Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

OFFICIAL RESULTS

Bormio (ITA) 06.01.2014

FIS World Cup - Men's Slalom

Race codex : 0236
Valid for FIS Points : YES



Jury
TD FIS GURZELER THOMAS
SUI
Referee G. HUJARA FIS
Chief of Race M. RINALDI ITA
Technical Data
Start Altitude 1435 m
Finish Altitude 1225 m
Vertical Drop 210
Homologation Number 9804/11/10
Run 1
Course Setter B. BRUNNER USA
Number of Gates 70
Turning Gates 68
Start Time 14:45
Run 2
Course Setter H. WALLNER GER
Number of Gates 72
Turning Gates 70
Start Time 18:10
 
Show more info»

Competitors

Display filter form
Rank Bib FIS Code Name Year Nation Run 1 Run 2 Total Time Diff. FIS Points
 1  5  201702 NEUREUTHER Felix  1984  GER   1:00.26  59.49  1:59.75    0.00
 2  3  53831 HIRSCHER Marcel  1989  AUT   1:00.25  59.86  2:00.11  +0.36  1.86
 3  7  292491 MOELGG Manfred  1982  ITA   1:00.83  59.57  2:00.40  +0.65  3.37
 4  19  301709 YUASA Naoki  1983  JPN   1:02.23  58.25  2:00.48  +0.73  3.78
 5  4  501111 HARGIN Mattias  1985  SWE   1:00.38  1:00.42  2:00.80  +1.05  5.44
 6  18  192665 GRANGE Jean-Baptiste  1984  FRA   1:01.56  59.31  2:00.87  +1.12  5.80
 7  17  422304 KRISTOFFERSEN Henrik  1994  NOR   1:01.55  59.38  2:00.93  +1.18  6.11
 8  13  202462 DOPFER Fritz  1987  GER   1:00.95  59.99  2:00.94  +1.19  6.16
 9  6  501017 MYHRER Andre  1983  SWE   1:00.65  1:00.58  2:01.23  +1.48  7.66
 10  41  511983 AERNI Luca  1993  SUI   1:02.75  58.55  2:01.30  +1.55  8.03
 11  12  290732 THALER Patrick  1978  ITA   1:01.19  1:00.23  2:01.42  +1.67  8.65
 12  8  50605 HERBST Reinfried  1978  AUT   1:00.50  1:01.02  2:01.52  +1.77  9.16
 13  1  50707 MATT Mario  1979  AUT   1:01.20  1:00.37  2:01.57  +1.82  9.42
 14  29  501223 BAECK Axel  1987  SWE   1:02.02  59.60  2:01.62  +1.87  9.68
 15  24  560355 VALENCIC Mitja  1978  SLO   1:02.54  59.27  2:01.81  +2.06  10.67
 15  22  534508 CHODOUNSKY David  1984  USA   1:02.13  59.68  2:01.81  +2.06  10.67
 17  44  51395 DIGRUBER Marc  1988  AUT   1:02.39  59.45  2:01.84  +2.09  10.82
 17  39  511996 YULE Daniel  1993  SUI   1:03.12  58.72  2:01.84  +2.09  10.82
 19  30  421669 HAUGEN Leif Kristian  1987  NOR   1:02.07  59.81  2:01.88  +2.13  11.03
 20  26  480736 KHOROSHILOV Alexander  1984  RUS   1:03.14  58.82  2:01.96  +2.21  11.44
 21  21  50624 PRANGER Manfred  1978  AUT   1:01.57  1:00.56  2:02.13  +2.38  12.32
 22  9  293797 GROSS Stefano  1986  ITA   1:02.30  59.87  2:02.17  +2.42  12.53
 23  15  192506 MISSILLIER Steve  1984  FRA   1:02.00  1:00.39  2:02.39  +2.64  13.67
 24  2  380260 KOSTELIC Ivica  1979  CRO   1:01.51  1:00.89  2:02.40  +2.65  13.72
 25  11  50625 RAICH Benjamin  1978  AUT   1:02.08  1:00.47  2:02.55  +2.80  14.50
 26  23  511174 VOGEL Markus  1984  SUI   1:02.95  59.74  2:02.69  +2.94  15.22
 27  16  534562 LIGETY Ted  1984  USA   1:01.85  1:02.55  2:04.40  +4.65  24.08
Disqualified 1st run
   65  6290183 RONCI Giordano  1992  ITA           
   63  191459 LIZEROUX Julien  1979  FRA           
   14  194364 PINTURAULT Alexis  1991  FRA           
   10  500656 LARSSON Markus  1979  SWE           
Did not start 1st run
   79  710320 LAIKERT Igor  1991  BIH           
   75  90131 GEORGIEV Georgi  1987  BUL           
Did not qualify for 2nd run
   80  700879 ZAMPA Andreas  1993  SVK           
   78  30149 SIMARI BIRKNER Cristian Javier  1980  ARG           
   77  51434 TIPPELREITHER Matthias  1988  AUT           
   73  430633 JASICZEK Michal  1994  POL           
   69  301886 TAKEDA Ryu  1984  JPN           
   67  511908 SCHMIDIGER Reto  1992  SUI           
   66  202520 HOLZMANN Sebastian  1993  GER           
   62  511896 MURISIER Justin  1992  SUI           
   61  193334 RIVAS Gabriel  1986  FRA           
   60  193967 MUFFAT-JEANDET Victor  1989  FRA           
   57  530165 BRANDENBURG Will  1987  USA           
   56  201891 SCHMID Philipp  1986  GER           
   53  103676 BROWN Philip  1991  CAN           
   52  511902 ZENHAEUSERN Ramon  1992  SUI           
   51  192504 MERMILLOD BLONDIN Thomas  1984  FRA           
   49  180703 PALONIEMI Santeri  1993  FIN           
   47  294890 NANI Roberto  1988  ITA           
   46  150644 KRYZL Krystof  1986  CZE           
   45  102239 COUSINEAU Julien  1981  CAN           
   43  930105 GRANSTROM Colby  1990  USA           
   42  102912 SPENCE Brad  1984  CAN           
   40  194212 THOULE Nicolas  1990  FRA           
   38  700830 ZAMPA Adam  1990  SVK           
   36  301312 SASAKI Akira  1981  JPN           
   35  501116 LAHDENPERAE Anton  1985  SWE           
   34  532138 KASPER Nolan  1989  USA           
   33  102727 STUTZ Paul  1983  CAN           
   32  421860 NORDBOTTEN Jonathan  1989  NOR           
   25  102435 JANYK Michael  1982  CAN           
   20  293098 RAZZOLI Giuliano  1984  ITA           
Did not finish 2nd run
   31  54063 FELLER Manuel  1992  AUT           
   28  50981 HOERL Wolfgang  1983  AUT           
   27  291145 DEVILLE Cristian  1981  ITA           
Did not finish 1st run
   76  60015 MOLLIN Bart  1981  BEL           
   74  481148 MAYTAKOV Sergei  1990  RUS           
   72  150594 TREJBAL Filip  1985  CZE           
   71  421849 JOHANSEN Truls  1989  NOR           
   70  501401 SAXVALL Per  1989  SWE           
   68  300804 MINAGAWA Kentaro  1977  JPN           
   64  103646 ZAITSOFF Sasha  1990  CAN           
   59  193347 TISSOT Maxime  1986  FRA           
   58  511127 GINI Marc  1984  SUI           
   55  220689 RYDING David  1986  GBR           
   54  380290 SAMSAL Dalibor  1985  CRO           
   50  561117 KUERNER Miha  1987  SLO           
   48  291318 TONETTI Riccardo  1989  ITA           
   37  422082 SOLEVAAG Sebastian-Foss  1991  NOR           

picture  Official timekeeper