official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
GRAND Guillaume
1992
FRA
1:47.82
20.61
2
ROBERTS Hig
1991
USA
+0.38
23.75
3
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1980
ARG
+0.93
28.29
4
TISSOT Maxime
1986
FRA
+1.14
30.02
5
CARRERAS Pol
1990
ESP
+1.39
32.08
6
RICOU Luca
1990
ARG
+1.41
32.25
7
ECHEVERRIA Jose Tomas
1992
CHI
+1.62
33.98
7
RICOU Ivo
1994
FRA
+1.62
33.98
9
DE LA CUESTA Paul
1988
ESP
+1.65
34.23
10
TERRA Ferran
1987
ESP
+1.83
35.72
11
BULLEN Robert
1989
GBR
+2.16
38.44
12
BIRKNER KETELHOHN Jorge F.
1990
ARG
+2.45
40.83
13
PFINGSTHORN Sebastian
1994
CHI
+2.64
42.40
14
RZEPECKI Filip
1992
POL
+2.72
43.06
15
SVENSK Mikael
1994
FIN
+3.04
45.70
16
MURTAGH Rodrigo
1991
ARG
+3.11
46.28
17
CARVALLO Benjamin
1991
CHI
+3.25
47.44
18
FIGUEROA Andres
1996
CHI
+3.46
49.17
19
EPSTEIN Jeremy
1995
USA
+3.47
49.25
20
SCHIBLI Jack
1995
USA
+3.54
49.83
21
CARVALLO Nicolas
1991
CHI
+3.64
50.66
22
KOLGOTIN Pavel
1994
RUS
+3.78
51.81
23
PYASIK Evgenij
1993
RUS
+3.81
52.06
24
PAK Artem
1995
RUS
+4.19
55.20
25
KOSHKIN Dmitriy
1986
KAZ
+4.82
60.40
26
VALCAREGGI Massimiliano
1995
GRE
+6.51
74.35
27
SYKARAS Kostas
1984
GRE
+6.74
76.25
28
BAGGIO Max
1995
GBR
+7.07
78.97
29
ZAKURDAEV Igor
1987
KAZ
+7.37
81.45
30
RODE Roberts
1987
LAT
+7.90
85.82
31
ZAVECKAS Rokas
1996
LTU
+8.19
88.21
32
LEROUX Marc
1996
CAN
+8.31
89.20
33
HENDERSON Paul
1995
GBR
+8.73
92.67
34
MYTSAK Dmytro
1995
UKR
+9.36
97.87
35
VON APPEN Sven
1997
CHI
+9.61
99.94
36
FESHCHUK Rostyslav
1990
UKR
+9.71
100.76
37
CLEMENT Benjamin
1995
CHI
+10.70
108.93
38
OPPLIGER Lucas
1996
CHI
+10.75
109.35
39
SAMSING Hans
1996
CHI
+11.14
112.57
40
SCHEJTER Kevin Diego
1995
ARG
+11.72
117.35
41
NORRIS Kieran
1995
GBR
+12.59
124.53
42
LAMHAMEDI Sami
1997
MAR
+13.15
129.16
43
MELERO Joaquin
1997
CHI
+13.76
134.19
44
SZEPESI Bertold
1990
HUN
+14.82
142.94
45
ARZE Ivan
1995
CHI
+15.05
144.84
Did not qualify for 2nd run
Did not finish 2nd run
QUIROGA Gonzalo
1996
CHI
VENEZIAN Lorenzo
1997
CHI
VENEZIAN Eduardo
1995
CHI
SAMSING Ian
1996
CHI
BELVIS Juan Ignacio
1996
ARG
KOVBASNYUK Ivan
1993
UKR
BIRKNER DE MIGUEL Tomas
1997
ARG
CLIFFORD James
1991
USA
BENIAIDZE Alex
1991
GEO
GARDET Benjamin
1986
BEL
STUKOV Maksim
1994
RUS
BIRKNER KETELHOHN Santos Raul
1996
ARG
MURTAGH Federico
1994
ARG
VON APPEN Henrik
1994
CHI
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
Disqualified 1st run
Did not start 1st run