Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

OFFICIAL RESULTS

Alta Badia (ITA) 22.12.2013

FIS World Cup - Men's Giant Slalom

Race codex : 0180
Valid for FIS Points : YES



Jury
TD FIS CIZMAN TOMAZ
SLO
Referee G. HUJARA FIS
Assistant Referee
Chief of Race H. SORARU ITA
Technical Data
Start Altitude 1871 m
Finish Altitude 1423 m
Vertical Drop 448
Course Length
Homologation Number 9800/11/10
Run 1
Course Setter F. PERRIN FRA
Number of Gates 57
Turning Gates 54
Start Time 9:30
Run 2
Course Setter M. PIRCHER AUT
Number of Gates 58
Turning Gates 55
Start Time 12:30
 
Show more infos»

Competitors

Display filter form
Rank Bib FIS Code Name Year Nation Run 1 Run 2 Total Time Diff. FIS Points
 1  2  53831 HIRSCHER Marcel  1989  AUT   1:18.14  1:19.31  2:37.45    0.00
 2  3  194364 PINTURAULT Alexis  1991  FRA   1:18.36  1:19.44  2:37.80  +0.35  1.98
 3  5  534562 LIGETY Ted  1984  USA   1:18.55  1:19.48  2:38.03  +0.58  3.28
 4  8  202462 DOPFER Fritz  1987  GER   1:18.97  1:19.85  2:38.82  +1.37  7.74
 5  31  534959 JITLOFF Tim  1985  USA   1:19.82  1:19.28  2:39.10  +1.65  9.33
 5  7  201702 NEUREUTHER Felix  1984  GER   1:19.72  1:19.38  2:39.10  +1.65  9.33
 7  10  50625 RAICH Benjamin  1978  AUT   1:20.27  1:19.17  2:39.44  +1.99  11.25
 8  11  202437 LUITZ Stefan  1992  GER   1:19.08  1:20.39  2:39.47  +2.02  11.42
 9  20  421669 HAUGEN Leif Kristian  1987  NOR   1:19.80  1:19.79  2:39.59  +2.14  12.10
 10  9  192506 MISSILLIER Steve  1984  FRA   1:20.37  1:19.34  2:39.71  +2.26  12.77
 11  21  191423 RICHARD Cyprien  1979  FRA   1:20.63  1:19.12  2:39.75  +2.30  13.00
 12  40  422304 KRISTOFFERSEN Henrik  1994  NOR   1:21.56  1:18.22  2:39.78  +2.33  13.17
 13  1  421328 SVINDAL Aksel Lund  1982  NOR   1:19.80  1:20.11  2:39.91  +2.46  13.91
 14  6  191750 FANARA Thomas  1981  FRA   1:19.31  1:20.71  2:40.02  +2.57  14.53
 15  19  194495 FAIVRE Mathieu  1992  FRA   1:20.27  1:19.79  2:40.06  +2.61  14.75
 16  4  292491 MOELGG Manfred  1982  ITA   1:19.24  1:20.87  2:40.11  +2.66  15.04
 17  30  193967 MUFFAT-JEANDET Victor  1989  FRA   1:21.43  1:18.92  2:40.35  +2.90  16.39
 18  13  180534 SANDELL Marcus  1987  FIN   1:21.69  1:18.68  2:40.37  +2.92  16.51
 19  27  292967 EISATH Florian  1984  ITA   1:21.36  1:19.14  2:40.50  +3.05  17.24
 20  25  501324 OLSSON Matts  1988  SWE   1:20.24  1:20.33  2:40.57  +3.12  17.64
 21  14  292120 SIMONCELLI Davide  1979  ITA   1:20.85  1:19.87  2:40.72  +3.27  18.48
 22  29  511313 JANKA Carlo  1986  SUI   1:20.83  1:19.92  2:40.75  +3.30  18.65
 23  54  561244 KRANJEC Zan  1992  SLO   1:21.08  1:19.68  2:40.76  +3.31  18.71
 24  28  501017 MYHRER Andre  1983  SWE   1:21.29  1:19.64  2:40.93  +3.48  19.67
 25  12  292000 BLARDONE Massimiliano  1979  ITA   1:20.75  1:20.37  2:41.12  +3.67  20.74
 26  37  990116 DE ALIPRANDINI Luca  1990  ITA   1:21.01  1:20.50  2:41.51  +4.06  22.95
 27  34  511638 TUMLER Thomas  1989  SUI   1:20.93  1:20.65  2:41.58  +4.13  23.35
 28  38  150398 BANK Ondrej  1980  CZE   1:21.29  1:20.80  2:42.09  +4.64  26.23
Did not qualify for 2nd run
   74  800013 TOLA Erjon  1986  ALB           
   73  500656 LARSSON Markus  1979  SWE           
   71  80063 LONGHI Jhonatan  1988  BRA           
   68  30149 SIMARI BIRKNER Cristian Javier  1980  ARG           
   67  380335 ZUBCIC Filip  1993  CRO           
   66  990081 CASSE Mattia  1990  ITA           
   64  53980 KRIECHMAYR Vincent  1991  AUT           
   61  150644 KRYZL Krystof  1986  CZE           
   60  54063 FELLER Manuel  1992  AUT           
   59  202345 SCHWAIGER Dominik  1991  GER           
   58  103865 PHILP Trevor  1992  CAN           
   53  511896 MURISIER Justin  1992  SUI           
   52  422139 KILDE Aleksander Aamodt  1992  NOR           
   50  193334 RIVAS Gabriel  1986  FRA           
   49  180666 TORSTI Samu  1991  FIN           
   47  481148 MAYTAKOV Sergei  1990  RUS           
   46  192504 MERMILLOD BLONDIN Thomas  1984  FRA           
   44  930160 KELLEY Robby  1990  USA           
   43  511852 CAVIEZEL Gino  1992  SUI           
   42  192653 FREY Thomas  1984  FRA           
   41  511741 ZURBRIGGEN Elia  1990  SUI           
   39  103676 BROWN Philip  1991  CAN           
   36  481006 ZUEV Stepan  1988  RUS           
   35  534038 NICKERSON Warner  1981  USA           
   33  180627 MALMSTROM Victor  1991  FIN           
   26  510727 DEFAGO Didier  1977  SUI           
   24  532431 MILLER Bode  1977  USA           
   23  53985 MATHIS Marcel  1991  AUT           
   17  50742 REICHELT Hannes  1980  AUT           
Did not finish 2nd run
   22  294890 NANI Roberto  1988  ITA           
   16  380260 KOSTELIC Ivica  1979  CRO           
Did not finish 1st run
   72  430617 CHRAPEK Adam  1993  POL           
   70  53902 MAYER Matthias  1990  AUT           
   69  302564 SATO Sho  1986  JPN           
   65  700879 ZAMPA Andreas  1993  SVK           
   63  6290440 ZINGERLE Alex  1992  ITA           
   62  400237 MEINERS Maarten  1992  NED           
   57  202265 STAUBITZER Benedikt  1990  GER           
   56  990048 BORSOTTI Giovanni  1990  ITA           
   55  54093 STROLZ Johannes  1992  AUT           
   51  700830 ZAMPA Adam  1990  SVK           
   48  193986 PLACE Francois  1989  FRA           
   45  103078 DONALDSON David  1986  CAN           
   32  934568 RUBIE Brennan  1991  USA           
   18  421483 JANSRUD Kjetil  1985  NOR           
   15  51007 SCHOERGHOFER Philipp  1983  AUT           

picture  Official timekeeper

Code Profiler