official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
KENNEY Patrick
1997
USA
1:59.76
33.63
2
KEANE Jack
1998
USA
+0.34
36.41
3
MACEDO Michel
1998
BRA
+0.77
39.93
4
LANGE Colby
1999
USA
+0.90
40.99
5
GAVETT Tim
1998
USA
+0.91
41.08
6
SULLIVAN Aleck
1996
USA
+0.94
41.32
7
KRUPKA Jimmy
1998
USA
+1.01
41.89
8
SEYMOUR Jett
1998
USA
+1.37
44.84
9
MACALUSO Matthew
1999
USA
+1.64
47.05
10
GILE Bridger
1999
USA
+1.78
48.20
11
BRAYTON Hunter
1999
USA
+1.79
48.28
12
ALKIER Justin
1998
CAN
+1.92
49.34
13
LILLEY Austin Michael
1998
USA
+1.93
49.42
14
WILSON Matthew
1998
USA
+2.04
50.32
15
RITCHIE Benjamin
2000
USA
+2.56
54.58
16
FRISK David
1997
SWE
+2.71
55.81
17
TRUDEAU William
1999
USA
+3.27
60.39
18
SLATTERY Logan
1997
USA
+3.50
62.27
19
DESPRES Jack
1998
USA
+3.61
63.17
20
SCHNEIDER Fredi
1999
USA
+3.76
64.40
21
KEANE Brendan
1999
USA
+4.30
68.82
22
GALLAGHER Patrick
1998
USA
+4.35
69.23
23
KENDIG Carter
1998
USA
+4.50
70.45
24
COHANE Aidan
1998
USA
+4.51
70.54
25
FISCHER Michael
1998
USA
+4.54
70.78
26
PRETTI Winston
1999
USA
+4.71
72.17
27
GILLIS Joseph
1998
USA
+4.92
73.89
28
OTTLEY Patrick
1999
USA
+4.93
73.97
29
MORGAN Chauncey
1999
USA
+5.00
74.55
30
MCKIM Shamus
1999
USA
+5.42
77.98
31
SNYDER Will
1998
USA
+6.23
84.61
32
DERWIN Colbey
1997
NZL
+6.46
86.49
33
HUMPHREYS R J
1998
USA
+6.51
86.90
34
RYAN Elliot
1999
USA
+6.59
87.56
35
AUSTIN Matt
1999
USA
+6.82
89.44
36
DILLING Jacob
1999
USA
+11.00
123.64
Did not qualify for 2nd run
PUCKETT Cole
2000
USA
FLAHERTY Charles
2000
PUR
BATHUM Blake
2000
USA
STAHLA Jack
2000
USA
WILSON Connor
1996
RSA
DORFMAN Robert
1998
GBR
LEBLANC Gus
2000
USA
DEKKO Zachary
2000
USA
OXLEY Nelson
2000
USA
CLARK Tyler
2000
GBR
MCKENZIE Angus
2000
AUS
LANG Charlie
2000
USA
KEARING Henry
1998
USA
PALCHAK Cole
2000
USA
BERVY Max
2000
USA
PRINCE-JUDD Dashiell
2000
USA
ILIES Vlad Maximilian
1999
ROU
JOHNSON David
1999
USA
SEYMOUR Trey
2000
USA
ELDER Andrew
1998
USA
FANCHER Burke
2000
USA
SELTZER Brian
1999
USA
HARTNETT Marc
1999
FRA
UNDERHILL Bradshaw
2000
USA
TORIBIO Devon
1999
USA
FERRI Paul
1999
USA
MCKIM Liam
1998
USA
JONES Crawford
1999
USA
ANDERSON Tommy
1998
USA
RYAN Bobby
1999
USA
CALVIN Barrett
2000
USA
CAIN Cameron
1998
USA
COLLINI Filippo
2000
ITA
BOCOCK Scott
2000
USA
KNORPP Griffin
1998
USA
HOLSCHER Kay
1998
CHI
BLACKBURN John
1998
USA
MCCLURE Yuri
1998
USA
Did not finish 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
Disqualified 1st run
Did not start 1st run