official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
COHEE Nick
1988
USA
2:05.09
9.82
2
MEGARRY Morgan
1993
CAN
+0.19
11.17
3
ANKENY Michael
1991
USA
+0.49
13.31
4
COOK Dustin
1989
CAN
+0.52
13.52
5
SWETTE Ford
1993
CAN
+0.58
13.95
6
BANSMER Michael
1989
USA
+0.71
14.87
7
OLSSON Jon
1982
SWE
+1.40
19.78
8
WERRY Tyler
1991
CAN
+1.43
19.99
9
READ Erik
1991
CAN
+1.50
20.49
10
GARAND Dominique
1991
CAN
+1.52
20.63
11
ELLIOT Jeremy
1988
USA
+1.57
20.99
12
DUPRATT Samuel
1993
USA
+1.61
21.27
13
ULYANOV Dmitrij
1983
RUS
+1.63
21.42
14
MARSHALL Tucker
1990
USA
+1.79
22.56
15
CHEVALIER Luc Henri
1992
AUS
+2.01
24.12
16
ACOSTA Christopher
1990
USA
+2.12
24.90
17
DEMSCHAR Dominic
1993
AUS
+2.18
25.33
18
ST-GERMAIN Wiliam
1992
CAN
+2.31
26.26
19
CONE Robert
1992
USA
+2.38
26.75
20
MCLAUGHLIN Brian
1993
USA
+2.41
26.97
21
BRIGOVIC Sebastian
1992
CRO
+2.48
27.46
22
PREBBLE Nick
1993
NZL
+2.71
29.10
23
HAUGEN Per Torstein
1994
NOR
+2.72
29.17
24
BRATH Joergen
1991
NOR
+2.79
29.67
25
LAJOIE Vincent
1993
CAN
+2.84
30.03
26
MCNEALUS Andrew
1990
USA
+2.89
30.38
27
ZAITSOFF Sasha
1990
CAN
+3.07
31.66
28
WEISEL Kipling
1995
USA
+3.41
34.08
29
SMITH Warren Cummings
1992
EST
+3.43
34.22
30
READ Kevyn
1993
CAN
+3.92
37.71
31
SPROCK Ty
1995
USA
+4.02
38.42
32
BELL Jeffrey
1993
CAN
+4.11
39.06
33
SOVIC Tomaz
1990
SLO
+4.35
40.77
34
UNTERBERGER Dominic
1994
CAN
+4.42
41.27
35
ROEISLAND Max
1994
NOR
+4.64
42.83
36
THOMPSON Broderick
1994
CAN
+4.76
43.69
37
PLANT Riley
1995
USA
+4.82
44.11
37
FARROW Tanner
1993
USA
+4.82
44.11
39
MCDONALD Conor
1993
USA
+5.01
45.47
40
TAYLOR Aaron
1995
CAN
+5.23
47.03
41
RODES Istok
1996
CRO
+5.47
48.74
42
HAFERMAN Eric
1994
USA
+5.65
50.02
43
BROOKS Dylan
1992
USA
+6.33
54.86
44
SNOW Scott
1993
USA
+6.89
58.84
Did not finish 2nd run
MCCONVILLE Patrick
1994
CAN
SHPALL Bryan
1989
USA
NACIUK Anthony
1994
CAN
WRIGHT Bronson
1993
USA
BYDLINSKI Maciej
1988
POL
ROBERTSON Sam
1993
AUS
VIETZE Sandy
1993
USA
KIRCHER Andrew
1993
USA
BARWOOD Adam
1992
NZL
DAWSON Travis
1988
CAN
SCHUESSLER BEDARD William
1993
CAN
HIGGINS Sean
1990
USA
GRIFFIN Benjamin
1986
NZL
HERZOG David
1992
AUT
CHRISTIANSON Kieffer
1992
USA
CHODOUNSKY David
1984
USA
Did not qualify for 2nd run
DRUGOV Yuriy
1995
RUS
TALBOTT Marc
1995
USA
FERRI James
1996
USA
DVORACEK Addison
1996
USA
GREIG Rob
1994
CAN
KOLEGA Elias
1996
CRO
RONSKY Russell
1995
CAN
HAEHLEN Jonas
1993
CAN
PAK Artem
1995
RUS
ANGUITA Martin
1991
CHI
BERLACK Ronald
1994
USA
OVERING Robert
1993
CAN
DRILLER Garret
1996
USA
HORNER Sean
1991
USA
SEGER Brodie
1995
CAN
BLACK Hunter
1990
USA
DUFFY Drew
1995
USA
SANDVIK Eian
1989
NOR
MORSE Ben
1992
USA
COFFEY Sam
1990
USA
Did not finish 1st run
MONAST-DORE Maxime
1995
CAN
STUERCKE Hunter
1995
USA
ZUCCHI Stefano
1994
ITA
ASTLE Bryce
1995
USA
MOYER Bobby
1994
USA
MOONEY Ryan
1996
USA
CARRY Patrick
1995
CAN
BAKKE Morten Ungersness
1994
NOR
GRASIC Martin
1995
CAN
THEIS Tyler
1994
USA
DUFFY Danny
1994
USA
ARVIDSSON Erik
1996
USA
MOTTAU Tanner
1993
USA
DEBELAK Tilen
1991
SLO
HRIBAR Timotej
1990
SLO
LAIDLAW Luke
1992
AUS
KRAUSE Nicholas
1993
USA
DRURY Kevin
1988
CAN
GREGORAK Will
1990
USA
TROW Andy
1991
CAN
STIEGLER Seppi
1988
USA
COCHRAN-SIEGLE Ryan
1992
USA
Disqualified 1st run
Did not start 1st run