official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
TRIKHICHEV Pavel
1992
RUS
1:43.91
8.00
2
MAYTAKOV Sergei
1990
RUS
+1.21
19.41
3
NOVIKOV Vladislav
1993
RUS
+1.82
25.16
4
ANDRIENKO Aleksander
1990
RUS
+1.87
25.64
5
EFIMOV Simon
1996
RUS
+2.01
26.96
6
KUZNETSOV Ivan
1996
RUS
+2.11
27.90
7
ULYANOV Dmitrij
1983
RUS
+2.42
30.82
8
ZHILIN Alexey
1992
RUS
+2.54
31.96
9
PAK Artem
1995
RUS
+3.08
37.05
10
KANKKUNEN Sampo
1998
FIN
+3.11
37.33
11
BORODAYKIN Artem
1994
RUS
+3.22
38.37
12
PIIRAINEN Joona
1998
FIN
+3.23
38.46
13
STUKOV Maksim
1994
RUS
+3.43
40.35
14
SVITKOV Gennadiy
1997
RUS
+3.54
41.39
15
MYAGKOV Fedor
1996
RUS
+3.81
43.93
16
STEUDLE Roy-Alexander
1993
GBR
+4.16
47.23
17
ALEKHIN Nikita
1998
RUS
+4.38
49.31
18
GURYANOV Nikita
1999
RUS
+4.58
51.20
19
OVCHINNIKOV Aleksey
1997
RUS
+4.90
54.21
20
ZVEJNIEKS Miks
1995
LAT
+5.11
56.19
21
SIMONOV Maksim
1991
RUS
+5.25
57.51
22
OSIPOV Vladislav
1999
RUS
+5.46
59.49
23
BOISOV Alexandr
1995
RUS
+5.58
60.63
24
CHISTYAKOV Stanislav
1995
RUS
+5.60
60.81
24
KOLGOTIN Pavel
1994
RUS
+5.60
60.81
26
SHALAEV Andrey
1996
RUS
+5.70
61.76
27
ENDZHIEVSKIY Anton
1996
RUS
+5.71
61.85
28
MAYOROV Alexey
1996
RUS
+6.56
69.87
29
OVCHINNIKOV Nikolay
1997
RUS
+7.43
78.07
30
KHAVRONOV Mikhail
1997
RUS
+7.48
78.55
31
BELOV Dmitry
1997
RUS
+7.79
81.47
32
KONKOV Aleksey
1998
RUS
+8.29
86.18
33
MOSESOV Gleb
1998
RUS
+8.98
92.69
34
NIKITIN Pavel
1993
RUS
+8.99
92.79
35
ZHUDIN Oleg
1999
RUS
+9.15
94.30
36
OPMANIS Elvis
1997
LAT
+9.30
95.71
37
SHIRSHKOV Egor
1995
RUS
+9.67
99.20
38
SLEPOKUROV Oleg
1998
RUS
+9.82
100.61
39
NAZARENKOV Sergey
1998
RUS
+10.35
105.61
40
TUKHTAEV Kamiljon
1997
UZB
+11.11
112.78
41
DZHIOEV Kirill
1999
RUS
+11.54
116.84
42
MAKAROV Aleksandr
1999
RUS
+11.67
118.06
43
MARIICHYN Andriy
1995
UKR
+11.93
120.51
44
KLEMENTEV Tikhon
1999
RUS
+12.79
128.63
45
BOGACHENKO Nikita
1997
RUS
+13.21
132.59
46
NAUMOV Sergei
1999
RUS
+13.55
135.79
47
VLASOV Oleg
1999
RUS
+14.87
148.24
48
KLIUSHENKOV Nikita
1995
RUS
+16.74
165.88
Did not finish 2nd run
Did not finish 1st run
PUSHKAREV Daniil
1997
RUS
MAKAROV Denis
1999
RUS
LIM Son Te
1999
RUS
ZVEJNIEKS Davis
1998
LAT
SHESTAKOV Kirill
1997
RUS
KASHINTCEV Artem
1999
RUS
KOSTROV Alexandr
1994
KAZ
BARBIN Stanislav
1995
RUS
BOLSHAKOV Andrey
1998
RUS
PRIKHODCHENKO Vadim
1998
RUS
USHAKOV Andrey
1995
RUS
GEDRA Zaks
1998
LAT
KRUK Anton
1996
RUS
VALYNKIN Mikhail
1996
RUS
RIABITCA Konstantin
1997
RUS
DRUGOV Yuriy
1995
RUS
SVENSK Mikael
1994
FIN
Did not start 1st run