official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
KETTERER David
1993
GER
1:41.28
6.00
2
PHILP Trevor
1992
CAN
+0.26
7.85
3
ENGEL Mark
1991
USA
+0.68
10.83
4
KELLEY Robby
1990
USA
+1.32
15.38
5
GINNIS AJ
1994
USA
+1.50
16.66
6
READ Erik
1991
CAN
+1.66
17.80
7
BROWN Phil
1991
CAN
+1.84
19.08
8
ANKENY Michael
1991
USA
+1.90
19.51
9
ST-GERMAIN William
1992
CAN
+2.16
21.36
10
READ Jeffrey
1997
CAN
+2.23
21.85
11
NEF Tanguy
1996
SUI
+2.28
22.21
12
ARVIDSSON Erik
1996
USA
+2.40
23.06
13
ROEISLAND Max
1994
NOR
+2.61
24.55
14
FEASEY Willis
1992
NZL
+2.80
25.91
15
GRAND Guillaume
1992
FRA
+2.88
26.47
16
MCCONVILLE Patrick
1994
CAN
+3.32
29.60
17
PHILP Huston
1997
CAN
+3.37
29.96
18
CHRISTIANSON Kieffer
1992
USA
+3.55
31.24
19
FOURNIER Simon
1997
CAN
+3.56
31.31
20
SANTANIELLO Nick
1995
USA
+3.58
31.45
21
SEGER Brodie
1995
CAN
+3.77
32.80
22
CRAWFORD James
1997
CAN
+3.83
33.23
23
LEEVER Alex
1995
USA
+4.65
39.06
24
WOOLSON Thomas
1993
USA
+4.88
40.69
25
VOELLO Oskar Rosberg
1996
NOR
+4.97
41.33
26
DUFFY Drew
1995
USA
+5.00
41.55
27
FORTIN Alexandre
1997
CAN
+5.12
42.40
28
WINTERS Luke
1997
USA
+5.46
44.82
29
KEANE Jack
1998
USA
+5.58
45.67
30
SHARP Keegan
1997
CAN
+5.91
48.01
31
MARSHALL Tucker
1990
USA
+6.26
50.50
32
MCCONVILLE Corey
1997
CAN
+6.27
50.57
33
SEYMOUR Jett
1998
USA
+6.52
52.35
34
GILE Bridger
1999
USA
+6.73
53.84
35
WILSON Matthew
1998
USA
+6.94
55.34
36
GAVETT Tim
1998
USA
+7.07
56.26
37
KRUPKA Jimmy
1998
USA
+7.63
60.24
38
STEFFEY George
1997
USA
+7.80
61.45
39
ALARIE Charles-Antoine
2000
CAN
+9.24
71.69
40
DERWIN Colbey
1997
NZL
+23.63
173.99
Did not finish 2nd run
JITLOFF Tim
1985
USA
MILLER Andrew
1998
USA
MACALUSO Matthew
1999
USA
WAGNER Kalle
1997
USA
COPP Griffin
1999
CAN
PHILLIPS Jordan
1998
CAN
WATSON Hunter
1999
CAN
RADAMUS River
1998
USA
SOETAERT Michael
1996
CAN
MULLIGAN Sam
1997
CAN
BROWN Griffin
1995
USA
MCCORMACK Declan
1999
CAN
FARROW Tanner
1993
USA
FARRELL Bobby
1991
USA
GARAND Dominique
1991
CAN
BARWOOD Adam
1992
NZL
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not qualify for 2nd run
REYNOLDS Zachary
1999
CAN
MARLER Aidan
2000
CAN
KORTE-MOORE Lake
1999
CAN
DE VARENNES Gabriel
2000
CAN
LALONDE Mathys
2000
CAN
SENECAL Marc-Eugene
2000
CAN
MATHIEU Benjamin
1999
CAN
RODGERS Tristan
1998
CAN
DUFF Sam
2000
CAN
LANGE Colby
1999
USA
LEMAY Hugo
1995
CAN
NEGOMIR Kyle
1998
USA
KEANE Brendan
1999
USA
VITTECOQ Justin
1999
CAN
DRILLER Garret
1996
USA
Did not finish 1st run
DUFF Alex
1999
CAN
PARADIS Olivier
1999
CAN
DAIGLE Thomas
1999
CAN
NORTON Jack
1998
CAN
GONEAU William
1999
CAN
BLANCHARD Felix
1998
CAN
MAYNE Zachary
1999
CAN
ALEXANDER Cameron
1997
CAN
AUSTIN Matt
1999
USA
DUPRATT Samuel
1993
USA
LUEL Henry
1998
CAN
DILLING Jacob
1999
USA
GOUGEON Jake
1996
CAN
SEGER Riley
1997
CAN
RITCHIE Benjamin
2000
USA
GRASIC Martin
1995
CAN
COULET Gabriel
1994
FRA
SNORRASON Sturla-Snaer
1994
ISL
DEMSCHAR Dominic
1993
AUS
KUUS Karl
1995
CAN
WAHL Mikkel K.
1996
NOR
WALLACE Liam
1999
CAN
MCLAUGHLIN Brian
1993
USA
CHODOUNSKY David
1984
USA
WERRY Tyler
1991
CAN
WEISEL Kipling
1995
USA
VIETZE Sandy
1993
USA