official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
READ Jeffrey
1997
CAN
1:41.37
6.00
2
BROWN Phil
1991
CAN
+0.28
7.99
3
ENGEL Mark
1991
USA
+0.57
10.05
4
LUITZ Stefan
1992
GER
+0.72
11.11
5
NOEL Clement
1997
FRA
+0.81
11.75
6
READ Erik
1991
CAN
+1.35
15.59
7
TONETTI Riccardo
1989
ITA
+1.42
16.09
8
BUFFET Robin
1991
FRA
+1.79
18.71
9
ROBERTS Hig
1991
USA
+2.10
20.92
10
BORSOTTI Giovanni
1990
ITA
+2.44
23.33
11
KASPER Nolan
1989
USA
+2.62
24.61
12
LEEVER Alex
1995
USA
+2.66
24.89
13
ANKENY Michael
1991
USA
+2.67
24.96
14
MAURBERGER Simon
1995
ITA
+2.95
26.95
15
KAAHRE Rickard
1991
SWE
+3.04
27.59
16
MULLIGAN Sam
1997
CAN
+3.15
28.37
17
NANI Roberto
1988
ITA
+3.19
28.66
18
MUHLEN-SCHULTE Louis
1998
AUS
+4.00
34.41
19
LUUKKO Max
1994
FIN
+4.02
34.55
20
WINTERS Luke
1997
USA
+4.08
34.98
21
KOGLER Tobias
1996
AUT
+4.40
37.25
22
FOURNIER Simon
1997
CAN
+4.68
39.24
23
ROEISLAND Max
1994
NOR
+5.00
41.51
24
RADAMUS River
1998
USA
+5.05
41.87
25
SEGER Riley
1997
CAN
+5.07
42.01
26
WOOLSON Thomas
1993
USA
+5.39
44.28
27
QUENNEVILLE Raphael
1996
CAN
+5.45
44.71
28
ENGVOLL Morten
1992
NOR
+5.90
47.91
29
PHILP Huston
1997
CAN
+6.02
48.76
30
DEMSCHAR Dominic
1993
AUS
+6.99
55.65
31
YOUNG Joseph
1996
CAN
+7.05
56.07
32
WRIGHT Bronson
1993
USA
+7.41
58.63
33
SEYMOUR Jett
1998
USA
+7.45
58.92
34
MARSHALL Tucker
1990
USA
+7.60
59.98
35
KEANE Jack
1998
USA
+8.18
64.10
36
TORIBIO Devon
1999
USA
+8.73
68.01
37
MACALUSO Matthew
1999
USA
+9.06
70.35
38
CORNELIUS Cooper
1999
USA
+9.96
76.74
39
AUSTIN Matt
1999
USA
+11.89
90.45
40
FARROW Tanner
1993
USA
+15.26
114.39
Did not finish 2nd run
GUTSTEIN Trent
1998
USA
KEANE Brendan
1999
USA
NEGOMIR Kyle
1998
USA
MILLER Andrew
1998
USA
THROM Benjamin
1996
USA
KRUPKA Jimmy
1998
USA
GAVETT Tim
1998
USA
SCOTT Alec
1997
AUS
RAPOSO Charlie
1996
GBR
ANDERSON Tommy
1998
USA
SANTANIELLO Nick
1995
USA
VOELLO Oskar Rosberg
1996
NOR
BUSENGDAL Vegard
1993
NOR
GINNIS AJ
1994
USA
DUFFY Drew
1995
USA
VIETZE Sandy
1993
USA
ZUBCIC Filip
1993
CRO
NEF Tanguy
1996
SUI
KELLEY Robby
1990
USA
Disqualified 2nd run
Did not qualify for 2nd run
Did not finish 1st run
HAFERMAN Eric
1994
USA
SULLIVAN Bridger
1995
USA
TOMII Taiga
1998
JPN
DILLING Jacob
1999
USA
WATSON Hunter
1999
CAN
RITCHIE Benjamin
2000
USA
MCCORMACK Declan
1999
CAN
MCLAUGHLIN Brian
1993
USA
JUNG Donghyun
1988
KOR
WEISEL Kipling
1995
USA
STEFFEY George
1997
USA
ST-GERMAIN William
1992
CAN
KETTERER David
1993
GER
PHILP Trevor
1992
CAN
Disqualified 1st run
Did not start 1st run