official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
WINTERS Luke
1997
USA
1:36.46
30.37
2
SEYMOUR Jett
1998
USA
+0.54
34.40
3
KEANE Jack
1998
USA
+0.57
34.62
4
KRUPKA Jimmy
1998
USA
+0.74
35.89
5
GILE Bridger
1999
USA
+0.87
36.86
6
SULLIVAN Aleck
1996
USA
+0.92
37.24
7
DERWIN Colbey
1997
NZL
+1.06
38.28
8
MACALUSO Matthew
1999
USA
+1.17
39.10
9
YOUNG Joseph
1996
CAN
+1.19
39.25
10
MORSE Sam
1996
USA
+1.48
41.42
11
ALKIER Justin
1998
CAN
+1.51
41.64
12
BRAYTON Hunter
1999
USA
+1.57
42.09
13
KEANE Brendan
1999
USA
+1.61
42.39
14
FUCIGNA Peter
1996
USA
+1.66
42.76
15
YATES Cooper
1997
CAN
+1.73
43.28
16
BENEY William
1999
USA
+1.91
44.63
17
MCKIM Shamus
1999
USA
+1.95
44.93
18
GAVETT Tim
1998
USA
+2.06
45.75
19
ANDERSON Tommy
1998
USA
+2.16
46.49
20
SNYDER Will
1998
USA
+2.21
46.87
21
LANGE Colby
1999
USA
+2.22
46.94
22
KNORPP Griffin
1998
USA
+2.26
47.24
23
AUSTIN Matt
1999
USA
+2.31
47.61
24
CORNELIUS Cooper
1999
USA
+2.93
52.24
25
LILLEY Austin Michael
1998
USA
+3.28
54.85
26
BERTRAM Christopher
1997
USA
+3.60
57.24
27
OTTLEY Patrick
1999
USA
+4.69
65.38
28
CAIN Cameron
1998
USA
+4.75
65.83
29
MCKIM Liam
1998
USA
+5.33
70.15
30
LANG Charlie
2000
USA
+5.37
70.45
31
PRINCE-JUDD Dashiell
2000
USA
+5.51
71.50
32
FERRI Paul
1999
USA
+5.52
71.57
33
COLLINI Filippo
2000
ITA
+6.56
79.34
34
BERVY Max
2000
USA
+6.87
81.65
35
PUCKETT Cole
2000
USA
+7.14
83.66
36
STAHLA Jack
2000
USA
+8.20
91.58
37
GENTILE Crowley
1998
USA
+8.40
93.07
38
UNDERHILL Bradshaw
2000
USA
+8.68
95.16
39
HARTNETT Marc
1999
FRA
+8.93
97.03
40
CALVIN Barrett
2000
USA
+9.59
101.95
41
BOCOCK Scott
2000
USA
+9.96
104.71
42
MCKENZIE Angus
2000
AUS
+11.27
114.49
43
MARTIN Max
2000
USA
+12.04
120.24
44
BATHUM Blake
2000
USA
+12.17
121.21
45
DEKKO Zachary
2000
USA
+12.26
121.88
46
OXLEY Nelson
2000
USA
+12.29
122.11
47
RADAMUS River
1998
USA
+15.03
142.56
48
TORIBIO Devon
1999
USA
+15.85
148.68
49
STRAUCH Tucker
2000
USA
+17.02
157.41
50
WETZEL Tyler
1998
USA
+18.98
172.04
51
SEYMOUR Trey
2000
USA
+20.52
183.54
Did not finish 2nd run
LEBLANC Gus
2000
USA
FANCHER Burke
2000
USA
FLAHERTY Charles
2000
PUR
HUMPHREYS R J
1998
USA
RYAN Bobby
1999
USA
COTE Matthieu
2000
USA
ILIES Vlad Maximilian
1999
ROU
RYAN Elliot
1999
USA
BRYAN Lucien
1999
USA
JOHNSON David
1999
USA
ELDER Andrew
1998
USA
WILSON Connor
1996
RSA
GILLIS Joseph
1998
USA
EDELMAN Dexter
1999
USA
BLACKBURN John
1998
USA
LAZZARI Giovanni
1999
USA
PRETTI Winston
1999
USA
KENNEY Patrick
1997
USA
SLATTERY Logan
1997
USA
ARVIDSSON Erik
1996
USA
SMITH Spencer
1998
USA
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
JONES Crawford
1999
USA
MCCLURE Yuri
1998
USA
KEARING Henry
1998
USA
SELTZER Brian
1999
USA
OSSELAER Ian
1998
USA
DESPRES Jack
1998
USA
TRUDEAU William
1999
USA
MORGAN Chauncey
1999
USA
SCHNEIDER Fredi
1999
USA
DRUMMOND Noah
1998
USA
RITCHIE Benjamin
2000
USA
WILSON Calvin
1998
USA
DILLING Jacob
1999
USA
WILSON Matthew
1998
USA
MACEDO Michel
1998
BRA
MUHLEN-SCHULTE Louis
1998
AUS
FRISK David
1997
SWE
Did not start 1st run