official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
MCLAUGHLIN Brian
1993
USA
2:24.13
8.01
2
RADAMUS River
1998
USA
+0.26
9.78
3
NEF Tanguy
1996
SUI
+0.29
9.98
4
WEISEL Kipling
1995
USA
+0.76
13.18
5
LAIDLAW Harry
1996
AUS
+0.87
13.93
6
MEGARRY Morgan
1993
CAN
+1.04
15.08
7
KRAUSE Nicholas
1993
USA
+1.09
15.42
8
ROEISLAND Max
1994
NOR
+1.36
17.26
9
DEMSCHAR Dominic
1993
AUS
+1.63
19.09
10
MILLER Andrew
1998
USA
+1.64
19.16
11
MULLIGAN Sam
1997
CAN
+1.65
19.23
12
MUHLEN-SCHULTE Louis
1998
AUS
+1.87
20.72
13
FRANCESCHETTI Pietro
1993
ITA
+1.89
20.86
14
WINTERS Luke
1997
USA
+2.05
21.95
15
NEGOMIR Kyle
1998
USA
+2.07
22.08
16
DUPRATT Samuel
1993
USA
+2.08
22.15
17
GOWER Jack
1994
GBR
+2.17
22.76
18
DUFFY Drew
1995
USA
+2.22
23.10
19
STEFFEY George
1997
USA
+2.24
23.24
20
SETTE Daniele
1992
SUI
+2.26
23.38
21
MASSON Adrien
1997
FRA
+2.37
24.12
21
DVORACEK Addison
1996
USA
+2.37
24.12
23
SEGER Brodie
1995
CAN
+2.42
24.46
24
CRAWFORD James
1997
CAN
+2.64
25.96
25
KUUS Karl
1995
CAN
+3.12
29.22
25
ANKENY Michael
1991
USA
+3.12
29.22
27
SEGER Riley
1997
CAN
+3.27
30.24
28
CORNELIUS Cooper
1999
USA
+3.94
34.80
29
LORIOT Florian
1998
FRA
+4.15
36.23
30
BAKKE Morten Ungersness
1994
NOR
+4.55
38.95
31
COOKSON Bryan
1994
CAN
+4.56
39.02
32
LUUKKO Max
1994
FIN
+4.80
40.65
33
PHILP Huston
1997
CAN
+4.81
40.72
34
UNTERBERGER Dominic
1994
CAN
+4.83
40.85
35
CARRY Patrick
1995
CAN
+4.86
41.06
36
KENNEY Patrick
1997
USA
+4.89
41.26
37
ALEXANDER Cameron
1997
CAN
+4.93
41.53
38
FOURNIER Simon
1997
CAN
+5.03
42.21
39
QUENNEVILLE Raphael
1996
CAN
+5.28
43.91
40
PIOLAINE Adrien
2000
FRA
+5.59
46.02
41
GILE Bridger
1999
USA
+5.61
46.15
42
SCOTT Alec
1997
AUS
+5.71
46.83
43
CRUZ Erik
1994
ESP
+5.82
47.58
44
DESGRIPPES Hugo
2000
FRA
+5.83
47.65
45
SEYMOUR Jett
1998
USA
+6.16
49.89
46
GREIG Rob
1994
CAN
+6.30
50.85
47
GAVETT Tim
1998
USA
+6.43
51.73
48
MCCORMACK Declan
1999
CAN
+6.71
53.63
49
TORIBIO Devon
1999
USA
+6.88
54.79
50
CASSELMAN Jamie
2000
CAN
+6.89
54.86
51
GONEAU William
1999
CAN
+6.98
55.47
Did not finish 2nd run
Did not start 2nd run
Did not qualify for 2nd run
JORDAN Asher
1999
CAN
MONOD Cody
2000
CAN
HAMBLET Chad
1999
USA
ERICKSON Bennett
1999
CAN
DONALD Gavin
1999
CAN
BOWERS Jack
2000
USA
FORSYTH Jack
2000
CAN
DUFF Alex
1999
CAN
COCHRANE Kelvin
1999
CAN
HOLM Marcus
1998
CAN
HILL Dawson
1999
CAN
PETKOVIC Konstantin
2000
CAN
VALENTIN Alexander
1999
CAN
COOK Carson
1998
CAN
KOWALCZYK Myles
2000
CAN
MAXWELL Trevor
1997
USA
BOZHINOVSKI Luka
1998
MKD
DESPRES Jack
1998
USA
HOLSCHER Diego
2001
CHI
MEALEY Jake
1998
CAN
STEUDLE Roy-Alexander
1993
GBR
KEANE Brendan
1999
USA
KIRSHENBLATT Max
1998
CAN
GRABINSKI Adrien
1999
CAN
FORTIN Alexandre
1997
CAN
VITTECOQ Justin
1999
CAN
KEANE Jack
1998
USA
ALEXANDER Kyle
1999
CAN
DILLING Jacob
1999
USA
BELL Jeffrey
1993
CAN
KRUPKA Jimmy
1998
USA
FARROW Tanner
1993
USA
Did not finish 1st run
DALTON Eric
1999
CAN
WALL Sam
1998
CAN
WEBSTER Ryan
1998
CAN
WATSON Hunter
1999
CAN
PHILLIPS Jordan
1998
CAN
SOETAERT Michael
1996
CAN
FRISK David
1997
SWE
SANTANIELLO Nick
1995
USA
LEEVER Alex
1995
USA
MCCONVILLE Patrick
1994
CAN
WOOLSON Thomas
1993
USA
GRASIC Martin
1995
CAN
CASSMAN Ludwig
1995
SWE
ILIANO Nicholas
1992
SUI
Did not start 1st run