official results
Rank
Athlete
Year
Nation
1
GOLBERG Paal
1990
NOR
2
PETUKHOV Alexey
1983
RUS
3
KROGH Finn Haagen
1990
NOR
4
MIKKONEN Juho
1990
FIN
5
HARVEY Alex
1988
CAN
6
IVERSEN Emil
1991
NOR
7
USTIUGOV Sergey
1992
RUS
8
GROS Baptiste
1990
FRA
9
BRANDSDAL Eirik
1986
NOR
10
LARKOV Andrey
1989
RUS
11
JAY Renaud
1991
FRA
12
NORTHUG Petter Jr.
1986
NOR
13
TRITSCHER Bernhard
1988
AUT
14
SUNDBY Martin Johnsrud
1984
NOR
15
GLOEERSEN Anders
1986
NOR
16
HATTESTAD Ola Vigen
1982
NOR
17
STRANDVALL Matias
1985
FIN
18
JOENSSON Emil
1985
SWE
19
BELOV Evgeniy
1990
RUS
20
JYLHAE Martti
1987
FIN
21
HALFVARSSON Calle
1989
SWE
22
ROETHE Sjur
1988
NOR
23
GOALABRE Paul
1991
FRA
24
NOUSIAINEN Ville
1983
FIN
25
VYLEGZHANIN Maxim
1982
RUS
26
MUSGRAVE Andrew
1990
GBR
27
DYRHAUG Niklas
1987
NOR
28
PETERSON Teodor
1988
SWE
29
HOFER David
1983
ITA
30
STAREGA Maciej
1990
POL
31
TURYSHEV Sergey
1985
RUS
32
COLOGNA Gianluca
1990
SUI
33
BING Thomas
1990
GER
34
COCKNEY Jesse
1989
CAN
35
WURM Harald
1984
AUT
36
NEWELL Andrew
1983
USA
37
DUVILLARD Robin
1983
FRA
38
POLTORANIN Alexey
1987
KAZ
39
EISENLAUER Sebastian
1990
GER
40
PELLEGRINO Federico
1990
ITA
41
DE FABIANI Francesco
1993
ITA
42
HEDIGER Jovian
1990
SUI
43
CHERNOUSOV Ilia
1986
RUS
44
COLOGNA Dario
1986
SUI
45
VALJAS Len
1988
CAN
46
DOBLER Jonas
1991
GER
47
LEHTONEN Lari
1987
FIN
48
HEIKKINEN Matti
1983
FIN
49
TOENSETH Didrik
1991
NOR
50
LEGKOV Alexander
1983
RUS
51
JOHANSSON Martin
1984
SWE
52
JAKS Martin
1986
CZE
53
WENZL Josef
1984
GER
54
TARANTOLA Damien
1991
FRA
55
MIYAZAWA Hiroyuki
1991
JPN
56
ROENNING Eldar
1982
NOR
57
FURGER Roman
1990
SUI
58
BJORNSEN Erik
1991
USA
59
HAMILTON Simeon
1987
USA
60
LINDBLAD Anton
1990
SWE
61
TSCHARNKE Tim
1989
GER
62
CLARA Roland
1982
ITA
63
KUMMEL Peeter
1982
EST
64
KERSHAW Devon
1982
CAN
65
KINDSCHI Joeri
1986
SUI
66
NOECKLER Dietmar
1988
ITA
67
RAZYM Ales
1986
CZE
67
VOLOTKA Denis
1985
KAZ
69
GAILLARD Jean Marc
1980
FRA
70
SVEEN Simen Andreas
1988
NOR
71
HYVARINEN Perttu
1991
FIN
72
JESPERSEN Chris Andre
1983
NOR
73
YOUNG Andrew
1992
GBR
74
NELSON Lars
1985
SWE
75
JAPAROV Dmitriy
1986
RUS
76
KATZ Andreas
1988
GER
77
OESTENSEN Simen Haakon
1984
NOR
78
YOSHIDA Keishin
1987
JPN
79
RICHARDSSON Daniel
1982
SWE
80
DI CENTA Giorgio
1972
ITA
81
PERL Curdin
1984
SUI
82
BADER Markus
1988
AUT
83
KRECZMER Maciej
1981
POL
84
SCHAAD Roman
1993
SUI
85
BAUER Lukas
1977
CZE
86
KLAVZAR Bostjan
1990
SLO
87
KRUEGER Simen Hegstad
1993
NOR
88
GRAEF Jakub
1991
CZE
89
BESSMERTNYKH Alexander
1986
RUS
90
HAUKE Max
1992
AUT
91
BELLINGHAM Phillip
1991
AUS
92
PARISSE Clement
1993
FRA
93
SHIMIZU Kohei
1989
JPN
94
KILLICK Graeme
1989
CAN
95
STAROSTIN Mark
1990
KAZ
96
NOTZ Florian
1992
GER
97
LENTING Akira
1990
JPN
98
RASTELLI Maicol
1991
ITA
99
HANNEMAN Reese
1989
USA
100
ANTOLEC Jan
1990
POL
101
TSINZOV Veselin
1986
BUL
102
KORDAC Jacob Tony
1994
CZE
103
LIVERS Toni
1983
SUI
104
VAICIULIS Modestas
1989
LTU
105
KNOP Petr
1994
CZE
106
SOEDERGREN Anders
1977
SWE
107
KUEHNE Andy
1987
GER
108
WATSON Callum
1989
AUS
109
DADIC Edi
1993
CRO
110
BABIKOV Ivan
1980
CAN
111
MALYSHEV Sergey
1994
KAZ
112
ROJO Imanol
1990
ESP
113
KLISZ Pawel
1992
POL
114
VELICHKO Yevgeniy
1987
KAZ
115
GRIDIN Andrey
1988
BUL
116
PETERS Kari
1985
LUX
117
CHUCHUGANOV Yordan
1996
BUL
118
SHANG Jincai
1993
CHN
119
XIN Detao
1991
CHN
Did not start
Sanctions
Athlete
Nation
Violation
Sanction
JOENSSON HAAG Emil
SWE
343.9 Obstruction
Written Reprimand
JAY Renaud
FRA
Other 325.4.2.9 Early start in the sprint quarter final
Written Reprimand
NORTHUG JR. Petter
NOR
343.9 Obstruction
Competition suspension