Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

OFFICIAL RESULTS

Asiago (ITA) 22.12.2013

World Cup - Ladies' Team Sprint C

Race codex : 2664
Valid for FIS Points : NO



TD FIS VILJANMAA ANNMARI PONIKVAR UROS FIN SLO
 
Show more infos»

Competitors

Display filter form
Rank Name Year Nation Time Behind
 1 FINLAND   FIN 19:15.72  
    SAARINEN Aino-Kaisa  1979    
    KYLLOENEN Anne  1987    
 2 NORWAY I   NOR 19:25.40  +9.68
    OESTBERG Ingvild Flugstad  1990    
    FALLA Maiken Caspersen  1990    
 3 GERMANY I   GER 19:25.74  +10.02
    ZELLER Katrin  1979    
    HERRMANN Denise  1988    
 4 NORWAY II   NOR 19:27.25  +11.53
    GJEITNES Kari Vikhagen  1985    
    BRUN-LIE Celine  1988    
 5 UNITED STATES I   USA 19:34.20  +18.48
    BJORNSEN Sadie  1989    
    RANDALL Kikkan  1982    
 6 RUSSIA II   RUS 19:34.39  +18.67
    IVANOVA Julia  1985    
    DOTSENKO Anastasia  1986    
 7 SWITZERLAND I   SUI 19:34.97  +19.25
    GRUBER Bettina  1985    
    VAN DER GRAAFF Laurien  1987    
 8 UNITED STATES II   USA 19:36.28  +20.56
    SARGENT Ida  1988    
    CALDWELL Sophie  1990    
 9 RUSSIA I   RUS 19:40.74  +25.02
    SHAPOVALOVA Evgenia  1986    
    MATVEEVA Natalia  1986    
 10 SWEDEN II   SWE 19:44.33  +28.61
    PAJALA Magdalena  1988    
    FALK Hanna  1989    
 11 SWEDEN I   SWE Semifinale  
    SOEMSKAR Linn  1989    
    JOHANSSON NORGREN Britta  1983    
 12 SLOVENIA I   SLO Semifinale  
    FABJAN Vesna  1985    
    VISNAR Katja  1984    
 13 ITALY II   ITA Semifinale  
    SCARDONI Lucia  1991    
    DEBERTOLIS Ilaria  1989    
 14 GERMANY II   GER Semifinale  
    KOLB Hanna  1991    
    RINGWALD Sandra  1990    
 15 CZECH REPUBLIC   CZE Semifinale  
    VRABCOVA - NYVLTOVA Eva  1986    
    GROHOVA Karolina  1990    
 16 CANADA   CAN Semifinale  
    JONES Perianne  1985    
    GAIAZOVA Daria  1983    
 17 ITALY I   ITA Semifinale  
    LAURENT Greta  1992    
    VUERICH Gaia  1991    
 18 POLAND   POL Semifinale  
    KUBINSKA Kornelia  1985    
    MACIUSZEK Paulina  1985    
 19 CHINA   CHN Semifinale  
    LI Hongxue  1984    
    MAN Dandan  1989    
 20 SLOVENIA II   SLO Semifinale  
    RAZINGER Nika  1993    
    LAMPIC Anamarija  1995    
 21 ESTONIA   EST Semifinale  
    OJASTE Triin  1990    
    PORMEISTER Piret  1985    
 22 KAZAKHSTAN   KAZ Semifinale  
    STOYAN Anna  1993    
    MATROSSOVA Marina  1990