official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
COLOGNA Dario
1986
SUI
1:13:09.3
0.00
2
SUNDBY Martin Johnsrud
1984
NOR
+1.8
0.57
3
ROETHE Sjur
1988
NOR
+2.0
0.64
4
NORTHUG Petter jr.
1986
NOR
+5.2
1.66
5
VYLEGZHANIN Maxim
1982
RUS
+6.1
1.95
6
LEGKOV Alexander
1983
RUS
+10.1
3.22
7
HALFVARSSON Calle
1989
SWE
+11.6
3.70
8
HELLNER Marcus
1985
SWE
+12.0
3.83
9
ANGERER Tobias
1977
GER
+12.4
3.96
10
GAILLARD Jean Marc
1980
FRA
+12.7
4.05
11
BELOV Evgeniy
1990
RUS
+13.0
4.15
12
GJERDALEN Tord Asle
1983
NOR
+13.4
4.27
13
HARVEY Alex
1988
CAN
+16.1
5.14
14
PERL Curdin
1984
SUI
+16.6
5.29
15
DUERR Johannes
1987
AUT
+16.7
5.33
16
DI CENTA Giorgio
1972
ITA
+17.8
5.68
17
HEIKKINEN Matti
1983
FIN
+20.7
6.60
18
RICHARDSSON Daniel
1982
SWE
+21.8
6.95
19
SOEDERGREN Anders
1977
SWE
+22.2
7.08
20
CLARA Roland
1982
ITA
+22.9
7.30
21
MANIFICAT Maurice
1986
FRA
+25.9
8.26
22
YOSHIDA Keishin
1987
JPN
+26.8
8.55
23
BAUER Lukas
1977
CZE
+27.6
8.80
24
DOTZLER Hannes
1990
GER
+33.2
10.59
25
CHERNOUSOV Ilia
1986
RUS
+33.2
10.59
26
LEHTONEN Lari
1987
FIN
+45.6
14.54
27
JAKS Martin
1986
CZE
+46.3
14.77
28
NOECKLER Dietmar
1988
ITA
+47.9
15.28
29
REHEMAA Aivar
1982
EST
+50.4
16.08
30
MAGAL Jiri
1977
CZE
+51.5
16.43
31
BABIKOV Ivan
1980
CAN
+53.7
17.13
32
ROENNING Eldar
1982
NOR
+1:11.0
22.65
33
FILBRICH Jens
1979
GER
+1:19.3
25.29
34
VELICHKO Yevgeniy
1987
KAZ
+1:26.4
27.56
35
CHECCHI Valerio
1980
ITA
+1:48.3
34.54
36
WIBAULT Mathias
1985
FRA
+1:52.8
35.98
37
BAJCICAK Martin
1976
SVK
+2:16.4
43.51
38
MUSGRAVE Andrew
1990
GBR
+2:24.1
45.96
39
SIMILAE Tero
1980
FIN
+2:25.8
46.50
40
FREEMAN Kris
1980
USA
+2:35.0
49.44
41
PEPENE Paul Constantin
1988
ROU
+2:35.9
49.73
42
HOFFMAN Noah
1989
USA
+2:49.2
53.97
43
STAROSTIN Mark
1990
KAZ
+3:12.5
61.40
44
LENTING Akira
1990
JPN
+3:14.8
62.13
45
VAHTRA Eeri
1988
EST
+3:31.4
67.43
46
KUEHNE Andy
1987
GER
+3:52.9
74.29
47
AKHMADIYEV Yerdos
1985
KAZ
+3:53.3
74.41
48
TSINZOV Veselin
1986
BUL
+3:55.5
75.11
49
SHTUN Vitaliy
1986
UKR
+4:08.9
79.39
49
MATVIYENKO Gennadiy
1988
KAZ
+4:08.9
79.39
51
NISHIKAWA Graham
1983
CAN
+4:09.6
79.61
52
ELLIOTT Tad
1988
USA
+4:27.3
85.26
53
JAUHOJAERVI Sami
1981
FIN
+4:45.4
91.03
54
BILOSYUK Myroslav
1985
UKR
+5:06.8
97.86
55
YOUNG Andrew
1992
GBR
+5:10.2
98.94
56
HAELG Philipp
1991
LIE
+5:10.3
98.97
57
TAMMJARV Karel
1989
EST
+5:17.4
101.24
58
MIKAYELYAN Sergey
1992
ARM
+5:55.0
113.23
59
KOONS Nils
1988
NZL
+6:08.2
117.44
60
LASUTKIN Alexander
1983
BLR
+6:09.1
117.73
61
GUTIERREZ Javier
1985
ESP
+6:39.4
127.39
62
ASTAPENKA Yury
1990
BLR
+7:08.0
136.51
63
SHVIDKIY Oleksiy
1986
UKR
+7:10.9
137.44
64
XU Wenlong
1987
CHN
+7:11.6
137.66
65
HORYNA Ondrej
1987
CZE
+7:14.6
138.62
66
ROJO Imanol
1990
ESP
+7:16.2
139.13
67
WATSON Callum
1989
AUS
+7:22.3
141.07
68
POHL Andrew
1989
NZL
+7:38.9
146.37
69
SMITH Callum
1992
GBR
+8:52.0
169.69
70
STROLIA Vytautas
1992
LTU
+9:12.9
176.35
71
YEGHOYAN Artur
1990
ARM
+9:13.6
176.57
72
DADIC Edi
1993
CRO
+10:11.4
195.01
Lapped
73
PALICI Viorel Andrei
1989
ROU
 
74
VAN DER PLOEG Mark
1985
AUS
 
75
JAKELIUNAS Lukas
1992
LTU
 
76
BURIC Andrej
1989
CRO
 
77
ZHOU Hu
1989
CHN
 
78
HOGIU Petrica
1991
ROU
 
79
KOVACS Paul
1990
AUS
 
80
POGHOSYAN Tadevos
1993
ARM
 
81
CICHERO Federico Pablo
1983
ARG
 
82
KRISTINSSON Brynjar Leo
1988
ISL
 
83
BYAMBADORJ Bold
1991
MGL
 
84
SHERPA Dachhiri
1969
NEP
 
85
BAENA Cesar
1986
VEN
 
86
MADJA Viossi-Akpedje
1986
TOG
 
Did not finish
Disqualified
Did not start
Sanctions
Athlete
Nation
Violation
Sanction
HELLNER Marcus
SWE
207 Violation of the commercial markings rules
Monetary Fine
SEMENOV Michail
BLR
343.8 Violation of the classical technique rules
Disqualification
YEGHOYAN Artur
ARM
343.6 Did not follow the marked course
Written Reprimand
BOLD Byambadorj
MGL
343.6 Did not follow the marked course
Written Reprimand
BAYARAA Gerelt-Od
MGL
343.6 Did not follow the marked course
Written Reprimand