official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
NORDBOTTEN Jonathan
1989
NOR
1:37.31
6.00
2
CHODOUNSKY David
1984
USA
+0.08
6.51
3
JANYK Michael
1982
CAN
+0.51
9.25
4
BROWN Philip
1991
CAN
+0.87
11.54
5
SPENCE Brad
1984
CAN
+0.90
11.73
6
READ Erik
1991
CAN
+0.98
12.24
7
GREGORAK Will
1990
USA
+1.08
12.88
8
BORSOTTI Giovanni
1990
ITA
+1.09
12.94
9
KELLEY Tim
1986
USA
+1.35
14.60
10
STIEGLER Seppi
1988
USA
+1.59
16.13
11
COUSINEAU Julien
1981
CAN
+1.63
16.39
12
RASANEN Joonas
1989
FIN
+1.88
17.98
13
MATHIS Marcel
1991
AUT
+1.93
18.30
14
ZRNCIC-DIM Natko
1986
CRO
+1.99
18.68
15
DONALDSON David
1986
CAN
+2.12
19.51
16
ZUBCIC Filip
1993
CRO
+2.43
21.48
17
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1980
ARG
+2.61
22.63
18
PENTTINEN Juho-Pekka
1991
FIN
+3.33
27.22
19
MCNEALUS Andrew
1990
USA
+3.50
28.30
20
GUNNARSSON Henrik
1991
SWE
+3.60
28.94
21
JAMPOLSKY Grant
1989
USA
+3.78
30.08
22
BARWOOD Adam
1992
NZL
+3.82
30.34
23
GARAND Dominique
1991
CAN
+3.86
30.59
24
MCDONALD Fletcher
1989
USA
+3.97
31.29
25
STUKOV Maksim
1994
RUS
+4.16
32.50
26
MARSHALL Tucker
1990
USA
+5.45
40.72
27
RISHWORTH Mike
1987
AUS
+5.50
41.04
28
SCHUESSLER BEDARD William
1993
CAN
+5.52
41.17
29
ANGUITA Martin
1991
CHI
+5.87
43.40
30
COHEE Nick
1988
USA
+6.10
44.87
31
TRIENDL Armin
1989
AUT
+6.11
44.93
32
ACOSTA Christopher
1990
USA
+6.36
46.52
33
KOLEGA Elias
1996
CRO
+6.62
48.18
34
CARRY Roger
1993
CAN
+7.15
51.56
35
HORNER Sean
1991
USA
+7.46
53.53
36
ARVIDSSON Erik
1996
USA
+7.79
55.63
37
CARRY Patrick
1995
CAN
+8.03
57.16
38
SWETTE Ford
1993
CAN
+8.24
58.50
39
READ Kevyn
1993
CAN
+8.48
60.03
40
ASTLE Bryce
1995
USA
+8.96
63.09
41
SHIFFRIN Taylor
1992
USA
+9.61
67.23
42
BORODAYKIN Artem
1994
RUS
+14.78
100.17
43
LEEVER Alex
1995
USA
+16.08
108.45
Did not finish 2nd run
HAFERMAN Eric
1994
USA
DUFFY Danny
1994
USA
THEIS Tyler
1994
USA
DRILLER Garret
1996
USA
POLINKOVSKIY Viktor
1993
RUS
ANDO Yutaro
1994
JPN
BELL Jeffrey
1993
CAN
OBARA Kenta
1994
JPN
COFFEY Sam
1990
USA
STEINKE Chris
1993
CAN
HIGGINS Sean
1990
USA
CONE Robert
1992
USA
JASICZEK Michal
1994
POL
LYSDAHL Espen
1990
NOR
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not qualify for 2nd run
Did not finish 1st run
JASICZEK Jedrzej
1997
POL
KOLGOTIN Pavel
1994
RUS
FERRI James
1996
USA
DVORACEK Addison
1996
USA
OHMURA Kazuya
1989
JPN
CARVALLO Benjamin
1991
CHI
ROBERTSON Carter
1994
USA
NACIUK Anthony
1994
CAN
AUTY Jack
1995
USA
WRIGHT Cole
1991
USA
WERRY Tyler
1991
CAN
SPROCK Ty
1995
USA
SEGER Brodie
1995
CAN
NAKAMURA Shun
1995
JPN
GRASIC Martin
1995
CAN
ELLIOT Jeremy
1988
USA
BANSMER Michael
1989
USA
SHIN Masanori
1993
JPN
MEGARRY Morgan
1993
CAN
VAN DEN BROECKE Dries
1995
BEL
MILLER Mark
1990
USA
LINDGREN Tim
1989
SWE
RODES Istok
1996
CRO
VIETZE Sandy
1993
USA
NAKAMURA Kazushi
1989
JPN
WILSON Ryan
1987
USA
ST-GERMAIN Wiliam
1992
CAN
MINAGAWA Kentaro
1977
JPN
PHILP Trevor
1992
CAN
SAMSAL Dalibor
1985
CRO
KASPER Nolan
1989
USA
ANKENY Michael
1991
USA
ENGEL Mark
1991
USA
BRANDENBURG Will
1987
USA
ZAITSOFF Sasha
1990
CAN
GRANSTROM Colby
1990
USA
Did not start 1st run