official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
SASAKI Akira
1981
JPN
1:29.32
9.34
2
MYHRE Lars Elton
1984
NOR
+0.04
9.61
3
BRANDENBURG Will
1987
USA
+0.11
10.09
4
LUITZ Stefan
1992
GER
+0.65
13.78
5
YUASA Naoki
1983
JPN
+0.71
14.19
6
DONALDSON David
1986
CAN
+0.75
14.46
7
GRANSTROM Colby
1990
USA
+0.89
15.42
8
ZAMPA Adam
1990
SVK
+1.05
16.51
9
GREGORAK Will
1990
USA
+1.39
18.83
10
STIEGLER Seppi
1988
USA
+1.85
21.97
11
KELLEY Robby
1990
USA
+1.99
22.93
12
COCHRAN-SIEGLE Ryan
1992
USA
+2.00
23.00
13
DANIELS Nick
1991
USA
+2.13
23.89
14
ANKENY Michael
1991
USA
+2.38
25.59
15
YOSHIGOE Ippei
1986
JPN
+2.44
26.00
16
ISHII Tomoya
1989
JPN
+2.71
27.85
17
JENOT Olivier
1988
MON
+3.01
29.90
18
HIGGINS Sean
1990
USA
+3.48
33.11
19
TAKEDA Ryu
1984
JPN
+3.95
36.32
20
OHKOSHI Ryunosuke
1988
JPN
+3.99
36.59
21
DRURY Kevin
1988
CAN
+4.00
36.66
22
COFFEY Sam
1990
USA
+4.59
40.69
23
KOBAYASHI Hiromu
1989
JPN
+5.07
43.96
24
WYLIE Andrew
1989
NZL
+5.17
44.65
25
STRAND Derek
1991
USA
+5.96
50.04
26
BARWOOD Adam
1992
NZL
+6.99
57.08
27
ZAMPA Andreas
1993
SVK
+7.04
57.42
28
WILSON Kenny
1994
USA
+8.12
64.79
29
BROOKS Dylan
1992
USA
+8.63
68.28
30
TANAKA Tomoyuki
1991
JPN
+8.74
69.03
31
ATKINSON Paul
1987
CAN
+9.44
73.81
32
HAYES Colin
1994
USA
+9.50
74.22
33
JASICZEK Michal
1994
POL
+9.58
74.77
34
MCCORMICK Sean
1993
USA
+10.82
83.23
35
PREBBLE Nick
1993
NZL
+11.07
84.94
36
MOYER Bobby
1994
USA
+12.27
93.14
37
COOTE Wilbur
1994
NZL
+13.78
103.45
38
GOLDBERG Jared
1991
USA
+15.73
116.77
39
IZARD-PRICE Harry
1995
NZL
+17.30
127.49
40
RAVENTOS Ignasi
1995
ESP
+17.42
128.31
41
KOBAYASHI Tetsuya
1991
JPN
+18.47
135.48
42
HAN Sang-Hyun
1995
KOR
+20.03
146.13
43
ALVAREZ Dylan
1994
USA
+21.23
154.33
44
YAMADA Suguru
1994
JPN
+21.95
159.24
45
PASCOE Nick
1994
NZL
+22.76
164.78
46
PEDRET Alex
1996
ESP
+24.51
176.73
47
NICHOLSON Matthew
1996
NZL
+25.79
185.47
48
KIM Ha-Young
1992
KOR
+26.07
187.38
49
HAYASHI Yoshiki
1995
JPN
+27.72
198.65
50
GARRICK Hamish
1996
NZL
+30.03
214.43
51
VOLF Vojtech
1993
CZE
+30.16
215.31
Did not finish 2nd run
GHILARDI Marco
1993
ITA
GREEN James
1995
NZL
WATTENMAKER Owen
1995
USA
GOLDSWORTHY Richard
1995
GBR
JO Kwang-Ho
1995
KOR
ROMANO Anthony
1994
USA
SPROCK Ty
1995
USA
CLIFFORD James
1991
USA
FURRER Cameron
1992
USA
OHYAMA Ryu
1994
JPN
LIESCH Gian Luca
1993
SUI
PREBBLE Jamie
1991
NZL
OGIHARA Shunsuke
1992
JPN
CAFE Tim
1987
NZL
SHPALL Bryan
1989
USA
EMMENEGGER Sven
1989
SUI
OIKAWA Takahiro
1989
JPN
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
RIBA Albert
1996
ESP
SATO Kei
1996
JPN
NEESON Finlay
1993
NZL
PLANT Riley
1995
USA
IIZUKA Tatsuya
1989
JPN
ALESSANDRIA Arnaud
1993
MON
COOPER Scott
1993
USA
FEASEY Willis
1992
NZL
BEADON Christopher
1989
CAN
ANDOH Yuutaroh
1994
JPN
GINNIS Alexander
1994
USA
NISHIMURA Yuuki
1993
JPN
SHIN Masanori
1993
JPN
KELLEY Tim
1986
USA
JITLOFF Tim
1985
USA
Disqualified 1st run