official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
KASPER Nolan
1989
USA
1:37.37
8.23
2
CRAWFORD James
1997
CAN
+0.63
12.89
3
RADAMUS River
1998
USA
+1.07
16.14
4
ANKENY Michael
1991
USA
+1.15
16.73
5
MARSHALL Tucker
1990
USA
+1.45
18.95
6
ST-GERMAIN William
1992
CAN
+1.75
21.17
7
FRANCESCHETTI Pietro
1993
ITA
+1.82
21.69
7
ENGVOLL Morten
1992
NOR
+1.82
21.69
9
WOOLSON Thomas
1993
USA
+1.92
22.43
10
MUHLEN-SCHULTE Louis
1998
AUS
+1.93
22.50
11
PHILP Huston
1997
CAN
+2.04
23.31
12
VIETZE Sandy
1993
USA
+2.12
23.91
13
ROEISLAND Max
1994
NOR
+2.30
25.24
14
DUFFY Drew
1995
USA
+2.35
25.61
15
UNTERBERGER Dominic
1994
CAN
+2.49
26.64
16
READ Jeffrey
1997
CAN
+2.61
27.53
17
STEFFEY George
1997
USA
+2.79
28.86
18
KRUPKA Jimmy
1998
USA
+3.20
31.89
19
JORDAN Asher
1999
CAN
+3.33
32.85
20
CARRY Patrick
1995
CAN
+3.44
33.67
21
SEGER Brodie
1995
CAN
+3.57
34.63
22
MCCONVILLE Patrick
1994
CAN
+4.27
39.80
23
SEGER Riley
1997
CAN
+4.91
44.54
24
VINTER Zak
1998
GBR
+5.00
45.20
25
FOURNIER Simon
1997
CAN
+5.11
46.02
26
FARROW Tanner
1993
USA
+5.17
46.46
27
KEANE Jack
1998
USA
+6.19
54.00
28
DEMSCHAR Dominic
1993
AUS
+6.36
55.26
29
GILE Bridger
1999
USA
+6.45
55.92
30
KOWALCZYK Myles
2000
CAN
+8.04
67.68
31
ONSKULIS Martins
1994
LAT
+9.09
75.45
32
COULET Gabriel
1994
FRA
+9.21
76.33
33
PETKOVIC Konstantin
2000
CAN
+9.39
77.66
34
HOLSCHER Diego
2001
CHI
+10.23
83.88
35
BONNAZ Benjamin
2000
FRA
+10.53
86.09
36
YATES Dawson
2000
CAN
+11.12
90.46
37
HILL Dawson
1999
CAN
+13.91
111.09
38
DILLING Jacob
1999
USA
+17.46
137.34
39
MAXWELL Trevor
1997
USA
+17.70
139.11
Did not finish 2nd run
ALEXANDER Kyle
1999
CAN
KEANE Brendan
1999
USA
NEGOMIR Kyle
1998
USA
ALEXANDER Cameron
1997
CAN
NACIUK Anthony
1994
CAN
SOETAERT Michael
1996
CAN
CRUZ Erik
1994
ESP
KUUS Karl
1995
CAN
LUUKKO Max
1994
FIN
FORTIN Alexandre
1997
CAN
DRILLER Garret
1996
USA
DUPRATT Samuel
1993
USA
NEF Tanguy
1996
SUI
MULLIGAN Sam
1997
CAN
Disqualified 2nd run
Did not qualify for 2nd run
Did not finish 1st run
HAMBLET Chad
1999
USA
MONOD Cody
2000
CAN
ERICKSON Bennett
1999
CAN
DALTON Eric
1999
CAN
WRIGHT Bronson
1993
USA
REMME Ryley
1994
CAN
CORNELIUS Cooper
1999
USA
MUSGRAVE Angus
1999
CAN
WALL Sam
1998
CAN
KIRSHENBLATT Max
1998
CAN
CASSELMAN Jamie
2000
CAN
BELL Jeffrey
1993
CAN
COOK Carson
1998
CAN
COCHRANE Kelvin
1999
CAN
MILLER Andrew
1998
USA
TORIBIO Devon
1999
USA
GONEAU William
1999
CAN
VITTECOQ Justin
1999
CAN
COOKSON Bryan
1994
CAN
PHILLIPS Jordan
1998
CAN
THROM Benjamin
1996
USA
GRASIC Martin
1995
CAN
GAVETT Tim
1998
USA
BURKS Jared
1997
CAN
WATSON Hunter
1999
CAN
MASSON Adrien
1997
FRA
SALVADORES Xavier
1996
AND
DVORACEK Addison
1996
USA
BAKKE Morten Ungersness
1994
NOR
LORIOT Florian
1998
FRA
WALLACE Liam
1999
CAN
CASSMAN Ludwig
1995
SWE
MCCORMACK Declan
1999
CAN
GREIG Rob
1994
CAN
QUENNEVILLE Raphael
1996
CAN
SANTANIELLO Nick
1995
USA
MCLAUGHLIN Brian
1993
USA
SEYMOUR Jett
1998
USA
Disqualified 1st run
Did not start 1st run