official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
UOTILA Sami
1976
FIN
1:56.23
3.08
2
KOENIGSRAINER Gerhard
1968
ITA
+0.94
9.63
3
BORMOLINI Ivan
1972
ITA
+0.98
9.91
4
VIK HANSEN Lars Birger
1975
NOR
+1.18
11.30
5
PICCARD Jeff
1976
FRA
+1.32
12.28
6
MANUEL Patrice
1974
FRA
+1.43
13.05
7
THALER Patrick
1978
ITA
+1.67
14.72
8
SPENCER Dane
1977
USA
+1.80
15.62
9
GIRARDI Walter
1976
ITA
+2.00
17.02
10
SOLBAKKEN Bjarne
1977
NOR
+2.03
17.23
11
COVILI Frederic
1975
FRA
+2.27
18.90
12
BAPTENDIER Jerome
1975
FRA
+2.31
19.18
13
ABERSTEN Paer
1974
SWE
+2.34
19.39
14
ZOLL Nicolas
1971
FRA
+2.81
22.66
14
VALENCIC Mitja
1978
SLO
+2.81
22.66
16
SIMON Aymeric
1976
FRA
+2.96
23.71
17
KOLLE Arnt Georg
1974
NOR
+2.99
23.92
18
MILLET Vincent
1973
FRA
+3.28
25.94
18
PICHLER Christian
1975
AUT
+3.28
25.94
20
RIEDER Arnold
1976
ITA
+3.31
26.15
21
OUGHTRED Ryan
1975
CAN
+3.38
26.64
22
FOURNIER Sebastien
1976
FRA
+3.42
26.91
22
REBERSAK Jernej
1977
SLO
+3.42
26.91
24
PERATHONER Ulrich
1975
ITA
+3.46
27.19
25
BRUGGE Jesper
1975
SWE
+3.82
29.70
26
KAELIN Urs
1966
SUI
+3.95
30.61
27
LARSSON Markus
1979
SWE
+4.02
31.10
28
LOEDLER Thomas
1973
CRO
+4.15
32.00
29
COGOLI Patrick
1976
ITA
+4.31
33.12
30
DEFAGO Daniel
1980
SUI
+4.51
34.51
31
RHYNER Jakob
1965
SUI
+4.97
37.72
32
PROSCH Alexander
1976
ITA
+5.16
39.04
33
VAJDIC Bernard
1980
SLO
+5.78
43.36
34
DOT CASELLAS Oriol
1979
ESP
+6.28
46.84
35
ECKERT Florian
1979
GER
+6.78
50.33
36
THORNE THOMSEN Drew
1977
USA
+6.96
51.58
37
SPORN Andrej
1981
SLO
+7.08
52.42
38
POGACNIK Matej
1981
SLO
+7.17
53.05
39
RIENDA CONTRERAS Daniel
1980
ESP
+7.20
53.26
40
LESAR Matej
1981
SLO
+7.97
58.62
41
SUGROBOV Alexei
1978
RUS
+8.17
60.02
42
OKADA Rishu
1978
JPN
+9.28
67.75
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
SPEISER Gerhard
1975
GER
VONN Thomas
1975
USA
ZWEIFEL Roger
1978
SUI
STAMPFER Ronald
1976
AUT
STANKALLA Stefan
1975
GER
STOCKER Martin
1979
AUT
WAREMAN Hayo
1974
NED
TORPE Are
1973
NOR
URAKI Kenta
1975
JPN
UZNIK Daniel
1977
AUT
WANDERS Arjan
1978
NED
GRUBER Christoph
1976
AUT
ALSTER Christoph
1980
AUT
BROLENIUS Johan
1977
SWE
BURTIN Raphael
1977
FRA
DIMITRIADIS Vassilis
1978
GRE
DRAGSIC Mitja
1979
SLO
GOERGL Stephan
1978
AUT
GORZA Ales
1980
SLO
SKERBINEK Primoz
1980
SLO
GRUENENFELDER Tobias
1977
SUI
GSTATTER Manfred
1979
AUT
KIENER Bernhard
1976
SUI
KOHO-IIPPONEN Sampsa
1977
FIN
KOZLAR Igor
1979
SLO
LEROY Andy
1975
USA
OTAKI Tetsuya
1978
JPN
Did not start 1st run