official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
LAPANJA Lila
1994
USA
1:43.32
8.63
2
HAUGEN Kristine Gjelsten
1992
NOR
+0.19
9.95
3
NORBYE Tuva
1996
NOR
+0.91
14.97
4
SMART Amelia
1998
CAN
+1.03
15.81
5
DLOUHY Alexa
1996
CAN
+1.61
19.85
6
NULLMEYER Ali
1998
CAN
+1.78
21.03
7
HUEBNER Monica
1990
GER
+2.93
29.05
8
MOORE Kelly
1994
CAN
+3.37
32.11
9
LYCHE Benedicte Oseid
1994
NOR
+3.70
34.41
10
HUDSON Piera
1996
NZL
+3.79
35.04
11
CASHMAN Keely
1999
USA
+3.92
35.95
12
FLECKENSTEIN Stefanie
1997
CAN
+4.13
37.41
13
REINHART Jessica
1996
USA
+4.64
40.96
14
MERRYWEATHER Alice
1996
USA
+4.67
41.17
15
WARDLE Galena
1998
USA
+4.77
41.87
16
MANGAN Patricia
1997
USA
+4.79
42.01
17
OKAMOTO Noe
1992
JPN
+5.31
45.63
18
KNOWLES Natalie
1992
CAN
+5.55
47.31
19
PALMER Teagen
1994
USA
+5.80
49.05
20
MCGREW Megan
1997
USA
+6.02
50.58
21
JOHNSON Breezy
1996
USA
+6.19
51.77
22
BAILEY Lucia
1998
USA
+6.37
53.02
23
MOHAGEN Julie Flo
1996
NOR
+7.04
57.69
24
ATKINS Jackie
1997
CAN
+7.84
63.26
25
KLOMHAUS Storm
1998
USA
+8.10
65.08
26
STRONG Anne
1993
USA
+8.89
70.58
27
WEARMOUTH Antonia
1997
CAN
+8.92
70.79
28
CURRIE Stephanie
1997
CAN
+9.00
71.35
29
MARTIN Mikayla
1997
CAN
+9.50
74.83
30
UTTER Hannah
1999
USA
+9.62
75.67
31
WOODHOUSE Emma
1996
CAN
+9.97
78.11
32
MELINCHUK Hannah
1996
CAN
+10.15
79.36
33
CUTLER Haley
1997
USA
+10.31
80.48
34
PARKER Kathryn
1998
AUS
+10.69
83.12
35
BURGESS Georgia
1997
CAN
+10.88
84.45
36
YOSHIHARA Mako
1994
JPN
+11.37
87.86
37
DESROCHERS Rachael
1997
USA
+11.39
88.00
38
COOPER Yasmin
1998
GBR
+11.93
91.77
39
COLLOMBIN Tyra
1997
CAN
+12.01
92.32
40
TALBOT Nellie Rose
1999
USA
+12.74
97.41
41
DRILLER Tenaya
1994
USA
+13.10
99.92
42
ENGLISH Francesca
1997
USA
+13.35
101.66
43
FIELD Charley
1995
CAN
+13.78
104.66
44
STELLING Amanda
1994
USA
+14.18
107.45
45
BELCZYK ZOE
1998
CAN
+14.38
108.84
46
HOLE Kari Bergheim
1992
NOR
+16.45
123.26
Did not finish 2nd run
SMITH Gabrielle
1998
CAN
DECKER Cecily
1998
USA
FITZGERALD Mikaela
1996
CAN
WATTS Jordan
1997
USA
ANDERSON Nicole
1994
USA
TAYLOR Sarah
1997
CAN
UTTER Kathleen
1997
USA
WELLS Alix
1995
CAN
FAUSA Chloe Margrethe
1992
NOR
PETERSON Foreste
1993
USA
IDE Maisie
1993
USA
MCJAMES Megan
1987
USA
O BRIEN Nina
1997
USA
Disqualified 2nd run
Did not qualify for 2nd run
Did not finish 1st run
MAH Nicole
1999
CAN
NATALENKO Kristina
1999
CAN
MACDONALD Frances
1999
CAN
JENKINS Nia
1995
GBR
PROFITT Stephanie
1999
CAN
NACIUK Annika
1998
CAN
CURRIER Bridget
1997
USA
BRUCE Anna
1998
USA
CHAUVEL Elise
1997
USA
CURTIS Ellie
1998
USA
CHU Sa-rang
1996
KOR
LEBEL Maureen
1998
USA
FOLEY Anna
1998
USA
AUFRERE Marie
1993
FRA
CUMMING Meg
1997
CAN
WILLINGER Georgia
1997
NZL
HENRY Mia
1996
CAN
O BRIEN Audrey
1996
USA
LORD Madison
1997
USA
LEBBY Stephanie
1997
USA
CURRIE MEG
1995
CAN
GARTNER Stephanie
1996
CAN
BREUNING Ann-Kathrin
1992
GER
MCCARTHY Jocelyn
1996
CAN
REMME Roni
1996
CAN
CRAWFORD Candace
1994
CAN