official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
KNAUSS Bernhard
1965
SLO
1:41.70
2.00
2
SCHILCHEGGER Heinz
1973
AUT
+0.61
6.68
3
BELFROND Matteo
1967
ITA
+1.31
12.05
4
PICCARD Jeff
1976
FRA
+1.40
12.74
5
COVILI Frederic
1975
FRA
+1.55
13.89
6
BRUGGE Jesper
1975
SWE
+1.73
15.27
7
EBERHARTER Stephan
1969
AUT
+1.91
16.65
7
CURRA Stefan
1975
AUT
+1.91
16.65
9
BURAAS Hans-Petter
1975
NOR
+1.97
17.11
10
RIEDER Arnold
1976
ITA
+2.06
17.80
11
CHENAL Joel
1973
FRA
+2.14
18.41
12
ROTEN Joerg
1974
SUI
+2.18
18.72
13
PERATHONER Ulrich
1975
ITA
+2.53
21.40
14
RAICH Benjamin
1978
AUT
+2.58
21.79
14
UZNIK Daniel
1977
AUT
+2.58
21.79
16
BURTIN Raphael
1977
FRA
+2.60
21.94
17
PLASCHY Didier
1973
SUI
+2.64
22.25
18
GRUBELNIK Drago
1976
SLO
+2.77
23.24
19
SCHOENFELDER Rainer
1977
AUT
+2.96
24.70
20
GRIGOLETTO Gianluca
1974
ITA
+3.02
25.16
21
GREBER Christian
1972
AUT
+3.05
25.39
22
SCHILCHEGGER Horst
1975
AUT
+3.06
25.47
23
SIMON Aymeric
1976
FRA
+3.24
26.85
24
BERGAMELLI Giancarlo
1974
ITA
+3.49
28.77
25
ZUCCHELLI Massimo
1972
ITA
+3.67
30.15
26
PAGE Kevin
1975
FRA
+3.81
31.22
26
STANKALLA Stefan
1975
GER
+3.81
31.22
28
ROCCA Giorgio
1975
ITA
+3.88
31.76
29
KONTREC Gasper
1974
SLO
+4.03
32.91
30
PROSCH Alexander
1976
ITA
+4.06
33.14
31
GRUENENFELDER Tobias
1977
SUI
+4.11
33.52
32
GUIGNIER Gregory
1974
FRA
+4.29
34.90
33
MANUEL Patrice
1974
FRA
+4.50
36.51
34
ALBRECHT Kilian
1973
AUT
+4.78
38.66
35
STUFFER Alan
1974
ITA
+5.12
41.27
35
PASTORE Marco
1973
ITA
+5.12
41.27
37
SPEISER Gerhard
1975
GER
+5.24
42.19
38
GILBERT Christophe
1976
FRA
+5.48
44.03
39
VALENCIC Mitja
1978
SLO
+5.49
44.11
40
JEVARD Ronny
1975
NOR
+5.63
45.18
41
STOLL Dave
1977
SUI
+6.46
51.55
42
MOLLING Karl Heinz
1972
ITA
+6.49
51.78
43
DE COSTA David
1976
SLO
+7.49
59.45
44
KOLLE Arnt Georg
1974
NOR
+7.66
60.75
45
GALLI Lorenzo
1975
ITA
+7.91
62.67
46
ZARDINI Edoardo
1976
ITA
+8.20
64.89
47
MOTYS Henrik Robin
1977
NOR
+8.24
65.20
48
FEINESTAM Alexander
1974
SWE
+8.67
68.50
49
TREML Thomas
1974
GER
+8.98
70.87
Did not qualify for 2nd run
Did not finish 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
BERGAMELLI Thomas
1973
ITA
THALER Patrick
1978
ITA
ZEH Robert
1973
GER
ANDERSSON Anders
1978
SWE
STEEN Fredrik
1977
NOR
STAMPFER Ronald
1976
AUT
DAVIK Martin
1977
NOR
SCHRANZHOFER Oswald
1970
ITA
SCHNITZENBAUMER Sven
1975
GER
RAUTER Miran
1972
SLO
GEISSER Thomas
1977
SUI
PUCKETT P Casey
1972
USA
PERATHONER Alan
1976
ITA
LINDNER Gustav
1978
SWE
Did not start 1st run