official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
ARENE Martin
1996
FRA
1:36.14
14.82
1
BERNDT Ondrej
1988
CZE
1:36.14
14.82
3
ZRNCIC DIM Natko
1986
CRO
+0.10
15.57
4
BIRKNER DE MIGUEL Tomas
1997
ARG
+0.29
16.99
5
HROBAT Miha
1995
SLO
+0.48
18.41
6
GASTALDI Sebastiano
1991
ARG
+0.54
18.86
7
SENCAR Dusan
1996
SLO
+0.66
19.76
8
ESTEVE Axel
1994
AND
+0.67
19.84
9
BREITFUSS KAMMERLANDER Simon
1992
BOL
+0.88
21.41
10
ST-GERMAIN William
1992
CAN
+1.25
24.18
11
HORWITZ Kai
1998
CHI
+1.58
26.65
12
EVIA Y ROCA Enrique
1985
ARG
+1.62
26.95
13
GONEAU William
1999
CAN
+1.97
29.57
14
RIUS GIMENEZ Alex
1998
AND
+2.07
30.32
15
DUFF Sam
2000
CAN
+2.24
31.60
16
MCCORMACK Declan
1999
CAN
+2.27
31.82
17
ALAYRACH Josh
1995
AND
+2.32
32.19
18
WATSON Hunter
1999
CAN
+2.34
32.34
19
BIRKNER Alexander
1998
USA
+2.53
33.77
20
HOLSCHER Diego
2001
CHI
+2.65
34.67
21
SERI Gianluca
1997
ITA
+2.74
35.34
22
PIROZZI Roberto
1999
CHI
+3.29
39.46
23
CLEMENT Rafael
1999
CHI
+3.56
41.48
24
ALLENDES Francisco
1999
CHI
+4.05
45.15
25
DE VARENNES Gabriel
2000
CAN
+6.39
62.68
26
DUFF Alex
1999
CAN
+6.78
65.60
27
LEON Diego
1999
CHI
+6.83
65.97
28
ALARIE Charles-Antoine
2000
CAN
+6.95
66.87
29
LAHAYE Eric
1999
BEL
+7.53
71.21
30
KIM Seul-kyung
1991
KOR
+7.72
72.64
31
ALONSO Bautista
2000
ARG
+9.05
82.60
32
ATHANS Marcus
2000
CAN
+9.19
83.64
33
MATHIEU Benjamin
1999
CAN
+9.30
84.47
34
KOVBASNYUK Ivan
1993
UKR
+10.31
92.03
35
SIGNE Valentin
2000
CHI
+11.51
101.02
36
FORSYTH Jack
2000
CAN
+11.55
101.32
37
MARLER Aidan
2000
CAN
+15.69
132.32
38
ALLENDES Benjamin
2001
CHI
+18.82
155.76
39
KARAVASILI Leonidas
1999
GBR
+19.48
160.71
40
CANCLINI Marco
2000
USA
+21.99
179.50
41
SCHILKRUT Ian
2000
CHI
+24.46
198.00
Did not qualify for 2nd run
Did not finish 2nd run
LEE Dexter
2000
GBR
CASTRO Mateo
2000
CHI
KING William
2000
CAN
CANTERO Tomas
2000
ARG
DRAJZIBNER Matias
1999
ARG
MEALEY Jake
1998
CAN
SENECAL Marc-Eugene
2000
CAN
WOOD Harrison
1999
CAN
FOREJTEK Filip
1997
CZE
MACEDO Michel
1998
BRA
GUERRERO Hermogenes
1998
CHI
BEGINO Juan Cruz
2000
ARG
VERDU Joan
1995
AND
VON APPEN Sven
1997
CHI
FIGUEROA Andres
1996
CHI
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
BARRERA Tobias
2000
ARG
VERGARA Tomas
2001
CHI
SANDOVAL Luis Felipe
2001
CHI
MONTI Fernando
2001
ARG
COMPARINI Dante
2001
CHI
VERGARA Benjamin
2001
CHI
VENEZIAN Max
2000
CHI
CLARO Antonio
1998
CHI
KOCH Benjamin
2000
CHI
TAKADA Shunnosuke
2001
JPN
FLAHERTY Charles
2000
PUR
LOPEZ DAVALOS Lautaro
1999
ARG
MCKENZIE Angus
2000
AUS
KUMONO Justin
1996
JPN
MOEHRING Roy
1999
NED
VAN DITMAR Delfin
2000
ARG
VALENZUELA Emilio
2000
ARG
CARACCI Juan Agustin
1999
CHI
VALLECILLO Juan Pablo
1999
ARG
JO Kwang-ho
1995
KOR
LEE Jang-woo
1995
KOR
LALIBERTE Joe
1999
CAN
DE GALBERT Antoine
1998
FRA
MCKIM Shamus
1999
USA
VITTECOQ Justin
1999
CAN
PHILLIPS Jordan
1998
CAN
ZABYSTRAN Jan
1998
CZE
KRALJ Zan
1997
SLO
FORTIN Alexandre
1997
CAN
SALVADORES Xavier
1996
AND
VAN DITMAR Felipe
1999
ARG
ZANON Nicola
1996
THA
Did not start 1st run
Disqualified for Over Quota