Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

OFFICIAL RESULTS

Schladming (AUT) 28.01.2014

FIS World Cup - Men's Slalom

Race codex : 0072
Valid for FIS Points : YES



Jury
TD FIS GORISEK DUSAN
SLO
Referee G. HUJARA FIS
Assistant Referee
Chief of Race R. STOCKER AUT
Technical Data
Start Altitude 961 m
Finish Altitude 745 m
Vertical Drop 216
Course Length
Homologation Number 9785/11/10
Run 1
Course Setter S. LOCHER SUI
Number of Gates 64
Turning Gates 62
Start Time 17:45
Run 2
Course Setter H. WALLNER GER
Number of Gates 67
Turning Gates 65
Start Time 20:45
 
Show more infos»

Competitors

Display filter form
Rank Bib FIS Code Name Year Nation Run 1 Run 2 Total Time Diff. FIS Points
 1  1  422304 KRISTOFFERSEN Henrik  1994  NOR   50.72  56.71  1:47.43    0.00
 2  2  53831 HIRSCHER Marcel  1989  AUT   50.79  56.82  1:47.61  +0.18  1.04
 3  6  201702 NEUREUTHER Felix  1984  GER   51.30  56.32  1:47.62  +0.19  1.10
 4  11  202462 DOPFER Fritz  1987  GER   51.29  56.42  1:47.71  +0.28  1.62
 5  14  194364 PINTURAULT Alexis  1991  FRA   51.12  56.64  1:47.76  +0.33  1.90
 6  7  501111 HARGIN Mattias  1985  SWE   50.73  57.65  1:48.38  +0.95  5.48
 7  10  292491 MOELGG Manfred  1982  ITA   51.27  57.72  1:48.99  +1.56  9.00
 8  9  500656 LARSSON Markus  1979  SWE   51.94  57.21  1:49.15  +1.72  9.93
 9  18  192506 MISSILLIER Steve  1984  FRA   52.22  57.05  1:49.27  +1.84  10.62
 10  15  50605 HERBST Reinfried  1978  AUT   51.66  57.64  1:49.30  +1.87  10.79
 11  13  192665 GRANGE Jean-Baptiste  1984  FRA   52.53  56.86  1:49.39  +1.96  11.31
 12  26  480736 KHOROSHILOV Alexander  1984  RUS   52.53  57.16  1:49.69  +2.26  13.04
 13  21  293098 RAZZOLI Giuliano  1984  ITA   52.43  57.69  1:50.12  +2.69  15.52
 14  23  501223 BAECK Axel  1987  SWE   52.61  57.52  1:50.13  +2.70  15.58
 15  34  421669 HAUGEN Leif Kristian  1987  NOR   52.84  57.30  1:50.14  +2.71  15.64
 16  12  50625 RAICH Benjamin  1978  AUT   52.59  57.66  1:50.25  +2.82  16.27
 17  22  50624 PRANGER Manfred  1978  AUT   53.04  57.25  1:50.29  +2.86  16.51
 18  32  291145 DEVILLE Cristian  1981  ITA   53.56  56.93  1:50.49  +3.06  17.66
 19  29  501116 LAHDENPERAE Anton  1985  SWE   53.24  57.34  1:50.58  +3.15  18.18
 20  35  421860 NORDBOTTEN Jonathan  1989  NOR   53.60  57.20  1:50.80  +3.37  19.45
 21  8  380260 KOSTELIC Ivica  1979  CRO   52.63  58.22  1:50.85  +3.42  19.74
 22  19  534508 CHODOUNSKY David  1984  USA   52.36  58.68  1:51.04  +3.61  20.83
 23  25  560355 VALENCIC Mitja  1978  SLO   52.58  58.58  1:51.16  +3.73  21.53
 24  38  301312 SASAKI Akira  1981  JPN   53.24  58.07  1:51.31  +3.88  22.39
 25  31  422082 SOLEVAAG Sebastian-Foss  1991  NOR   53.42  59.03  1:52.45  +5.02  28.97
 26  48  291318 TONETTI Riccardo  1989  ITA   53.72  59.77  1:53.49  +6.06  34.97
 27  44  930105 GRANSTROM Colby  1990  USA   53.38  1:03.72  1:57.10  +9.67  55.81
Disqualified 1st run
   79  680053 GELASHVILI Jaba  1993  GEO           
   33  532431 MILLER Bode  1977  USA           
   20  511983 AERNI Luca  1993  SUI           
Did not start 1st run
   75  934643 GOLDBERG Jared  1991  USA           
Did not qualify for 2nd run
   80  230189 BONOU Nikos  1986  GRE           
   78  410365 BARWOOD Adam  1992  NZL           
   74  194262 BUFFET Robin  1991  FRA           
   73  380334 VIDOVIC Matej  1993  CRO           
   68  303696 KONO Kyosuke  1991  JPN           
   67  180567 RASANEN Joonas  1989  FIN           
   66  501401 SAXVALL Per  1989  SWE           
   64  512014 NIEDERBERGER Bernhard  1993  SUI           
   63  6290183 RONCI Giordano  1992  ITA           
   62  511896 MURISIER Justin  1992  SUI           
   58  561148 SKUBE Matic  1988  SLO           
   57  193967 MUFFAT-JEANDET Victor  1989  FRA           
   55  511127 GINI Marc  1984  SUI           
   54  193347 TISSOT Maxime  1986  FRA           
   53  201891 SCHMID Philipp  1986  GER           
   52  150644 KRYZL Krystof  1986  CZE           
   51  511902 ZENHAEUSERN Ramon  1992  SUI           
   50  192504 MERMILLOD BLONDIN Thomas  1984  FRA           
   49  180703 PALONIEMI Santeri  1993  FIN           
   46  220689 RYDING David  1986  GBR           
   45  51395 DIGRUBER Marc  1988  AUT           
   43  102912 SPENCE Brad  1984  CAN           
   41  191459 LIZEROUX Julien  1979  FRA           
   40  511996 YULE Daniel  1993  SUI           
   39  700830 ZAMPA Adam  1990  SVK           
   37  532138 KASPER Nolan  1989  USA           
   36  102727 STUTZ Paul  1983  CAN           
   28  102435 JANYK Michael  1982  CAN           
   24  511174 VOGEL Markus  1984  SUI           
Did not finish 2nd run
   5  290732 THALER Patrick  1978  ITA           
   4  50707 MATT Mario  1979  AUT           
   3  501017 MYHRER Andre  1983  SWE           
Did not finish 1st run
   81  240122 SZEPESI Bertold  1990  HUN           
   77  40349 RISHWORTH Mike  1987  AUS           
   76  30149 SIMARI BIRKNER Cristian Javier  1980  ARG           
   72  430633 JASICZEK Michal  1994  POL           
   71  550054 ZVEJNIEKS Kristaps  1992  LAT           
   70  60160 ALAERTS Kai  1989  BEL           
   69  150398 BANK Ondrej  1980  CZE           
   65  320266 JUNG Dong-hyun  1988  KOR           
   61  103865 PHILP Trevor  1992  CAN           
   60  201896 STEHLE Dominik  1986  GER           
   59  511908 SCHMIDIGER Reto  1992  SUI           
   56  103646 ZAITSOFF Sasha  1990  CAN           
   47  102239 COUSINEAU Julien  1981  CAN           
   42  194212 THOULE Nicolas  1990  FRA           
   30  50981 HOERL Wolfgang  1983  AUT           
   27  54063 FELLER Manuel  1992  AUT           
   17  293797 GROSS Stefano  1986  ITA           
   16  534562 LIGETY Ted  1984  USA           

picture  Official timekeeper