Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

OFFICIAL RESULTS

Kitzbuehel (AUT) 24.01.2016

FIS World Cup - Men's Slalom

Race codex : 0041
Valid for FIS Points : YES



Jury
TD FIS MENESTRINA DANIEL ITA
Referee M. WALDNER FIS
Assistant Referee E. COUDER FIS
Chief of Race A. NAGLICH AUT
Technical Data
Start Altitude 1004 m.
Finish Altitude 811 m.
Vertical Drop 193 m.
Homologation Number 8644/10/07
Run 1
Course Setter M. ANDERSSON SWE
Number of Gates 60
Turning Gates 58
Start Time 10:30
Run 2
Course Setter S. QUITTET FRA
Number of Gates 61
Turning Gates 59
Start Time 13:30
 
Show more info»

Competitors

Display filter form
Rank Bib FIS Code Name Year Nation Run 1 Run 2 Total Time Diff. FIS Points WC Points
 1  5  422304 KRISTOFFERSEN Henrik  1994  NOR   50.97  52.99  1:43.96     0.00  100.00
 2  4  53831 HIRSCHER Marcel  1989  AUT   50.48  53.51  1:43.99  +0.03  0.21  80.00
 3  3  202462 DOPFER Fritz  1987  GER   50.14  54.27  1:44.41  +0.45  3.12  60.00
 4  12  501111 HARGIN Mattias  1985  SWE   50.32  54.43  1:44.75  +0.79  5.47  50.00
 5  16  290732 THALER Patrick  1978  ITA   51.09  54.12  1:45.21  +1.25  8.66  45.00
 6  51  421860 NORDBOTTEN Jonathan  1989  NOR   51.60  53.84  1:45.44  +1.48  10.25  40.00
 7  59  53889 HIRSCHBUEHL Christian  1990  AUT   51.32  54.20  1:45.52  +1.56  10.80  36.00
 7  7  201702 NEUREUTHER Felix  1984  GER   50.88  54.64  1:45.52  +1.56  10.80  36.00
 9  21  54320 SCHWARZ Marco  1995  AUT   50.47  55.10  1:45.57  +1.61  11.15  29.00
 10  19  292491 MOELGG Manfred  1982  ITA   50.79  54.98  1:45.77  +1.81  12.54  26.00
 11  18  534508 CHODOUNSKY David  1984  USA   50.74  55.20  1:45.94  +1.98  13.71  24.00
 12  11  192665 GRANGE Jean-Baptiste  1984  FRA   50.87  55.14  1:46.01  +2.05  14.20  22.00
 13  2  293797 GROSS Stefano  1986  ITA   51.67  54.49  1:46.16  +2.20  15.24  20.00
 14  35  103865 PHILP Trevor  1992  CAN   52.21  54.10  1:46.31  +2.35  16.28  18.00
 15  10  501017 MYHRER Andre  1983  SWE   51.55  54.78  1:46.33  +2.37  16.41  16.00
 16  25  501116 LAHDENPERAE Anton  1985  SWE   50.60  55.95  1:46.55  +2.59  17.94  15.00
 17  14  191459 LIZEROUX Julien  1979  FRA   52.20  54.38  1:46.58  +2.62  18.15  14.00
 18  69  202437 LUITZ Stefan  1992  GER   51.45  55.36  1:46.81  +2.85  19.74  13.00
 19  36  934502 ANKENY Michael  1991  USA   52.06  54.87  1:46.93  +2.97  20.57  12.00
 20  32  700830 ZAMPA Adam  1990  SVK   51.47  1:03.87  1:55.34  +11.38  78.81  0.00
 21  41  530837 KELLEY Tim  1986  USA   51.93  1:12.87  2:04.80  +20.84  144.33  0.00
 22  40  201896 STEHLE Dominik  1986  GER   51.33  1:20.78  2:12.11  +28.15  194.96  0.00
Did not finish 2nd run
   46  421954 LYSDAHL Espen  1990  NOR             
   39  194262 BUFFET Robin  1991  FRA             
   24  54063 FELLER Manuel  1992  AUT             
   22  220689 RYDING Dave  1986  GBR             
   15  511996 YULE Daniel  1993  SUI             
   9  422082 FOSS-SOLEVAAG Sebastian  1991  NOR             
   6  480736 KHOROSHILOV Alexander  1984  RUS             
Disqualified 2nd run
   26  202451 STRASSER Linus  1992  GER             
Did not qualify for 2nd run
   75  561322 HADALIN Stefan  1995  SLO             
   71  481428 NOVIKOV Vladislav  1993  RUS             
   65  380335 ZUBCIC Filip  1993  CRO             
   57  550054 ZVEJNIEKS Kristaps  1992  LAT             
   53  290095 BALLERIN Andrea  1989  ITA             
   52  150644 KRYZL Krystof  1986  CZE             
   44  54170 MATT Michael  1993  AUT             
   42  421669 HAUGEN Leif Kristian  1987  NOR             
   37  561148 SKUBE Matic  1988  SLO             
   34  301709 YUASA Naoki  1983  JPN             
Did not finish 1st run
   84  40496 NORBURY Bennett  1992  AUS             
   83  80063 LONGHI Jhonatan  1988  BRA             
   82  221190 NORRIS Kieran  1995  IRL             
   81  30149 SIMARI BIRKNER Cristian Javier  1980  ARG             
   80  430429 BYDLINSKI Maciej  1988  POL             
   79  320293 KYUNG Sung-hyun  1990  KOR             
   78  700868 FALAT Matej  1993  SVK             
   77  491853 DEL CAMPO Juan  1994  ESP             
   76  6290183 RONCI Giordano  1992  ITA             
   74  54252 RASCHNER Dominik  1994  AUT             
   73  501351 JOHANSSON Emil  1988  SWE             
   72  511174 VOGEL Markus  1984  SUI             
   70  103676 BROWN Phil  1991  CAN             
   68  350095 PFIFFNER Marco  1994  LIE             
   66  511896 MURISIER Justin  1992  SUI             
   64  60160 ALAERTS Kai  1989  BEL             
   63  380334 VIDOVIC Matej  1993  CRO             
   62  511899 ROCHAT Marc  1992  SUI             
   61  481327 TRIKHICHEV Pavel  1992  RUS             
   60  192504 MERMILLOD BLONDIN Thomas  1984  FRA             
   58  304242 NARITA Hideyuki  1993  JPN             
   56  380290 SAMSAL Dalibor  1985  HUN             
   55  934523 ENGEL Mark  1991  USA             
   54  511908 SCHMIDIGER Reto  1992  SUI             
   50  193986 PLACE Francois  1989  FRA             
   49  303097 ISHII Tomoya  1989  JPN             
   47  930160 KELLEY Robby  1990  USA             
   45  180567 RASANEN Joonas  1989  FIN             
   43  103729 READ Erik  1991  CAN             
   33  511127 GINI Marc  1984  SUI             
   30  291318 TONETTI Riccardo  1989  ITA             
   29  511902 ZENHAEUSERN Ramon  1992  SUI             
   28  50605 HERBST Reinfried  1978  AUT             
   27  51395 DIGRUBER Marc  1988  AUT             
   23  511983 AERNI Luca  1993  SUI             
   20  501223 BAECK Axel  1987  SWE             
   17  501101 BYGGMARK Jens  1985  SWE             
   13  193967 MUFFAT-JEANDET Victor  1989  FRA             
   8  194364 PINTURAULT Alexis  1991  FRA             
   1  293098 RAZZOLI Giuliano  1984  ITA             
Disqualified 1st run
   67  6290886 BACHER Fabian  1993  ITA             
   48  50981 HOERL Wolfgang  1983  AUT             
   31  534562 LIGETY Ted  1984  USA             
Did not start 1st run
   38  512014 NIEDERBERGER Bernhard  1993  SUI