Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

OFFICIAL RESULTS

Asiago (ITA) 22.12.2013

World Cup - Men's Team Sprint C

Race codex : 2668
Valid for FIS Points : NO



TD FIS VILJANMAA ANNMARI PONIKVAR UROS FIN SLO
 
Show more infos»

Competitors

Display filter form
Rank Name Year Nation Time Behind
 1 NORWAY I   NOR 24:47.40  
    ROENNING Eldar  1982    
    HATTESTAD Ola Vigen  1982    
 2 KAZAKHSTAN I   KAZ 24:47.42  +0.02
    CHEBOTKO Nikolay  1982    
    POLTORANIN Alexey  1987    
 3 NORWAY II   NOR 24:49.59  +2.19
    PETTERSEN Oeystein  1983    
    BRANDSDAL Eirik  1986    
 4 RUSSIA I   RUS 24:50.03  +2.63
    PANZHINSKIY Alexander  1989    
    KRIUKOV Nikita  1985    
 5 SWEDEN I   SWE 25:00.33  +12.93
    PETERSON Teodor  1988    
    PERSSON Simon  1991    
 6 JAPAN   JPN 25:11.15  +23.75
    MIYAZAWA Hiroyuki  1991    
    ONDA Yuichi  1980    
 7 POLAND I   POL 25:18.40  +31.00
    GAZUREK Sebastian  1990    
    STAREGA Maciej  1990    
 8 CZECH REPUBLIC I   CZE 25:18.98  +31.58
    JAKS Martin  1986    
    RAZYM Ales  1986    
 9 FINLAND I   FIN 25:19.48  +32.08
    JYLHAE Martti  1987    
    JAUHOJAERVI Sami  1981    
 10 GERMANY I   GER Semifinale  
    TEICHMANN Axel  1979    
    TSCHARNKE Tim  1989    
 11 CANADA I   CAN Semifinale  
    KERSHAW Devon  1982    
    HARVEY Alex  1988    
 12 UNITED STATES I   USA Semifinale  
    HAMILTON Simeon  1987    
    NEWELL Andrew  1983    
 13 ITALY III   ITA Semifinale  
    NIZZI Enrico  1990    
    RASTELLI Maicol  1991    
 14 CZECH REPUBLIC II   CZE Semifinale  
    HORYNA Ondrej  1987    
    KOZISEK Dusan  1983    
 15 ITALY II   ITA Semifinale  
    PELLEGRINO Federico  1990    
    FRASNELLI Loris  1979    
 16 SWITZERLAND II   SUI Semifinale  
    SCHNIDER Ueli  1990    
    GRUBER Mauro  1986    
 17 FRANCE   FRA Semifinale  
    DARRAGON Roddy  1983    
    GROS Baptiste  1990    
 18 ITALY I   ITA Semifinale  
    PASINI Fabio  1980    
    NOECKLER Dietmar  1988    
 19 ESTONIA I   EST Semifinale  
    RANKEL Raido  1990    
    SELLIS Siim  1987    
 20 SLOVENIA   SLO Semifinale  
    KLAVZAR Bostjan  1990    
    TRSAN Rok  1992    
 21 CHINA   CHN Semifinale  
    SUN Qinghai  1988    
    XU Wenlong  1987    
 22 POLAND II   POL Semifinale  
    ANTOLEC Jan  1990    
    MOTOR Konrad  1993    
 23 GERMANY II   GER Semifinale  
    ANGERER Tobias  1977    
    WOLZ Alexander  1991    
 24 CANADA II   CAN Semifinale  
    COCKNEY Jesse  1989    
    VALJAS Len  1988    
 25 ESTONIA II   EST Semifinale  
    EINASTE Kein  1985    
    KUMMEL Peeter  1982    
 26 ITALY IV   ITA Semifinale  
    RIGONI Sergio  1986    
    BRIGADOI Mauro  1992    
 27 FINLAND II   FIN Semifinale  
    LUUSUA Ari  1988    
    KETELAE Toni  1988    
 28 UNITED STATES II   USA Semifinale  
    KOOS Torin  1980    
    SINNOTT Michael  1985    
 29 KAZAKHSTAN II   KAZ Semifinale  
    MALYSHEV Alexandr  1989    
    RAGOZIN Roman  1993    
Code Profiler