Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

OFFICIAL RESULTS

El Colorado (CHI) 12.09.2016

South American Cup - Men's Alpine combined

Race codex : 0072
Valid for FIS Points : YES
1 files available



Jury
TD FIS CINGOLANI ERNESTO ARG
Referee STEFANO PIROLA CHI
Assistant Referee NICHOLAS BURTIN ARG
Chief of Race WYN BROWN CHI
Technical Data
Start Altitude 3440 m.
Finish Altitude 3010 m.
Vertical Drop 430 m.
Homologation Number 10948/05/13
Run 1
Course Setter DAVIDE MAQUIGNAZ CHI
Number of Gates 38
Turning Gates 36
Start Time 10:30
Run 2
Course Setter LUCIANO ACERBONI CHI
Number of Gates 45
Turning Gates 44
Start Time 13:00
 
Show more info»

Competitors

Display filter form
Rank Bib FIS Code Name Year Nation Run 1 Run 2 Total Time Diff. FIS Points SAC Points
 1  5  561255 CATER Martin  1992  SLO   1:10.34  36.87  1:47.21     6.00  100.00
 2  10  561322 HADALIN Stefan  1995  SLO   1:11.42  35.96  1:47.38  +0.17  7.82  80.00
 3  20  202566 BRANDNER Christof  1994  GER   1:11.49  36.42  1:47.91  +0.70  13.51  60.00
 4  15  60253 MARCHANT Armand  1997  BEL   1:12.16  36.17  1:48.33  +1.12  18.01  50.00
 5  23  150743 BERNDT Ondrej  1988  CZE   1:11.36  37.03  1:48.39  +1.18  18.66  45.00
 6  17  293006 INNERHOFER Christof  1984  ITA   1:11.11  37.57  1:48.68  +1.47  21.77  40.00
 7  9  561310 HROBAT Miha  1995  SLO   1:10.85  37.98  1:48.83  +1.62  23.38  36.00
 8  22  310426 VUKICEVIC Marko  1992  SRB   1:10.97  38.01  1:48.98  +1.77  24.99  32.00
 9  16  481327 TRIKHICHEV Pavel  1992  RUS   1:10.80  38.19  1:48.99  +1.78  25.09  29.00
 10  13  380292 ZRNCIC DIM Natko  1986  CRO   1:10.90  38.19  1:49.09  +1.88  26.17  26.00
 11  12  561214 DEBELAK Tilen  1991  SLO   1:11.02  38.13  1:49.15  +1.94  26.81  24.00
 12  30  481730 KUZNETSOV Ivan  1996  RUS   1:11.58  37.90  1:49.48  +2.27  30.35  22.00
 13  18  30266 GASTALDI Sebastiano  1991  ARG   1:12.72  36.85  1:49.57  +2.36  31.31  20.00
 14  11  110324 VON APPEN Henrik  1994  CHI   1:10.64  39.09  1:49.73  +2.52  33.03  18.00
 15  21  53985 MATHIS Marcel  1991  AUT   1:12.22  37.55  1:49.77  +2.56  33.46  16.00
 16  40  110409 HORWITZ Kai  1998  CHI   1:12.45  37.46  1:49.91  +2.70  34.96  15.00
 17  25  110383 VON APPEN Sven  1997  CHI   1:12.24  37.72  1:49.96  +2.75  35.50  14.00
 18  24  151215 FOREJTEK Filip  1997  CZE   1:12.90  37.43  1:50.33  +3.12  39.47  13.00
 19  7  170131 FAARUP Christoffer  1992  DEN   1:11.00  39.59  1:50.59  +3.38  42.26  12.00
 20  4  202535 DRESSEN Thomas  1993  GER   1:10.90  39.74  1:50.64  +3.43  42.79  11.00
 21  28  194847 JORDANIS Robin  1994  FRA   1:13.46  37.44  1:50.90  +3.69  45.58  10.00
 22  27  30149 SIMARI BIRKNER Cristian Javier  1980  ARG   1:13.59  37.39  1:50.98  +3.77  46.44  9.00
 23  29  430640 BABICKI Pawel  1994  POL   1:12.45  38.98  1:51.43  +4.22  51.27  8.00
 24  39  151238 ZABYSTRAN Jan  1998  CZE   1:13.37  38.15  1:51.52  +4.31  52.23  7.00
 25  34  481845 SVITKOV Gennadiy  1997  RUS   1:13.03  39.02  1:52.05  +4.84  57.92  6.00
 26  19  110266 ANGUITA Martin  1991  CHI   1:15.34  38.35  1:53.69  +6.48  75.51  5.00
 27  52  110414 REINIKE Mario  1998  CHI   1:14.21  40.26  1:54.47  +7.26  83.88  4.00
 28  46  60271 VERCAMMEN Xander  1999  BEL   1:13.45  42.09  1:55.54  +8.33  95.35  3.00
 29  58  110418 CARACCI Juan Agustin  1999  CHI   1:15.63  40.66  1:56.29  +9.08  103.40  0.00
 30  36  221053 STEUDLE Roy-Alexander  1993  GBR   1:13.38  43.09  1:56.47  +9.26  105.33  0.00
 31  47  320386 JO Kwang-ho  1995  KOR   1:16.01  41.40  1:57.41  +10.20  115.41  0.00
 32  44  512028 MATTLE Remo  1994  SUI   1:15.03  43.28  1:58.31  +11.10  125.07  0.00
 33  61  110434 SIGNE Valentin  2000  CHI   1:17.91  45.61  2:03.52  +16.31  180.95  0.00
 34  67  110429 SCHILKRUT Ian  2000  CHI   1:21.00  45.88  2:06.88  +19.67  216.99  0.00
Disqualified 1st run
   26  561067 PERKO Rok  1985  SLO             
Did not start 2nd run
   63  110399 BADILLA Camilo  1998  CHI             
   38  460071 ACHIRILOAIE Ioan Valeriu  1990  ROU             
   32  560447 SPORN Andrej  1981  SLO             
   31  990116 DE ALIPRANDINI Luca  1990  ITA             
   6  194542 GIRAUD MOINE Valentin  1992  FRA             
   3  194298 GIEZENDANNER Blaise  1991  FRA             
   2  561217 KOSI Klemen  1991  SLO             
   1  202345 SCHWAIGER Dominik  1991  GER             
Did not start 1st run
   68  110425 MAGENDZO Gabriel  1999  CHI             
   65  110421 MELERO Benjamin  1999  CHI             
   55  104723 GONEAU William  1999  CAN             
   50  104727 VITTECOQ Justin  1999  CAN             
   49  54106 BREITFUSS KAMMERLANDER Simon  1992  BOL             
   43  104619 BLANCHARD Felix  1998  CAN             
   42  104487 FORTIN Alexandre  1997  CAN             
   37  104412 BRUNEAU-BOUCHARD William  1996  CAN             
   33  104436 QUENNEVILLE Raphael  1996  CAN             
   14  201811 STECHERT Tobias  1985  GER             
Did not finish 2nd run
   64  194455 MAITRE Thomas  1992  FRA             
   59  30432 CANTERO Tomas  2000  ARG             
   57  30431 BEGINO Juan Cruz  2000  ARG             
   53  110417 ALLENDES Francisco  1999  CHI             
   48  320390 LEE Jang-woo  1995  KOR             
   35  60236 VAN DEN BROECKE Dries  1995  BEL             
Did not finish 1st run
   66  110391 EGUIGUREN Rafael  1998  CHI             
   62  110419 PIROZZI Roberto  1999  CHI             
   60  110420 LEON Diego  1999  CHI             
   56  110398 GUERRERO Hermogenes  1998  CHI             
   54  30416 GRAVIER Balthazar  1999  ARG             
   51  320379 CHOI Chang-hyun  1994  KOR             
   45  60255 TINLAND Leonardo  1997  BEL             
   41  110350 FIGUEROA Andres  1996  CHI