official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
HIRSCHER Marcel
1989
AUT
2:00.45
6.00
2
RICHARD Cyprien
1979
FRA
+1.44
16.40
3
OLSSON Matts
1988
SWE
+1.52
16.98
4
JITLOFF Tim
1985
USA
+1.55
17.20
5
SANDELL Marcus
1987
FIN
+1.60
17.56
6
MOELGG Manfred
1982
ITA
+1.81
19.07
7
HAUGEN Leif Kristian
1987
NOR
+1.93
19.94
8
FANARA Thomas
1981
FRA
+1.94
20.01
9
SIMONCELLI Davide
1979
ITA
+2.12
21.31
10
MERMILLOD BLONDIN Thomas
1984
FRA
+2.15
21.53
11
EISATH Florian
1984
ITA
+2.38
23.19
12
PLONER Alexander
1978
ITA
+2.54
24.35
13
DOPFER Fritz
1987
GER
+2.56
24.49
14
PICHOT Sebastien
1981
FRA
+2.79
26.15
15
BROWN Philip
1991
CAN
+2.99
27.60
16
OLSSON Jon
1982
SWE
+3.03
27.89
17
NOESIG Christoph
1985
AUT
+3.05
28.03
18
READ Erik
1991
CAN
+3.07
28.17
19
ZIKA Adam
1989
CZE
+3.09
28.32
20
GRANSTROM Colby
1990
USA
+3.17
28.90
21
VAJDIC Bernard
1980
SLO
+3.62
32.15
22
DANIELS Nick
1991
USA
+3.64
32.29
23
RUBIE Brennan
1991
USA
+3.78
33.30
24
NORDBOTTEN Jonathan
1989
NOR
+4.05
35.25
25
DONALDSON David
1986
CAN
+5.02
42.26
26
STIEGLER Seppi
1988
USA
+5.04
42.40
27
BRENNA Petter
1986
NOR
+5.05
42.48
28
COHEE Nick
1988
USA
+6.07
49.84
29
GOLDBERG Jared
1991
USA
+6.27
51.29
30
HAUG Andreas Willumsen
1989
NOR
+7.10
57.28
31
TRIENDL Armin
1989
AUT
+7.16
57.72
32
BENNETT Bryce
1992
USA
+7.64
61.18
33
TROW Andy
1991
CAN
+8.10
64.51
34
PHILP Trevor
1992
CAN
+8.11
64.58
35
MEGARRY Morgan
1993
CAN
+8.21
65.30
36
DRURY Kevin
1988
CAN
+9.44
74.18
37
FARROW Tanner
1993
USA
+10.07
78.73
38
ACOSTA Christopher
1990
USA
+10.83
84.22
39
BROOKS Dylan
1992
USA
+11.70
90.51
40
SHIFFRIN Taylor
1992
USA
+11.85
91.59
41
O BRIEN Cannon
1992
USA
+12.07
93.18
42
SNOW Scott
1993
USA
+33.06
244.79
Did not finish 2nd run
STRAND Matthew
1993
USA
SOLOMON Andrew
1992
CAN
DAWSON Travis
1988
CAN
HIGGINS Sean
1990
USA
PRIDY Morgan
1990
CAN
JANYK Michael
1982
CAN
SANDVIK Eian
1989
NOR
KELLEY Robby
1990
USA
ANKENY Michael
1991
USA
COCHRAN Jimmy
1981
USA
LYSDAHL Espen
1990
NOR
NILSEN Markus
1989
NOR
FREY Thomas
1984
FRA
KARLSEN Truls Ove
1975
NOR
MISSILLIER Steve
1984
FRA
FRISCH Jeffrey
1984
CAN
BERTHOD Marc
1983
SUI
Disqualified 2nd run
Did not qualify for 2nd run
DRUGOV Yuriy
1995
RUS
THEIS Tyler
1994
USA
HAYES Colin
1994
USA
BAROUNOS Alex
1995
USA
LEEVER Alex
1995
USA
SPROCK Ty
1995
USA
HARTMANN Kevin
1993
USA
NIEDERHAUSER Christoph
1993
USA
NEESON Finlay
1993
NZL
KELLOCK Jonathan
1992
CAN
MCCORMICK Sean
1993
USA
SUTTON Brandon
1992
CAN
CONE Robert
1992
USA
BORSOTTI Giovanni
1990
ITA
Did not finish 1st run
SHARIY Valentin
1995
RUS
CARDAMONE Devon
1995
USA
VETH Nicolas
1995
USA
DEMSCHAR Daniel
1994
AUS
COOPER Scott
1993
USA
FURRER Cameron
1992
USA
MOYER Bobby
1994
USA
KAMPHUIS Colin
1993
USA
PENTTINEN Juho-Pekka
1991
FIN
MONSEN Sam
1992
SWE
BARWOOD Adam
1992
NZL
STRAND Derek
1991
USA
MCLAUGHLIN Brian
1993
USA
RASANEN Joonas
1989
FIN
KRAUSE Nicholas
1993
USA
FARRELL Bobby
1991
USA
BANSMER Michael
1989
USA
KELLEY Tim
1986
USA
ROY Jean-Philippe
1979
CAN
BLARDONE Massimiliano
1979
ITA
SCHOERGHOFER Philipp
1983
AUT
CHRISTIANSON Charles
1984
USA
GREGORAK Will
1990
USA
Did not start 1st run