official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
BRENNSTEINER Stefan
1991
AUT
2:18.37
7.10
2
MEGARRY Morgan
1993
CAN
+0.24
8.80
3
SEGER Brodie
1995
CAN
+0.94
13.76
4
ODERMATT Marco
1997
SUI
+0.99
14.11
5
RUBIE Brennan
1991
USA
+1.01
14.25
6
CRAWFORD James
1997
CAN
+1.09
14.82
7
BOSCA Giulio
1990
ITA
+1.12
15.03
8
GSTREIN Fabio
1997
AUT
+1.26
16.02
9
PRIDY Morgan
1990
CAN
+1.27
16.09
10
MATHIS Marcel
1991
AUT
+1.32
16.45
11
SWETTE Ford
1993
CAN
+1.33
16.52
12
ROEISLAND Max
1994
NOR
+1.59
18.36
13
LAHNSTEINER Maximilian
1996
AUT
+1.75
19.49
14
COCHRAN-SIEGLE Ryan
1992
USA
+1.84
20.13
15
GRAND Guillaume
1992
FRA
+1.90
20.56
16
READ Kevyn
1993
CAN
+2.27
23.18
17
WINDINGSTAD Tobias
1995
NOR
+2.31
23.46
18
STIEGLER Seppi
1988
USA
+2.40
24.10
19
RASCHNER Dominik
1994
AUT
+2.45
24.45
20
BROWN Griffin
1995
USA
+2.63
25.73
21
READ Erik
1991
CAN
+2.71
26.29
22
BAKKE Morten Ungersness
1994
NOR
+2.75
26.58
23
SIMONET Sandro
1995
SUI
+2.87
27.43
24
MCCONVILLE Patrick
1994
CAN
+2.92
27.78
25
GOWER Jack
1994
GBR
+3.02
28.49
26
RAPOSO Charlie
1996
GBR
+3.07
28.84
27
ST-GERMAIN William
1992
CAN
+3.15
29.41
28
BERGER Kristoffer
1993
NOR
+3.26
30.19
29
VON GRUENIGEN Noel
1995
SUI
+4.28
37.41
30
FARROW Tanner
1993
USA
+4.40
38.26
31
MITCHELL Nicholas
1995
USA
+4.43
38.48
32
ROBERTS Hig
1991
USA
+4.62
39.82
33
BRIGOVIC Sebastian
1992
CRO
+4.72
40.53
34
FUCIGNA Peter
1996
USA
+5.74
47.75
35
BRUNEAU-BOUCHARD William
1996
CAN
+6.17
50.80
36
FOURNIER Simon
1997
CAN
+6.71
54.62
37
GRAHAM Hayes
1994
USA
+7.72
61.78
38
MORSE Sam
1996
USA
+7.73
61.85
39
BEAURIVAGE Justin
1997
CAN
+7.88
62.91
40
KULLBERG Kei
1995
USA
+8.18
65.03
41
LALIBERTE Felix
1996
CAN
+8.85
69.78
42
FORTIN Alexandre
1997
CAN
+9.10
71.55
43
LEITCH Jack
1996
CAN
+10.30
80.05
Did not qualify for 2nd run
LEBEL James
1996
USA
AKOUNDI Nouri
1998
IRI
COPP Griffin
1999
CAN
HANSON Ben
1998
CAN
LILLEY Austin Michael
1998
USA
WILSON Cody
1996
USA
SHEILS Paul
1997
USA
VAN DEURSEN Jake
1994
USA
KIRSHENBLATT Max
1998
CAN
SMITH Spencer
1998
USA
DVORACEK Addison
1996
USA
DOMONOSKE David
1997
USA
ALEXANDER Cameron
1997
CAN
SOETAERT Michael
1996
CAN
SHARP Keegan
1997
CAN
CAMPBELL Pate
1997
USA
TAYLOR Collin
1995
CAN
GUT Ian
1995
SUI
Did not finish 2nd run
KENNEY Patrick
1997
USA
MULLIGAN Sam
1997
CAN
SOLHEIM Fabian Wilkens
1996
NOR
MILLER Andrew
1998
USA
GABIOUD Dylan
1995
SUI
READ Jeffrey
1997
CAN
LAIDLAW Harry
1996
AUS
ARVIDSSON Erik
1996
USA
VIETZE Sandy
1993
USA
QUENNEVILLE Raphael
1996
CAN
MCLAUGHLIN Brian
1993
USA
WERRY Tyler
1991
CAN
WEISEL Kipling
1995
USA
HETTEGGER Thomas
1994
AUT
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
DESPRES Jack
1998
USA
HEJNA Ethan
1998
USA
COULL Harrison
1997
AUS
MAYNE Zachary
1999
CAN
NEGOMIR Kyle
1998
USA
LEGREE Ben
1996
CAN
WRIGHT Bronson
1993
USA
SZWEBEL Florian
1996
USA
KELSEY Sky
1997
USA
PARIZEAU-HAMEL Sebastien
1997
CAN
JANCO Cole
1997
USA
CARRY Patrick
1995
CAN
ENGELKEN Taber
1992
USA
SLATTERY Logan
1997
USA
WAGNER Kalle
1997
USA
DUFFY Drew
1995
USA
SEGER Riley
1997
CAN
VON APPEN Sven
1997
CHI
TOMLINSON Henry
1995
USA
PHILP Huston
1997
CAN
GOUGEON Jake
1996
CAN
UNTERBERGER Dominic
1994
CAN
GALLAGHER Christian
1997
USA
THOMPSON Broderick
1994
CAN
MAURSTAD Fredrik
1995
NOR
DIXON Robbie
1985
CAN
STEFFEY George
1997
USA
DUPRATT Samuel
1993
USA
CHRISTIANSON Kieffer
1992
USA
COHEE Nick
1988
USA
STROLZ Johannes
1992
AUT
KRAUSE Nicholas
1993
USA
Disqualified 1st run