official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
HAUGEN Kristine Gjelsten
1992
NOR
2:27.01
6.00
2
MCJAMES Megan
1987
USA
+1.29
14.60
3
SMART Amelia
1998
CAN
+1.67
17.13
4
FAUSA Chloe Margrethe
1992
NOR
+2.43
22.20
5
O BRIEN Nina
1997
USA
+2.92
25.47
6
NULLMEYER Ali
1998
CAN
+3.02
26.13
7
LAPANJA Lila
1994
USA
+3.26
27.73
8
HENRY Mia
1996
CAN
+3.31
28.07
9
LEBBY Stephanie
1997
USA
+3.38
28.53
10
NORBYE Tuva
1996
NOR
+3.71
30.73
11
MARNO Anna
1992
USA
+3.90
32.00
12
PETERSON Foreste
1993
USA
+4.08
33.20
13
HUEBNER Monica
1990
GER
+4.23
34.20
14
KNOWLES Natalie
1992
CAN
+4.74
37.60
15
FLECKENSTEIN Stefanie
1997
CAN
+4.89
38.60
16
FIELD Charley
1995
CAN
+5.16
40.40
17
MERRYWEATHER Alice
1996
USA
+5.33
41.53
18
OKAMOTO Noe
1992
JPN
+5.35
41.66
19
BREUNING Ann-Kathrin
1992
GER
+5.36
41.73
20
DESROCHERS Rachael
1997
USA
+5.41
42.06
21
TALBOT Nellie Rose
1999
USA
+5.46
42.40
22
MOORE Kelly
1994
CAN
+5.76
44.40
23
JOHNSON Breezy
1996
USA
+5.79
44.60
24
WEARMOUTH Antonia
1997
CAN
+5.86
45.06
25
LEBEL Maureen
1998
USA
+6.50
49.33
26
MELINCHUK Hannah
1996
CAN
+7.81
58.06
27
CASHMAN Keely
1999
USA
+8.60
63.33
28
DECKER Cecily
1998
USA
+8.91
65.40
29
CURRIE Stephanie
1997
CAN
+9.46
69.06
30
SYMONS Jennie
1999
USA
+9.78
71.20
31
PARKER Kathryn
1998
AUS
+10.12
73.46
32
ATKINS Jackie
1997
CAN
+10.57
76.46
33
MARTIN Mikayla
1997
CAN
+11.44
82.26
34
BELCZYK ZOE
1998
CAN
+11.82
84.79
35
PATTERSON Soleil
1998
CAN
+11.89
85.26
36
LORD Madison
1997
USA
+12.18
87.19
37
DLOUHY Alexa
1996
CAN
+13.25
94.33
38
YOSHIHARA Mako
1994
JPN
+13.44
95.59
39
ENGLISH Francesca
1997
USA
+14.47
102.46
40
ANDERSON Nicole
1994
USA
+14.95
105.66
41
FOLEY Anna
1998
USA
+15.05
106.33
42
STRONG Anne
1993
USA
+15.30
107.99
43
REINHART Jessica
1996
USA
+15.34
108.26
44
CURRIE MEG
1995
CAN
+15.60
109.99
45
TAYLOR Sarah
1997
CAN
+15.85
111.66
46
SHERMAN Sophia
1998
USA
+16.42
115.46
47
STELLING Amanda
1994
USA
+16.65
116.99
48
DRILLER Tenaya
1994
USA
+16.70
117.33
49
WOODHOUSE Emma
1996
CAN
+17.72
124.13
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not qualify for 2nd run
Did not finish 1st run
NATALENKO Kristina
1999
CAN
UTTER Hannah
1999
USA
NACIUK Annika
1998
CAN
MURER Abigail
1997
USA
MCGREW Megan
1997
USA
CHAUVEL Elise
1997
USA
BURGESS Georgia
1997
CAN
GREER Katherine
1998
CAN
TIKKANEN Johanna
1992
FIN
BAILEY Lucia
1998
USA
CURRIER Bridget
1997
USA
UTTER Kathleen
1997
USA
WELLS Alix
1995
CAN
FITZGERALD Mikaela
1996
CAN
WILLINGER Georgia
1997
NZL
OSTERGREN Madison
1997
USA
KLOMHAUS Storm
1998
USA
HOLE Kari Bergheim
1992
NOR
PALMER Teagen
1994
USA
LYCHE Benedicte Oseid
1994
NOR
AUFRERE Marie
1993
FRA
HUDSON Piera
1996
NZL
REMME Roni
1996
CAN
WARDLE Galena
1998
USA
CRAWFORD Candace
1994
CAN
GRENIER Valerie
1996
CAN
Did not start 1st run