official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
JITLOFF Tim
1985
USA
1:42.33
6.00
2
COCHRAN-SIEGLE Ryan
1992
USA
+0.22
8.11
3
PHILP Trevor
1992
CAN
+0.25
8.39
4
BROWN Phil
1991
CAN
+1.06
16.15
5
NEF Tanguy
1996
SUI
+1.15
17.01
6
DUPRATT Samuel
1993
USA
+1.27
18.16
7
BARWOOD Adam
1992
NZL
+1.29
18.35
8
CHRISTIANSON Kieffer
1992
USA
+1.37
19.12
9
READ Erik
1991
CAN
+1.48
20.17
10
CRAWFORD James
1997
CAN
+1.53
20.65
11
CHODOUNSKY David
1984
USA
+1.57
21.04
12
MCLAUGHLIN Brian
1993
USA
+1.70
22.28
13
GOUGEON Jake
1996
CAN
+1.98
24.96
14
FEASEY Willis
1992
NZL
+1.99
25.06
15
WEISEL Kipling
1995
USA
+2.02
25.35
16
ARVIDSSON Erik
1996
USA
+2.04
25.54
17
KETTERER David
1993
GER
+2.27
27.74
17
ST-GERMAIN William
1992
CAN
+2.27
27.74
19
SEGER Brodie
1995
CAN
+2.48
29.75
20
BROWN Griffin
1995
USA
+2.50
29.94
21
BRUNEAU-BOUCHARD William
1996
CAN
+2.56
30.52
21
FARROW Tanner
1993
USA
+2.56
30.52
23
MULLIGAN Sam
1997
CAN
+2.64
31.28
24
DUFFY Drew
1995
USA
+2.65
31.38
25
QUENNEVILLE Raphael
1996
CAN
+3.04
35.11
26
ROEISLAND Max
1994
NOR
+3.09
35.59
27
DEMSCHAR Dominic
1993
AUS
+3.16
36.26
28
READ Jeffrey
1997
CAN
+3.24
37.03
29
MORSE Sam
1996
USA
+3.35
38.08
30
ANKENY Michael
1991
USA
+3.37
38.27
31
ROBERTS Hig
1991
USA
+3.62
40.67
32
DRILLER Garret
1996
USA
+3.87
43.06
33
GRAND Guillaume
1992
FRA
+4.07
44.98
34
VOELLO Oskar Rosberg
1996
NOR
+4.17
45.94
35
WINTERS Luke
1997
USA
+4.49
49.00
36
WALLACE Liam
1999
CAN
+4.51
49.19
37
NEGOMIR Kyle
1998
USA
+4.66
50.63
38
MCCONVILLE Patrick
1994
CAN
+4.70
51.01
39
GRASIC Martin
1995
CAN
+4.75
51.49
40
LEEVER Alex
1995
USA
+4.86
52.54
41
GAVETT Tim
1998
USA
+4.93
53.21
42
MCCORMACK Declan
1999
CAN
+5.07
54.55
43
KUUS Karl
1995
CAN
+5.13
55.13
44
FOURNIER Simon
1997
CAN
+5.26
56.37
45
WAHL Mikkel K.
1996
NOR
+5.42
57.91
46
FORTIN Alexandre
1997
CAN
+5.61
59.73
47
DILLING Jacob
1999
USA
+5.83
61.83
48
BOARDMAN Michael
1994
USA
+6.13
64.71
49
PHILP Huston
1997
CAN
+6.14
64.80
50
WATSON Hunter
1999
CAN
+6.16
64.99
Did not finish 2nd run
Did not start 2nd run
Did not qualify for 2nd run
QUIRK Britton
2000
CAN
REYNOLDS Zachary
1999
CAN
MARLER Aidan
2000
CAN
LALONDE Mathys
2000
CAN
KORTE-MOORE Lake
1999
CAN
DUFF Sam
2000
CAN
PARADIS Olivier
1999
CAN
MATHIEU Benjamin
1999
CAN
DUFF Alex
1999
CAN
DAIGLE Thomas
1999
CAN
AUSTIN Matt
1999
USA
DERWIN Colbey
1997
NZL
ALARIE Charles-Antoine
2000
CAN
SENECAL Marc-Eugene
2000
CAN
NORTON Jack
1998
CAN
KEANE Brendan
1999
USA
RITCHIE Benjamin
2000
USA
COURVILLE Frederic
1997
CAN
ALEXANDER Cameron
1997
CAN
MCCONVILLE Corey
1997
CAN
GONEAU William
1999
CAN
DE VARENNES Gabriel
2000
CAN
VITTECOQ Justin
1999
CAN
LUEL Henry
1998
CAN
GILE Bridger
1999
USA
SOETAERT Michael
1996
CAN
PHILLIPS Jordan
1998
CAN
MAYNE Zachary
1999
CAN
COPP Griffin
1999
CAN
SEYMOUR Jett
1998
USA
KRUPKA Jimmy
1998
USA
COOKSON Bryan
1994
CAN
Did not finish 1st run
Disqualified 1st run