Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

OFFICIAL RESULTS

Lillehammer (NOR) 08.12.2013

World Cup - Men's Rel 4x7.5 km M

Race codex : 2851
Valid for FIS Points : NO



TD FIS PRYKAERI JUSSI RAKIC RIIKKA FIN SUI
 
Show more infos»

Competitors

Display filter form
Rank Name Year Nation Time Behind
 1 RUSSIA I   RUS 1:19:04.7  
    JAPAROV Dmitriy  1986    21:09.1
    BESSMERTNYKH Alexander  1986    21:13.3
    LEGKOV Alexander  1983    17:53.7
    VYLEGZHANIN Maxim  1982    18:48.6
 2 NORWAY II   NOR 1:19:06.3  +1.6
    ROENNING Eldar  1982    21:07.5
    JESPERSEN Chris Andre  1983    21:15.0
    ROETHE Sjur  1988    17:54.1
    KROGH Finn Haagen  1990    18:49.7
 3 NORWAY I   NOR 1:19:06.5  +1.8
    GOLBERG Paal  1990    21:17.6
    TOENSETH Didrik  1991    21:03.9
    SUNDBY Martin Johnsrud  1984    17:57.2
    NORTHUG Petter jr.  1986    18:47.8
 4 NORWAY III   NOR 1:19:14.0  +9.3
    DYRHAUG Niklas  1987    21:13.2
    OESTENSEN Simen Haakon  1984    21:09.6
    ELIASSEN Petter  1985    18:28.8
    GJERDALEN Tord Asle  1983    18:22.4
 5 SWEDEN   SWE 1:19:25.7  +21.0
    RICHARDSSON Daniel  1982    21:12.6
    OLSSON Johan  1980    21:11.4
    HALFVARSSON Calle  1989    18:40.4
    HELLNER Marcus  1985    18:21.3
 6 FRANCE   FRA 1:19:26.9  +22.2
    GAILLARD Jean Marc  1980    21:14.2
    MANIFICAT Maurice  1986    21:09.5
    DUVILLARD Robin  1983    18:37.7
    PERRILLAT BOITEUX Ivan  1985    18:25.5
 7 CZECH REPUBLIC   CZE 1:19:54.4  +49.7
    RAZYM Ales  1986    21:26.6
    BAUER Lukas  1977    20:56.3
    MAGAL Jiri  1977    18:41.6
    JAKS Martin  1986    18:49.9
 8 NORWAY IV   NOR 1:20:19.7  +1:15.0
    IVERSEN Emil  1991    21:19.5
    DJUPVIK Roger Aa  1981    21:07.5
    THYGESEN Torgeir Skare  1989    18:46.7
    SKAR Sindre Bjoernestad  1992    19:06.0
 9 GERMANY   GER 1:20:19.9  +1:15.2
    TSCHARNKE Tim  1989    21:13.1
    TEICHMANN Axel  1979    21:12.8
    FILBRICH Jens  1979    18:55.8
    BING Thomas  1990    18:58.2
 10 ITALY   ITA 1:20:23.0  +1:18.3
    PELLEGRIN Mattia  1989    21:46.4
    NOECKLER Dietmar  1988    21:30.6
    CLARA Roland  1982    18:20.8
    HOFER David  1983    18:45.2
 11 JAPAN   JPN 1:20:38.0  +1:33.3
    MIYAZAWA Hiroyuki  1991    21:48.1
    YOSHIDA Keishin  1987    21:18.4
    NARUSE Nobu  1984    18:36.7
    LENTING Akira  1990    18:54.8
 12 FINLAND   FIN 1:20:45.6  +1:40.9
    NOUSIAINEN Ville  1983    21:13.3
    LEHTONEN Lari  1987    21:16.5
    SIMILAE Tero  1980    19:23.0
    HEIKKINEN Matti  1983    18:52.8
 13 RUSSIA II   RUS 1:21:16.5  +2:11.8
    VOLZHENTSEV Stanislav  1985    21:08.9
    UTKIN Alexander  1986    21:14.4
    SEDOV Petr  1990    19:13.4
    USTIUGOV Sergey  1992    19:39.8
 14 CANADA   CAN 1:22:06.1  +3:01.4
    VALJAS Len  1988    22:30.4
    HARVEY Alex  1988    21:28.7
    BABIKOV Ivan  1980    18:45.4
    KERSHAW Devon  1982    19:21.6
 15 ESTONIA   EST 1:22:26.4  +3:21.7
    TAMMJARV Karel  1989    21:40.3
    KARP Algo  1985    21:36.3
    REHEMAA Aivar  1982    19:28.4
    RANKEL Raido  1990    19:41.4
 16 KAZAKHSTAN I   KAZ 1:22:38.1  +3:33.4
    VOLOTKA Denis  1985    22:20.5
    POLTORANIN Alexey  1987    21:25.3
    CHEBOTKO Nikolay  1982    19:16.4
    STAROSTIN Mark  1990    19:35.9
 17 UNITED STATES OF AMERICA   USA 1:22:52.9  +3:48.2
    NEWELL Andrew  1983    22:21.2
    FREEMAN Kris  1980    22:10.8
    HOFFMAN Noah  1989    18:58.8
    HAMILTON Simeon  1987    19:22.1
 18 SWITZERLAND   SUI 1:23:09.2  +4:04.5
    BAUMANN Jonas  1990    22:38.5
    LIVERS Toni  1983    22:23.8
    FISCHER Remo  1981    19:03.1
    PERL Curdin  1984    19:03.8
 19 KAZAKHSTAN II   KAZ 1:24:06.0  +5:01.3
    AKHMADIYEV Yerdos  1985    23:17.0
    VELICHKO Yevgeniy  1987    21:34.5
    MALYSHEV Alexandr  1989    19:45.9
    CHEREPANOV Sergey  1986    19:28.6