official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
OVCHINNIKOV Aleksey
1997
RUS
1:36.57
33.72
2
AASTROEM Ludvig
1998
SWE
+0.31
36.03
3
GEDRA Zaks
1998
LAT
+0.32
36.11
4
TORVINEN Turo
2000
FIN
+0.60
38.19
5
LEONSAARI Antti
1997
FIN
+0.77
39.46
6
PARTANEN Jose
1998
FIN
+0.90
40.43
7
JASICZEK Jedrzej
1997
POL
+1.20
42.67
8
MEDHUS Anders Lysklett
1995
NOR
+1.33
43.64
9
ANTONSEN Fredrik Lolland
1999
NOR
+1.58
45.50
10
PRIKHODCHENKO Vadim
1998
RUS
+1.84
47.44
11
TUONONEN Henry
1997
FIN
+2.00
48.63
12
ALFREDSEN Andreas
1997
NOR
+2.18
49.97
13
AATAMILA Leo
1999
FIN
+2.81
54.67
14
GURYANOV Nikita
1999
RUS
+2.83
54.82
15
UTTERSTROEM Fredrik
1997
SWE
+2.85
54.97
16
LOEF Max
1997
SWE
+2.89
55.27
17
PALANDER Saku
1997
FIN
+3.08
56.68
18
KUIKKANIEMI Tuukka
1998
FIN
+3.21
57.65
19
KERANEN Emil
1999
FIN
+3.28
58.17
20
KUKKONEN Niko
2000
FIN
+3.58
60.41
21
FROELAND Haakon Isaksen
1996
NOR
+3.67
61.08
22
MOSESOV Gleb
1998
RUS
+4.00
63.54
23
MAKLIN Eemeli
2000
FIN
+5.41
74.06
24
KUUSLA Henri
1997
FIN
+5.59
75.40
25
EDVINSSON Mattias
1997
SWE
+5.95
78.08
26
MARKLUND Emil
1999
SWE
+6.05
78.83
27
BERGMAN Johan
1998
SWE
+6.20
79.95
28
LINJAKUMPU Juho
1999
FIN
+6.35
81.06
29
KARLSSON Filip
1997
SWE
+7.00
85.91
30
LANDSHOLM Andreas
1999
NOR
+7.01
85.98
31
GUDBRANDSEN Andreas
1997
NOR
+7.09
86.58
32
KABLUKOV Konstantin
1999
RUS
+7.43
89.12
33
LIUKKONEN Sami
2000
FIN
+8.27
95.38
34
LINDBERG Jon Mikkel
2000
FIN
+8.48
96.94
35
KERVEN Christopher
2000
SWE
+10.01
108.35
36
OESUND Max
2000
SWE
+10.34
110.81
37
MIKKONEN Rasmus
2000
FIN
+10.38
111.11
38
FJAELLBERG William
1998
SWE
+10.77
114.02
39
KAINULAINEN Kalle
1998
FIN
+10.82
114.39
40
HUURINAINEN Markus
1999
FIN
+11.02
115.88
41
MANSNER Jesper
2000
FIN
+12.53
127.14
42
BILMAK Georgii
2000
RUS
+12.84
129.45
Did not finish 2nd run
TUKIAINEN Anton
2000
FIN
AATAMILA Lauri
2000
FIN
FIELER Joergen
2000
NOR
KERANEN Lasse
1998
FIN
WIKSTROM Wilhelm
2000
FIN
FURUHJELM Edvard
2000
FIN
WESTLING Anton
1998
SWE
LINDEROTH NAGY Jonathan
1999
SWE
KROGH Constantin
1998
NOR
CASTENBORG Gustav
1997
SWE
HOLM Albin
1998
SWE
LUIK Juhan
1997
EST
HAAKERUD Joergen Kollevold
1997
NOR
STARZYK Pawel
1993
POL
HAUGLAND Kristoffer
1996
NOR
LEHTO Elian
2000
FIN
VIRKKULA Santeri
1996
FIN
WESTERMARCK William
1997
FIN
AHO Saku
1997
FIN
Did not finish 1st run
NILSEN Eivind
1999
NOR
LOSS Daniels
2000
LAT
LAUHAMO Leevi
1999
FIN
JOKIAHO Oskari
2000
FIN
BROMSETH Adrian
1998
NOR
HAMALAINEN Aapo
1999
FIN
MIKKONEN Kalle
1999
FIN
BERNTSEN Alexander
1997
NOR
BERGMAN Antti
1997
FIN
PESOLA Elias
1998
FIN
VUORI Justus
1999
FIN
AHLIN Adam
1997
SWE
ENGROOS Robert
1997
FIN
HAHLIN Olle
1997
SWE
Did not start 1st run