official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
NEUREUTHER Felix
1984
GER
1:46.93
0.00
2
GROSS Stefano
1986
ITA
+0.20
1.35
3
KRISTOFFERSEN Henrik
1994
NOR
+0.44
2.96
4
PINTURAULT Alexis
1991
FRA
+0.60
4.04
5
KHOROSHILOV Alexander
1984
RUS
+0.85
5.72
6
HARGIN Mattias
1985
SWE
+0.96
6.46
7
DOPFER Fritz
1987
GER
+1.04
7.00
8
GRANGE Jean-Baptiste
1984
FRA
+1.25
8.42
9
LARSSON Markus
1979
SWE
+1.28
8.62
10
AERNI Luca
1993
SUI
+2.01
13.53
11
LIZEROUX Julien
1979
FRA
+2.18
14.68
12
THALER Patrick
1978
ITA
+2.31
15.55
13
HERBST Reinfried
1978
AUT
+2.34
15.76
14
MUFFAT-JEANDET Victor
1989
FRA
+2.40
16.16
15
RAICH Benjamin
1978
AUT
+2.60
17.51
16
MATT Michael
1993
AUT
+2.64
17.78
17
FOSS-SOLEVAAG Sebastian
1991
NOR
+2.66
17.91
18
CHODOUNSKY David
1984
USA
+2.79
18.79
19
MATT Mario
1979
AUT
+2.82
18.99
20
YULE Daniel
1993
SUI
+2.85
19.19
21
STRASSER Linus
1992
GER
+3.06
20.60
21
NORDBOTTEN Jonathan
1989
NOR
+3.06
20.60
23
YUASA Naoki
1983
JPN
+3.25
21.88
24
DEVILLE Cristian
1981
ITA
+3.35
22.56
25
RYDING Dave
1986
GBR
+3.38
22.76
26
ZAMPA Adam
1990
SVK
+3.51
23.63
27
LIGETY Ted
1984
USA
+3.65
24.58
28
MOELGG Manfred
1982
ITA
+4.13
27.81
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not qualify for 2nd run
HADALIN Stefan
1995
SLO
BERNDT Ondrej
1988
CZE
ZRNCIC-DIM Natko
1986
CRO
VOGEL Markus
1984
SUI
KRYZL Krystof
1986
CZE
READ Erik
1991
CAN
TRIKHICHEV Pavel
1992
RUS
ZUBCIC Filip
1993
CRO
SAMSAL Dalibor
1985
HUN
HAUGEN Leif Kristian
1987
NOR
LINDH Calle
1990
SWE
THEOLIER Steven
1990
FRA
SKUBE Matic
1988
SLO
SCHMID Philipp
1986
GER
ZENHAEUSERN Ramon
1992
SUI
KELLEY Tim
1986
USA
Did not finish 1st run
JASICZEK Michal
1994
POL
HIRSCHBUEHL Christian
1990
AUT
GINNIS AJ
1994
USA
CAVIEZEL Gino
1992
SUI
PERAUDO Adam
1987
ITA
NIEDERBERGER Bernhard
1993
SUI
STEHLE Dominik
1986
GER
MURISIER Justin
1992
SUI
SCHMIDIGER Reto
1992
SUI
JOHANSEN Truls
1989
NOR
SCHWARZ Marco
1995
AUT
BROWN Phil
1991
CAN
BUFFET Robin
1991
FRA
PHILP Trevor
1992
CAN
TONETTI Riccardo
1989
ITA
LYSDAHL Espen
1990
NOR
ANKENY Michael
1991
USA
COUSINEAU Julien
1981
CAN
JUNG Dong-hyun
1988
KOR
BRANDENBURG Will
1987
USA
KOSTELIC Ivica
1979
CRO
LAHDENPERAE Anton
1985
SWE
RAZZOLI Giuliano
1984
ITA
BYGGMARK Jens
1985
SWE
BAECK Axel
1987
SWE
HIRSCHER Marcel
1989
AUT