official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
BROWN Phil
1991
CAN
2:23.36
6.00
2
PHILP Trevor
1992
CAN
+0.06
6.41
3
FORD Tommy
1989
USA
+0.20
7.37
4
COCHRAN-SIEGLE Ryan
1992
USA
+0.62
10.24
5
MCLAUGHLIN Brian
1993
USA
+1.07
13.31
6
BRENNSTEINER Stefan
1991
AUT
+1.16
13.93
7
ROBERTS Hig
1991
USA
+1.50
16.25
8
KETTERER David
1993
GER
+1.70
17.62
9
TORSTI Samu
1991
FIN
+2.02
19.81
10
RADAMUS River
1998
USA
+2.06
20.08
11
CRAWFORD James
1997
CAN
+2.25
21.38
12
KRYZL Krystof
1986
CZE
+2.36
22.13
13
WEISEL Kipling
1995
USA
+2.54
23.36
14
STRASSER Linus
1992
GER
+2.58
23.64
15
NEGOMIR Kyle
1998
USA
+2.83
25.35
16
SEGER Brodie
1995
CAN
+2.86
25.55
17
DUFFY Drew
1995
USA
+2.89
25.76
18
WINTERS Luke
1997
USA
+3.17
27.67
19
ZAMPA Andreas
1993
SVK
+3.25
28.22
20
ST-GERMAIN William
1992
CAN
+3.28
28.42
21
ROEISLAND Max
1994
NOR
+3.47
29.72
22
DEMSCHAR Dominic
1993
AUS
+3.73
31.50
23
MUHLEN-SCHULTE Louis
1998
AUS
+3.79
31.91
24
LEEVER Alex
1995
USA
+4.19
34.64
25
READ Jeffrey
1997
CAN
+4.20
34.71
26
QUENNEVILLE Raphael
1996
CAN
+4.45
36.42
27
BUSENGDAL Vegard
1993
NOR
+5.10
40.86
28
SEGER Riley
1997
CAN
+5.11
40.93
29
GOWER Jack
1994
GBR
+5.13
41.07
30
JUNG Donghyun
1988
KOR
+5.25
41.89
31
FOURNIER Simon
1997
CAN
+5.35
42.57
32
MACALUSO Matthew
1999
USA
+5.68
44.83
33
TORIBIO Devon
1999
USA
+5.71
45.03
34
CONE Robert
1992
USA
+5.86
46.06
35
JOHANSEN Ola Buer
1993
NOR
+6.53
50.64
36
DESPRES Jack
1998
USA
+8.30
62.74
37
SANTANIELLO Nick
1995
USA
+8.40
63.42
38
RITCHIE Benjamin
2000
USA
+8.90
66.84
39
BIRKNER Alexander
1998
USA
+8.95
67.18
40
LILLEY Austin Michael
1998
USA
+9.34
69.85
41
KEANE Brendan
1999
USA
+9.94
73.95
42
SEYMOUR Trey
2000
USA
+10.23
75.93
43
TOMII Taiga
1998
JPN
+11.67
85.78
Did not finish 2nd run
HAFERMAN Eric
1994
USA
KEANE Jack
1998
USA
NOEL Clement
1997
FRA
SEYMOUR Jett
1998
USA
KRUPKA Jimmy
1998
USA
KOGLER Tobias
1996
AUT
GRASIC Martin
1995
CAN
DVORACEK Addison
1996
USA
BUFFET Robin
1991
FRA
RAPOSO Charlie
1996
GBR
NEF Tanguy
1996
SUI
VERDU Joan
1995
AND
BARWOOD Adam
1992
NZL
FARROW Tanner
1993
USA
READ Erik
1991
CAN
DUPRATT Samuel
1993
USA
Did not start 2nd run
Did not qualify for 2nd run
Did not finish 1st run
NELSON Isaiah
2001
USA
CARLSON Hunter
1998
USA
WRIGHT Bronson
1993
USA
GUTSTEIN Trent
1998
USA
THROM Benjamin
1996
USA
GAVETT Tim
1998
USA
OLIVERAS Marc
1991
AND
MCCORMACK Declan
1999
CAN
WATSON Hunter
1999
CAN
CORNELIUS Cooper
1999
USA
MOYER Bobby
1994
USA
DILLING Jacob
1999
USA
SZWEBEL Florian
1996
USA
GILE Bridger
1999
USA
YOUNG Joseph
1996
CAN
PHILP Huston
1997
CAN
MORSE Sam
1996
USA
DRILLER Garret
1996
USA
WOOLSON Thomas
1993
USA
MILLER Andrew
1998
USA
LAIDLAW Harry
1996
AUS
LUUKKO Max
1994
FIN
SCHWAIGER Dominik
1991
GER
SCHMID Alexander
1994
GER
FEASEY Willis
1992
NZL
MULLIGAN Sam
1997
CAN
STEFFEY George
1997
USA
Did not start 1st run