaps
1992
LAT
MATT Michael
1993
AUT
BARUFFALDI Stefano
1992
ITA
ZINGERLE Alex
1992
ITA
BOSCA Giulio
1990
ITA
CHONGAROV Nikola
1989
BUL
KYUNG Sung-Hyun
1990
KOR
BISCHOF Martin
1991
AUT
GARDET Benjamin
1986
FRA
YULE Daniel
1993
SUI
TAKEDA Ryu
1984
JPN
FAIVRE Mathieu
1992
FRA
AERNI Luca
1993
SUI
KOENIG Thomas
1990
AUT
LINDH Calle
1990
SWE
JANYK Michael
1982
CAN
Did not finish 2nd run
BUFFET Robin
1991
FRA
BALLERIN Andrea
1989
ITA
MARICAL Antoine
1991
FRA
RYDING David
1986
GBR
FORD Tommy
1989
USA
STRICKER Martin
1991
SUI
LAHDENPERAE Anton
1985
SWE
TREJBAL Filip
1985
CZE
STUTZ Paul
1983
CAN
BRANDENBURG Will
1987
USA
LIEBL Sebastian
1989
GER
GUNNARSSON Henrik
1991
SWE
ANDERSSON Oscar
1982
SWE
CHRISTENSEN Simen Ramberg
1993
NOR
VALENCIC Mitja
1978
SLO
PRANGER Manfred
1978
AUT
ZUEV Stepan
1988
RUS
MAYTAKOV Sergei
1990
RUS
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
PLEISCH Manuel
1990
SUI
ANGUITA Martin
1991
CHI
ROMANO Francesco
1991
ITA
RONCI Giordano
1992
ITA
SENONER Jonas
1986
ITA
SIRAN Vladimir
1991
SVK
DE VETTORI Matteo
1993
ITA
EISATH Michael
1990
ITA
KIM Woo-Sung
1986
KOR
GASPOZ Vincent
1991
SUI
CAVIEZEL Gino
1992
SUI
PALONIEMI Santeri
1993
FIN
HIRSCHBUEHL Christian
1990
AUT
ALAERTS Kai
1989
BEL
ISHII Tomoya
1989
JPN
STAURSET Bjoern Tore
1988
NOR
VRABLIK Martin
1982
CZE
LINDGREN Tim
1989
SWE
LUESCHER Tim
1990
SUI
HAUGEN Leif Kristian
1987
NOR
DREIER Christoph
1981
AUT
BERTHOD Marc
1983
SUI
COCHRAN Jimmy
1981
USA
BRENNSTEINER Stefan
1991
AUT
KRANJEC Zan
1992
SLO
JUNG Dong-Hyun
1988
KOR
WHITE Trevor
1984
CAN
YUASA Naoki
1983
JPN
RAZZOLI Giuliano
1984
ITA
KASPER Nolan
1989
USA
NANI Roberto
1988
ITA
MUFFAT JEANDET Victor
1989
FRA
Disqualified 1st run
Did not start 1st run